$
ספורט עולמי

מאמינים בני מאמינים

ה־NFL וטים טיבו כבר די ויתרו זה על זה, עד שהגיעו ניו אינגלנד פטריוטס עם הצעה שמסעירה את הדמיון של התקשורת ושל האוהדים בארה"ב. וכשאלוהים וביל בליצ'ק מאחוריך, השמים הם הגבול

רון גורדון 09:1416.06.13

העובדה ש־62% ממצביעי הסקר ב־ESPN העריכו שניו אינגלנד פטריוטס יכולים למצוא דרך יעילה להיעזר בטים טיבו, אומרת בעיקר משהו על הפטריוטס. הצד השני של המטבע הזה הוא אותם 38% מצביעים שמאמינים שטיבו — אחרי שלוש שנים בלבד בליגה, שבהן הוא היה גם כנראה השחקן הכי מתוקשר בה — הוא כבר מקרה אבוד.

דווקא התקשורת מברכת ומחככת ידיים. "מי יכול להצליח בפרויקט כזה יותר ממאמן הפטס ביל בליצ'ק?", שואלים הפרשנים. רובם כבר מדמיינים את ההתקפה החדשה של ניו אינגלנד בעונה הבאה ומלקקים שפתיים: הנה טום בריידי, קצת מזדקן חייבים לומר, מוביל את הכדור לרד זון בעוד תצוגה לא מתחכמת של עליונות ספורטיבית. אבל גם לבריידי יש סוף, ורגליו, גבו וההגנה של סיאטל עושים לו את המוות במשחק הזה. אז עכשיו הכדור מונח 18 יארד לפני קו הטאצ'דאון, וזה בדיוק הזמן להכניס את המפלצת המוזרה הזו טיבו, שייקח אותו פנימה. איכשהו. בכל דרך. רק תתארו לעצמכם מה יקרה אם בריידי יצליח ללמד אותו למסור... וואי וואי וואי.

 

 

 

 

טים טיבו (מימין) וטום בריידי. הכוכב הוותיק והמאמן האדיר יהפכו אותו לשחקן אמיתי? טים טיבו (מימין) וטום בריידי. הכוכב הוותיק והמאמן האדיר יהפכו אותו לשחקן אמיתי? צילום: רויטרס

 

"טיבוינג" על הדשא

 

אם חייתם על כוכב אחר בארבע השנים האחרונות או אם אתם מאלו שמדפדפים ישר לעמודי השוק, הנה תקציר: טיבו (25) נולד בפיליפינים להורים מיסיונרים מארה"ב. אביו היה כומר שיצא להטיף את הבשורה ואמו חינכה את טים וארבעת אחיו ואחיותיו בביתם, לפי אורחות חיים נוצריים אדוקים. בגיל צעיר חזר לארה"ב עם משפחתו והמשיך להתחנך בבית, אך כאשר התגלה כאתלט מחונן הועברה חקיקה באזור מגוריו בפלורידה בעקבות בקשה של משפחתו, חקיקה שמתירה ל"ילדי בית" להשתתף בתחרויות ספורט עם בתי ספר.

 

ב־2006, כשהוא כבר פרצוף מוכר באזורים נרחבים של עירו ג'קסונוויל בגלל סיפור החיים המיוחד ויכולותיו האתלטיות — 1.92 ס"מ על 105 ק"ג של שרירים — החל טיבו לשחק באוניברסיטת פלורידה. התקופה שלו שם היתה מזהירה, עם זכייה בפרס ההייסמן היוקרתי, אליפות ב־2008 ובחירה לקפטן בשנתיים האחרונות שלו במכללה. ארה"ב נכבשה בשנים האלו על ידי הילד הצנוע שלא מישיר מבט למצלמה, שמדבר ברכות על אמא ועל אלוהים, נשמר מבחורות לפני חתונה, רץ כמו טנק על המגרש, מנהיג נערץ על חבריו וחורך את הדשא ואת היריבים. תמונות שלו מתפלל לפני משחקים כשהוא כורע ברך — מה שיותר מאוחר קיבל את המושג "טיבוינג", או עם ציטוט של פסוק מספרי הבשורה שמשורבט על הפס השחור מתחת לעיניים, הפכו אותו לתופעה אמריקאית בקנה מידה חסר תקדים.

 

טיבו נרשם לדראפט של 2010. התהום העמוקה שמפרידה בין פוטבול המכללות ל־NFL, זו שכל כך הרבה נופלים בה, לא עניינה את עדת המאמינים. טיבו כבר היה הספורטאי הכי מוכר, ההייפ הכי גדול במדינה. חברות הענק רבו על שירותיו, מפרסמים צבאו על דלתו, עולם ומלואו הובטח לו, ועיתון אחד אף הציע — זאת בשלב מאוחר יותר — מיליון דולר לכל בחורה שתביא הוכחות לכך שקיימה מגע מיני עם כוכב הפוטבול הבתול היחיד בהיסטוריה. על התמונות ומטבעות הלשון שנחקקו בעקבותיו סיפרנו. טיבו היה הרבה יותר גדול מהפוטבול שהוא שיחק. כאן מתחיל הסיפור הפחות משמח.

 

הזריקה של נער המגבות

 

התחיל להיפתח פער בין ההבטחה, הציפיות והרצון, לבין המספרים על המגרש. עוד לפני שנבחר במקום ה־25 בדראפט על ידי דנבר ברונקוס, היו פרשנים שגרסו שטיבו, קוורטרבק חזק בצורה בלתי רגילה שאוהב ויודע לרוץ עם הכדור, יכול להיות מי שישנה את התפקיד המיתי הזה לנצח. זה לא קרה. טיבו התגלה כשחקן שכנראה לא באמת מתאים לרמה הזו, בחוסר איזון גמור לרעש סביבו. לזכותו ייאמר שלפחות מבחינה אישית הוא הצליח לעמוד מול הלחצים. הוא רץ והתאמן קשה, אבל הוא פשוט לא ידע למסור. מספרים שמאמנו בדנבר ג'ון פוקס עמד יום אחד במהלך אימון בצד המגרש כשכדור תועה נחת לרגליו. כדורי פוטבול לא אמורים למצוא עצמם זרוקים על קווי הצג סתם כך. פוקס הרים את ראשו כדי לחפש את נער המגבות הסורר שמשתעשע לו, אבל גילה שהכדור נזרק לכיוונו בטעות על ידי הקוורטרבק החדש שלו.

 

למרות הספקות, בתחילה התפילות עזרו. טיבו טעם קצת דשא ב־2010, אבל נתן חצי עונה טובה מאוד ב־2011 — אז החליף את הקוורטרבק קייל אורטון אחרי פתיחת עונה של 4:1, והוביל את דנבר עד לסיבוב השני של הפלייאוף בכמה זריקות מזליקיות שנתפסו וקאמבקים מטורפים בשניות האחרונות, כולל ניצחון אדיר על פיטסבורג בפתיחת הפלייאוף. תבוסה מוחצת מול ניו אינגלנד בסיבוב הבא והגעתו של פייטון מאנינג באותו קיץ לקבוצה סגרו את הרומן בין הצדדים, ושלחו את טיבו לג'טס מניו יורק. הג'טס הם בית קברות לטקסטים בדיוק כמו שהם בית קברות לשחקנים, אז עדיף שלא נכתוב דבר על התקופה של טיבו שם, חוץ מהעובדה שהוא שוחרר אחרי שנה כשעל שמו רשומות שמונה מסירות ו־32 ניסיונות ריצה בלבד.

 

 

ביל בלצ'יק. יכניס את טיבו כשהקבוצה שלו ברד זון? ביל בלצ'יק. יכניס את טיבו כשהקבוצה שלו ברד זון? צילום: רויטרס

 

פרויקט עם כיוון אחד

 

וכך, אחרי שלוש שנים קשות ב־NFL, היה נראה שלטיבו נגמר הסוס: "הוא לא קוורטרבק ולא יהיה", טענו פרשנים בתוכניות ספורט שונות, "הוא אדם נהדר, מנהיג על המגרש והוא קשוח, אבל הוא לא שחקן מספיק טוב כדי שקבוצה תסכים לסבול את כל הסחות הדעת שהוא מביא איתו".

 

אבל לטיבו היה מלאך מושיע בליגה, תפילה אחת שהתגשמה. ג'וש מקדניאלס. מתאם ההתקפה של דנבר ב־2010 היה האיש שנאבק על האפשרות להביא את טיבו לקולורדו בסיבוב הראשון בדראפט — למרות ההערכות על סיכויי ההצלחה של טיבו בליגה — ואפילו החליף לשם כך תמורתו לא מעט בחירות בסיבובים מאוחרים יותר. מקדניאלס הספיק לעבוד עם טיבו רק כמה משחקים לפני שפוטר על ידי דנבר, אבל שנתיים וחצי לאחר מכן הוא כנראה לא היה צריך לעשות יותר מדי כדי למכור את הרעיון לבוס החדש שלו בניו אינגלנד — ביל בליצ'ק.

 

כיוון שאנחנו יודעים ששיגעון טיבו יותר צעיר מעיתון "כלכליסט", הרי שבורות בנוגע לבליצ'ק כבר לא תתקבל, כי היא לא יכולה להיות קשורה לרצון שלכם לדפדף במהירות למדור השוק הטוב בעולם. אבל בקליפת אגוז: המאמן המעוטר בעשורים האחרונים ב־NFL, זה שהפך את הפטריוטס לקבוצה כמעט הכי מוצלחת בספורט האמריקאי בשנים אלו (כתבנו בשבוע שעבר על זו שמקדימה אותו בשברירי אחוז במאזן הניצחונות — סן אנטוניו ספרס), הוא זה שהפך את הפטס לקבוצה עם דרך מאוד ברורה. לקבוצה עם אתוס. יחידה מובחרת שמגויסת למשימה אחת. בדיוק המקום שבו טיבו יכול לנסות שוב להצליח.

 

בליצ'ק ומקדניאלס רואים בטיבו חומר גלם ליצירת מכונת התקפה מיוחדת במינה — כזו שמאמניו הקודמים לא הצליחו ליצור. הם רוצים שטיבו יזכיר בסופו של דבר את וורסטיליות קולין קאפרניק וראסל וילסון, הקוורטרבקים המוכשרים והאתלטים של סן פרנסיסקו פורטיניינרס וסיאטל סיהוקס. אמנם הם לוקחים על עצמם משימה לא קלה, אבל כמעט ללא סיכונים. קוורטרבק פותח לעוד שנתיים בערך יש להם — אחד הטובים בכל הזמנים. המחליף המסתמן שלו? יהיה לו הרבה זמן ללמוד. טיבו קשוח, אמיץ, רבגוני ואינטליגנט ורק בן 25, ועם זה אפשר לעבוד. לעכל את ההתקפה של ניו אינגלנד, ההתקפה המורכבת ביותר בליגה, תהיה חתיכת משימה, כשבטווח הוא צריך לייצב את היד, לשפר את עבודת הרגליים, ללמוד לקרוא הגנות, לשחרר כדור במהירות ועוד אלף ואחד דברים.

 

"אני רוצה להודות לניו אינגלנד על ההזדמנות הזו", אמר טיבו השבוע אחרי אימון ראשון עם חבריו החדשים. "זה כבוד גדול לשחק בשביל המאמן בליצ'ק והמאמן מקדניאלס, וללמוד מטום. אני אסיר תודה". בליצ'ק חייך כשנשאל על הרכש החדש שלו, לא הסגיר מה הוא מתכנן עבורו (לבריידי כבר יש קוורטרבק מחליף — ריאן מאלט), ורק נחר בבוז כשנשאל על הבאזז הצפוי סביב ההחתמה: "לא יהיה שום רעש סביבנו". את תמצית העניין בחיבור הזה של טיבו־בליצ'ק־פטריוטס סיפק שחקן הפטס אהרון הרננדז, ששיחק עם טיבו במכללת פלורידה: "אני בטוח שיש סיבה טובה מאוד למה טים הגיע לכאן. אני רק לא חושב שאני יודע מהי". כמה מעניין יהיה לגלות מהי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x