$
ספורט ופוליטיקה

רומן אברמוביץ' לא מקבל מספיק קרדיט על ההצלחה של צ'לסי?

רומן אברמוביץ' לא זכה להכרה המגיעה לו על כך שבמהלך העשור שבו הוא משמש כבעלים של צ'לסי הוא הפך אותה לאחת מקבוצות הכדורגל הגדולות ביותר באירופה, כך לפחות טוען מנכ"ל הקבוצה

בלומברג 15:0114.07.13

רומן אברמוביץ' לא זכה להכרה המגיעה לו על כך שבמהלך העשור שבו הוא משמש כבעלים של צ'לסי הוא הפך אותה לאחת מקבוצות הכדורגל הגדולות ביותר באירופה, כך לפחות טוען מנכ"ל הקבוצה.

 

המיליארדר הרוסי, שרכש את קבוצת הפרמיירליג ב-2003, "אינו מקבל את כל ההערכה שמגיעה לו על כך שערער על הסדר הישן של הליגה", כך הדגיש המנכ"ל של צ'לסי רון גווארלי בראיון שהעניק מברזיל, שם השתתף בכנס עסקי הכדורגל של FT/IFA.

 

"איני חושב שזה מטריד אותו, זה כנראה מדאיג אותנו יותר", אמר. "יהיה נחמד אם הוא היה זוכה ליותר פידבק בנושא הזה, אך בסופו של יום, אני חושב שהוא רק מעוניין לקדם את המועדון".

 

 

 

רומן אברמוביץ'. מאז רכש את הקבוצה הלונדונית עבור 140 מיליון ליש"ט (208.6 מיליון דולר) כולל חובות, אברמוביץ' ניווט את הקבוצה בתקופה המצליחה ביותר שלה ב-108 שנות קיומה רומן אברמוביץ'. מאז רכש את הקבוצה הלונדונית עבור 140 מיליון ליש"ט (208.6 מיליון דולר) כולל חובות, אברמוביץ' ניווט את הקבוצה בתקופה המצליחה ביותר שלה ב-108 שנות קיומה צילום: אי פי אי

 

מאז רכש את הקבוצה הלונדונית עבור 140 מיליון ליש"ט (208.6 מיליון דולר) כולל חובות, אברמוביץ' ניווט את הקבוצה בתקופה המצליחה ביותר שלה ב-108 שנות קיומה.

 

ה"כחולים" זכו שלוש פעמים באליפות הליגה האנגלית, וב-2012 ניצחו בגמר הצ'מפיונס ליג וקטפו את התואר האירופי הראשון שלהם. זה התואר בו אברמוביץ' (46) חשק ביותר. הם הוסיפו את תואר הליגה האירופית במאי, כך שבעשר שנות שלטונו של אברמוביץ' הקבוצה קטפה 11 תארים מרכזיים.

 

"הוא החזיר את צ'לסי למפה העולמית ואנחנו רק הולכים ומתחזקים", הוסיף גווארלי.

 

"חנה את הטנקים על המדשאות והחל לירות שטרות"

 

הופעתו של אברמוביץ' בעולם הכדורגל בישרה את גל המיליארדרים שהפכו לבעלי קבוצות, ומוכנים לספוג הפסדים של מיליוני דולרים במרדף אחר ההצלחה. אברמוביץ' השתמש בהונו כדי להתחרות מול קבוצות כמו ריאל מדריד, ברצלונה ומנצ'סטר יונייטד, ובתוך שנה אחת מרכישת הקבוצה הוציא למעלה מ-150 מיליון ליש"ט על רכישת שחקנים מובילים.

 

דיוויד דיין, לשעבר סגן יו"ר ארסנל, שזכתה 13 פעמים באליפות הליגה, טען באותה תקופה שאברמוביץ' "חנה את הטנקים שלו על המדשאות שלנו והחל לירות שטרות של 50 ליש"ט".

 

לאחר מסע הקניות הראשוני שלו, אברמוביץ' הוציא 700 מיליון ליש"ט נוספים על שחקנים ואף כיסה הפסדים בסכום זהה, כך לפי חשבונות הקבוצה.

 

שייח מנסור בין זייד אל נחיאן מאבו דאבי הוציא סכומים דומים מאז רכש ב-2008 את מנצ'סטר סיטי, בעוד שמיליארדרים אחרים, ביניהם אמיר קטאר תמים בין חמאד אל ת'אני, החלו להשקיע לאחרונה בקבוצות הצרפתיות. הבעלים של מונאקו, דמיטרי ריבולובלב הרוסי, לדוגמה, הוציא בפגרה הנוכחית למעלה מ-120 מיליון יורו (157 מיליון דולר) על שחקנים, כולל החלוץ הקולומביאני רדאמל פלקאו. "דבר לא השתנה מלבד העובדה שכבר לא יורים שטרות של 50 ליש"ט, אלא שטרות של 500 יורו", אמר בשבוע שעבר דיין, ששימש גם כסגן יו"ר התאחדות הכדורגל של אנגליה. "הג'יני יצא מהמנורה ויהיה זה בלתי אפשרי לדחוף אותו חזרה לשם".

 

הנוכחות של המשקיעים העשירים הייתה בעלת השפעה אינפלציונית על תשלומי ההעברות והמשכורות של השחקנים. כתוצאה מכך, באופ"א החליטו להחיל מגבלות פיסקאליות שמטרתן למנוע מקבוצות להוציא מעבר לאמצעים שלהן.

 

בפברואר, פרסמה אופ"א ניתוח של המצב הפיננסי של 700 קבוצות, ממנה עלה מכירות בגובה 13.2 מיליארד יורו ב-2011 נשחקו על ידי הוצאות של 9.4 מיליארד יורו על שחקנים ומשכורות, עלייה של 43% לעומת חמש שנים קודם לכן.

 

הקבוצות שלא יעמדו במגבלות לא יורשו להשתתף בתחרויות האירופיות בעונה הבאה. החוקים החדשים גרמו לקבוצות כמו צ'לסי, שבנובמבר דיווחה על הרווח הראשון שלה מאז נרכשה על ידי אברמוביץ', לחפש אחר דרכים חדשות להעלאת ההכנסות.

 

אף שסביבת הרגולציה הנוכחית פירושה שצ'לסי לא תוכל להמשיך ולהוציא בכבדות כבעבר, גווארלי מדגיש כי אברמוביץ' בכל זאת מוכן לשלם עבור שחקנים בכירים, שיוכלו לעזור לקבוצה להתחרות עבור התארים המרכזיים. "המודל העסקי שלנו מבוסס על ההצלחה של קבוצת הכדורגל", הסביר. "לא כולם אוהבים את המודל שלנו, אך בסופו של יום אנחנו נספק את התארים ונוכל לומר שהעלינו את הקבוצה לרמה יוצאת מהכלל".

 

ההצלחה של צ'לסי המשיכה, זאת על אף שאברמוביץ', המדורג במקום ה-77 ברשימת המיליארדרים של בלומברג, החליף עשרה מנג'רים, כלומר ממוצע של מאמן לעונה.

 

בחודש שעבר הוא מינה מחדש את ז'וזה מוריניו, מאמן פופולארי שמאחוריו עדת מעריצים עוד מימי הכהונה הראשונה שלו, אז הוביל את הקבוצה לאליפות ראשונה באנגליה מזה חצי מאה. גווארלי, שקודם ב-2009 לתפקיד המנכ"ל מסמנכ"ל תפעול ראשי, טוען כי מינוי זה ישבור את דפוס החלפת המאמנים התכופה. "מעולם לא התכוונו לערוך כל כך הרבה שינויים, אך תאהבו או תשנאו אותנו אבל המודל שלנו עובד", ציין. "זו הפעם הראשונה שהחתמנו מאמן על חוזה לארבע שנים. זו ההצהרה האמיתית לכך שעברנו את התקופה ואנחנו מעוניינים בהמשכיות. אנחנו מאמינים שז'וזה הוא האדם המתאים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x