$
ספורט ופוליטיקה

מי בפיפ"א פרסם את המסמך "פלאטיני - שלדים בארון"?

באופ"א ביקשו מפיפ"א לחקור כיצד הופץ "תיק אישי" על הנשיא מישל פלאטיני שנשלח מהמטה שלה

שירות כלכליסט 21:1517.08.15

באופ"א ביקשו מפיפ"א לחקור כיצד הופץ "תיק אישי" על הנשיא מישל פלאטיני שנשלח מהמטה שלה, כך מדווח העיתון הגרמני וולט אם סונטאג. קיומו של התיק על פלאטיני, שמקווה להחליף את נשיא פיפ"א היוצא ספ בלאטר בבחירות שיתקיימו בפברואר, פורסם גם בתקשורת השוויצרית.

 

בעיתון הגרמני מציינים כי המסמך, שנקרא "פלאטיני – שלדים בארון", הופץ מהמטה של פיפ"א. הוא מאיר את כוכב נבחרת צרפת לשעבר באור לא מחמיא, ומטיל ספק בהתאמה שלו לתפקיד נשיא פיפ"א.

 

בעיתון דיווחו כי המסמך נשלח "ישירות מהמטה של פיפ"א בציריך לעיתונים בצירוף בקשה לפרסם, אך מבלי לציין את שם המחבר". לפי הדיווח, מזכ"ל אופ"א ג'אני אינפנטינו ביקש ממקבילו בפיפ"א, ג'רום ואלקה לחקור את מקורות המסמך והפצתו. "אני יכול לאשר שמזכ"ל פיפ"א ג'אני אינפנטינו שלח מכתב תלונה למזכ"ל פיפ"א, ג'רום ואלקה", מסר לרויטרס דובר של אופ"א. "ביקשנו מפיפ"א לחקור את מקור המאמר, מכיוון שאנחנו מודאגים מהדיווחים על קיומו של קמפיין השמצות נגד נשיא אופ"א. העתקים של המכתב נשלחו גם לקורנל ברובלי ודומניקו סקאלה, מסיבות הנוגעות לאתיקה ולשקיפות".

 

ברובלי, פרקליט שוויצרי הוא חוקר האתיקה העצמאי של פיפ"א, ואילו סקאלה הוא היו"ר העצמאי של ועדת הביקורת והציות, ויו"ר ועדת הבחירות הנוכחית.

 

שניהם וכן פיפ"א לא מסרו תגובה על הדיווח. הבחירות בפיפ"א מתוכננות להתקיים ב-26 בפברואר, ובהן ייבחר המחליף לבלאטר שביוני הודיע על התפטרותו לאור חשיפת פרשת השחיתות, שכללה את מעצרם במאי של בכירים בארגון בחשד שקיבלו שוחד, בין השאר עבור בחירת מארחת המונדיאל ב-2010. בשלב זה, פלאטיני נחשב למועמד המוביל, אולם מערכת היחסים שלו עם בלאטר הידרדרה.

 

פלאטיני ובלאטר. פלאטיני נחשב למועמד המוביל, אולם מערכת היחסים שלו עם בלאטר הידרדרה פלאטיני ובלאטר. פלאטיני נחשב למועמד המוביל, אולם מערכת היחסים שלו עם בלאטר הידרדרה צילום: איי אף פי

 

בראיון לעיתון ההולנדי Volkskrant שהתפרסם ביום שבת, אמר בלאטר (79) שיש "וירוס אנטי פיפ"א בניון". מדובר על העיר השוויצרית שבה שוכן המטה של אופ"א.

 

בקשר להחלטתו להתפטר הגיב: "מה שקרה יהיה חלק מהמורשת שלי. זה לא הרגיש בנוח", אמר. "בכל מקרה, כולנו אנשים ששורדים ואני בטוח שזה היה הפתרון הנכון עבור פיפ"א. זה היה פתרון טוב". בלאטר ניאות לומר כי אחת הסיבות לעזיבתו היא כדי "להגן על המוסד ועל המשפחה שלי מההתקפות נגד פיפ"א, ולא כדי להגן על עצמי. איני זקוק לשום עזרה בכל הנוגע ליושרה האישית שלי".

 

סגן נשיא פיפ"א לשעבר צ'ונג מונג – ג'ון מדרום קוריאה, שחקנה לשעבר של ברזיל זיקו, הקשר לשעבר של נבחרת טרינידד וטובאגו דיוויד נאחיד ויו"ר ההתאחדות של ליבריה מוסא ביליטי, הם שאר המועמדים בבחירות. הנסיך הירדני עלי בין אל – חוסיין, שהפסיד בבחירות במאי לבלאטר, עדיין שוקל האם להתמודד שוב, גם טוקיו סקסוול מדרום קוריאה עדיין מתלבט בסוגיה.

 

בעיות השחיתות של פיפ"א נחשפו במאי כשהתובעים בארה"ב הגישו כתבי אישום נגד 9 בכירים בעולם הכדורגל, רובם בעלי תפקידים בפיפ"א, וכן נגד חמישה בכירים בחברות שיווק, בחשד לשורה של עבירות, כולל הונאה, הלבנת הון ושוחד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x