$
ספורט עולמי

שכונת פלורנטינו

נשיא ריאל מדריד יעשה הכל למען ריאל מדריד - כולל להיכנס לקרב מלוכלך מול הסוכן של השחקן הכי חשוב של המועדון, כריסטיאנו רונלדו. איך זה ייגמר? כרגע זה נראה שכונה

אוריאל דסקל 10:5309.09.14

ב־2003 קלוד מקללה, קשר נבחרת צרפת, עבר מריאל מדריד לצ'לסי עבור סכום של 16.6 מיליון ליש"ט. פלורנטינו פרס, נשיא ריאל מדריד, הסביר למה אחד הקשרים ההגנתיים המוערכים ביותר נמכר. "הוא לא מוסר את הכדור על מרחק של יותר מ־3 מטרים", אמר פרס. "שחקנים צעירים יותר יגיעו במקומו והוא יישכח". מקללה התרגז: "לא אכפת לי מה פלורנטינו חושב! אם הוא רוצה לומר שאני שחקן רע, שיעשה זאת. לא ראוי שאגיב לדבריו". בדיעבד, ידוע כי היחסים בין מקללה לפרס הידרדרו לחילופי האשמות בגלל הדרישה של מקללה לקבל 15% מסכומי ההעברה לצ'לסי. פרס מתח ביקורת על ההתנהלות של הצרפתי ואמר את מה שאמר. מקללה סיכם: "הוא לא היה מעוניין בי כי אני פשוט לא מוכר מספיק חולצות". ההיסטוריה מלמדת שבעקבות מכירתו של מקללה, גורם מאזן מבחינה טקטית בקבוצה מלאה בכוכבים, ריאל מדריד לא זכתה בשום תואר במשך ארבע שנים — התקופה הארוכה ביותר ללא תואר בהיסטוריה של המועדון. במהלך התקופה הזו פרס עזב את המועדון ולאחר מכן חזר, וצ'לסי הפכה לכוח־על בכדורגל האירופי.

למקללה יש עמדה במגרש על שמו — הקשר ההגנתי הפעלתן שזוכה בכדורים ומוסר לשחקנים היצירתיים יותר. "עמדת מקללה" היתה חשובה ביותר בכדורגל. מסירותיו לפחות מ־3 מטרים היו קריטיות לזכייה של ריאל מדריד בליגת האלופות ב־2002 ובתוארי האליפות ב־2001 וב־2003. האם פרס טעה במכירתו? כנראה.

 

 

 

 

פלורנטינו פרס בסנטיאגו ברנבאו. בספרד אומרים שפלורנטינו פרס בכלל לא רצה את פלקאו והוא נכנס למשא ומתן רק בשביל לצאת ממנו ולהראות למנדש מי הבוס האמיתי פלורנטינו פרס בסנטיאגו ברנבאו. בספרד אומרים שפלורנטינו פרס בכלל לא רצה את פלקאו והוא נכנס למשא ומתן רק בשביל לצאת ממנו ולהראות למנדש מי הבוס האמיתי צילום: איי אף פי

 

תחושה של דז'ה וו

 

הקיץ יש תחושה של דז'ה וו. צ'אבי אלונסו, הקשר ההגנתי של ריאל מדריד, נמכר ביחד עם אנחל די מריה, שחקן שהיה גורם מאזן בקבוצה. בניגוד ל־2003, אז פרס חשב שצעירים יחליפו את מקללה כחלק מפרויקט "פאבונים וזידאנים" (הפאבונים היו שחקני מחלקת הנוער על שם פרנסיסקו פאבון, שחקן נוער ששיחק בקבוצה אז, והזידאנים — ובכן, אלו היו הגלאקטיקוס), לקראת העונה הזאת הוא הביא את טוני קרוס, אחד הקשרים הטובים בעולם, בן 24 בלבד, במחיר מציאה — כ־25 מיליון יורו. חאמס רודריגס, כוכב המונדיאל בברזיל, הגיע כמחליפו של די מריה. אבל אחרי ההפסד 4-2 לריאל סוסידאד במשחק הליגה השני שלה, בספרד מתחילים לתהות אם עזיבתם של די מריה ואלונסו היא חזרה על טעות מקללה. קרוס, סמי חדירה, לוקה מודריץ' ואסייר אייארמנדי הם צוות קשרים מרכזיים לא רע בכלל, אבל אף אחד מהם לא מוסיף את השקט הנפשי והעוצמות שיש לאלונסו, שהרבה בזכותו ריאל נהפכה למכונת התקפות מתפרצות קטלנית. בזכותו ובזכות המהירות והנחישות של די מריה, שהוחלף על ידי חאמס, שלו איכויות שונות. האם פרס מבין זאת? המאמן קרלו אנצ'לוטי בטוח מבין. גם הכוכב הגדול כריסטיאנו רונלדו מבין — ולכאן נכנסת עוד זווית בסיפור, שיכול להיות סיפור ההתפרקות של ריאל מדריד.

 

 

פלורנטינו פרס משמאל וכריסטיאנו רונלדו. הנשיא הכי חשוב מאז סנטיאגו ברנבאו והשחקן הכי חשוב מאז אלפרדו די סטפנו פלורנטינו פרס משמאל וכריסטיאנו רונלדו. הנשיא הכי חשוב מאז סנטיאגו ברנבאו והשחקן הכי חשוב מאז אלפרדו די סטפנו צילום: איי אף פי

 

קרע בחדר ההלבשה

 

"אני לא רוצה שמה שאני אומר יהיה כותרת בעיתון של מחר", אמר רונלדו בשבוע שעבר ויצר את הכותרת של מחר. "אבל אני כנראה הייתי עושה דברים אחרת". רונלדו התכוון לפעולות של ריאל מדריד בשוק ההעברות, ו־79% מקוראי "אס" הסכימו איתו. על פי כתבים ספרדים, רונלדו וסרחיו ראמוס הגיעו למשרדו של פרס בקיץ כדי לנסות לשכנע אותו לשמור את די מריה וצ'אבי בקבוצה. פרס, שטוען כי הוצע לארגנטינאי חוזה ענק והוא לא הסכים לחתום עליו, לא עשה מה שהשניים ביקשו כפי שלא עשה זאת בקיץ שעבר, כשהשניים ביקשו להשאיר את מסוט אוזיל בקבוצה. הוא טען שדי מריה לא רוצה לחתום על חוזה חדש. די מריה, מצדו, הרגיש פגוע מהיחס של ריאל. הוא רצה להיות אחד המרוויחים הגדולים במועדון אבל שמע שהציעו אותו למכירה. "אני נותן את כל כולי כל העונה, ואז בסופה אני מקושר למעבר לטוטנהאם. זה לא הגיוני", אמר. וגילה גם שהקבוצה ביקשה שלא ישחק בגמר המונדיאל בגלל פציעתו. "קיבלתי את המכתב מריאל וקרעתי אותו", סיפר והוסיף במכתב לאוהדים, "הכדורגל שלי לא היה לטעמו של מישהו". המישהו הזה הוא פרס.

 

די מריה רצה להישאר וריאל מדריד רצתה, כביכול, שיישאר, אז למה זה לא קרה? לכאן נכנס לתמונה ז'ורז' מנדש, סוכנו של די מריה ושל רונלדו ואחד האנשים החזקים ביותר בעולם הכדורגל.

 

אחת הסיבות העיקריות לכך שריאל לא רכשה את רדמאל פלקאו ממונאקו, למרות הצורך בחלוץ חד יותר מקרים בנזמה, היא סוכנו — מנדש. "אם היינו מביאים את פלקאו, הייתי יכול לתת למנדש להיות הנשיא של המועדון וזהו" אמר פרס, שהביא את חאמס, שגם סוכנו הוא מנדש. אז מה קורה כאן? פרס מודאג מהכוח שיש למנדש במועדון. רונלדו, פפה, קונטראו ורודריגס "שלו". "מנדש רוצה הרבה כוח", אומר עיתונאי ספרדי שמסקר את ריאל מדריד. "פרס ממש לא אוהב את זה". האם בגלל המתח בין הבוס שלו לסוכן שלו כריסטיאנו רונלדו יעזוב את ריאל מדריד? אולי. רונלדו עדיין שווה הרבה מאוד כסף ויש מתעניינות — במיוחד מנצ'סטר יונייטד שעמה למנדש יש יחסים מאוד טובים.

 

רונלדו כבר חזר בו ואמר ש"הוא תומך ב־100% בפרס" ופרס עצמו לא פחות ממעריץ את רונלדו, אותו הוא מכנה כ"שחקן של פעם בדור". אבל המתח בין מנדש לדון פלורנטינו הגיע לשיאים חדשים. עיתון "El Confidencial", שהפך לעיתון החביב על פרס מבחינת הדלפות, פרסם שהנשיא בכלל לא רצה את פלקאו, והוא נכנס למשא ומתן רק בשביל לצאת ממנו ולעשות "נאא בעין" למנדש ולהראות לו מי הבוס. בינתיים מנדש מנסה לייצר מחלוקת בלתי ניתנת לגישור בין רונלדו לריאל מדריד. בראיון לרדיו אמר די מריה ש"אני לא בטוח כמה זמן רונלדו עוד יכול לסבול במדריד". הוא קינח ב"פרס הוא איש קשה לעבוד איתו". זרעי הסכסוך נשתלו.

 

בסופו של דבר, ברמת השטח, לאנצ'לוטי יש קבוצה חדשה ובעיות חדשות שהוא יצטרך לפתור. אם הוא לא יצליח לפתור אותן, יהיה מאמן אחר שירצה לאמן את ריאל מדריד — בכל זאת, ריאל פאקינג מדריד. ופרס? פרס הוא כרגע הנשיא החשוב ביותר של הקבוצה מאז סנטיאגו ברנבאו.

 

קצת כמו שמעון מזרחי של מכבי תל אביב, הוא אוהד שיעשה כל מה שצריך בשביל שריאל מדריד תיהנה מההכנסות הכי גבוהות ומהמעמד הכי חשוב אפילו אם זה נראה כמו קנאות קיצונית. "הדבר הכי חשוב לפרס זו העצמאות הכלכלית של ריאל מדריד", אומר פרדריק הרמל, פרשן "אס". "פלורנטינו אומר תמיד שריאל זה מוסד שצריך להישאר בבעלות חברי המועדון ושאסור שיהיה תלוי במישהו אחד. זו המורשת שלו".

 

 

פלקאו (מימין) ומנדש. הסוכן מפעיל את אנחל די מריה כדי לייצר קרע בין רונלדו לריאל מדריד? פלקאו (מימין) ומנדש. הסוכן מפעיל את אנחל די מריה כדי לייצר קרע בין רונלדו לריאל מדריד? צילום: רויטרס

 

הפערים מחלישים

 

פרס מצליח במשימה הזו. מעמדתו כמועדון השישי הכי מכניס באירופה עם הכנסות של 138 מיליון יורו ב־2001, כיום לריאל מדריד יש הכנסות של יותר מ־600 מיליון יורו (הכי הרבה בעולם הספורט). החוב צומצם מרמה של כ־270 מיליון יורו ב־2009 ל־71 מיליון יורו. בחמש השנים האחרונות צמחה ההכנסה של ריאל ב־36.6% כשנתון הרווח הנקי הממוצע עומד על 32.5 מיליון יורו בעונה.

 

כמו במקרה של דון שמעון, גם במקרה של דון פרס העוצמות הכלכליות של הקבוצה שלו באה על חשבון התחרותיות בליגה המקומית. בהכנסות של 600 מיליון יורו אפשר לתפעל ארבע אתלטיקו מדריד או תשע אתלטיק בילבאו.600 מיליון יורו הם 11 פעמים התקציב של ריאל סוסידאד ו־12 פעמים התקציב של אספניול. עם 600 מיליון יורו אפשר לתפעל 30 קבוצות כמו SD איבר, העולה החדשה לליגה. בפרמיירליג, למשל, הקבוצה בעלת התקציב הכי גבוה משלמת רק פי שישה יותר לשחקניה מאשר הקבוצה עם התקציב הכי נמוך. הקבוצה בעלת התקציב הכי נמוך באנגליה תהיה הקבוצה בעלת התקציב השישי הכי גבוה בלה ליגה. לכן אין זה פלא ש־14 שחקני הרכב בליגה הספרדית עברו לצ'מפיונשיפ, ליגת המשנה של אנגליה, הקיץ.

 

הבריונות הכלכלית של ריאל מדריד וברצלונה, שהחלה עם הסכמי זכויות השידור האינדיבדואליים ונמשכה בפשיטות על מחלקות הנוער של היריבות, היא אחת הסיבות שהתחרותיות בליגה הספרדית נחלשת מדי שנה. האם זה יפגע בטווח הארוך בריאל מדריד? פרס יוודא שזה לא יקרה בצורה כזו או אחרת. אחרי הכל, הוא כאן בשביל לקדם את האינטרסים של ריאל מדריד ושום די מריה, מנדש, מקללה או כלכלה לא יפריעו לו בזה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x