$
ספורט ישראלי

לאוהדים יש הזדמנות לרכוש את הפועל ת"א

הקבוצה עדיין בבעלות אלי טביב וזה בגלל ש"אנשי עסקים" אכזבו. רק אוהדים יוכלו לרכוש את הפועל תל אביב ולנהל אותה בצורה "תקינה, שקופה ודמוקרטית"

אוריאל דסקל 18:5128.06.12

יותר מעשרה ימים לאחר שהפועל תל אביב "הועברה" לידי הנאמן עו"ד יואב מוזר, תקופתו של אלי טביב כבעלים של הפועל תל אביב רחוקה מלהסתיים. היום ובשבוע הקרוב יערוך מוזר ורואה חשבון מטעמו בדיקות לתוך החשבונות של הפועל תל אביב, אבל המסמכים בין השניים – שמעבירים את השליטה על הקבוצה לידי מוזר – עדיין לא נחתמו.  אם לא יוחתמו, אז הקבוצה תשאר בידי טביב. עו"ד מוזר אומר שאין מצב שאלי טביב יישאר כבעלים בשום קונסטלציה.

 

המשא ומתן מתנהל מול גבי קצרה, לשעבר מנכ"ל הפועל תל אביב ומקורבו של אלי טביב.

 

והתוכנית היא שהוא יקבל 18.5 מיליון שקל על הקבוצה מהאוהדים ואנשי עסקים המקורבים לקבוצה. הוא קיבל על כך ערבויות מאנשי עסקים מחו"ל. המטרה של מוזר זה לגייס 12 מיליון שקל מאנשי עסקים/בעלים ומכסף של "10,000 אוהדים" שיהיו מוכנים לשלם כדי להיות חלק מהגוף השולט על הקבוצה. כלומר, להפוך את הפועל תל אביב לקבוצת אוהדים. הסכומים להשלמת סכום של 18.5 מיליון שקל יועברו מקופת המועדון במשך שנתיים לאחר המכירה.

 

על פי חלק מהערכות בשוק, אלי טביב מוכן להתפשר גם על 17 מיליון שקל.

 

על פי ההסכם שאמור להיחתם, אלי טביב בכל מקרה יעזוב את הקבוצה בתום העונה. 

 

אם לא יגויס הכסף מהאוהדים – אנשי עסקים שדורשים להישאר אלמוניים ישלמו לטביב את ה-18.5 מיליון שקל וייקחו בעלות על הקבוצה. אחרי בדיקה בנושא, עדיין לא ברור מי אלו אותם אנשי עסקים, שמעניקים את הערבות הזאת לטביב. וז בעיה. הם הרי יהיו חייבים להיחשף אם ברצונם להיות הבעלים של הקבוצה. בנוסף, ישנן שמועות על כך שאין באמת אנשי עסקים ומי שנותן את הערבויות הוא אך ורק איש העסקים מני ויצמן. 

 

מבחינת שמות של אנשים אחרים המעורבים בנושא, מלבד שמו של מני ויצמן שמוזכר כמתווך בעסקה, הכל תחת ערפל כבד.

 

מה שבטוח זה שכרגע הפועל תל אביב עדיין בשליטת אלי טביב ומאחר שאין איש עסקים חזק ואמיץ מספיק כדי לקחת את הקבוצה לידיו, האוהדים, אלו ממטה המאבק נגד אלי טביב, הם אלו שיצטרכו להזיז דברים. אבל האם הם יכולים לעשות זאת? האם שאר האוהדים יתגייסו למהלך שרב הנסתר מן הגלוי בו?

 

 

אוהדי הפועל תל אביב. מה שבטוח שלהפועל יש אוהדים רבים שבחצי השנה האחרונה הקריבו הרבה מחייהם האישיים, כדי לקדם עניינים בהפועל. אוהדי הפועל תל אביב. מה שבטוח שלהפועל יש אוהדים רבים שבחצי השנה האחרונה הקריבו הרבה מחייהם האישיים, כדי לקדם עניינים בהפועל. צילום: ראובן שוורץ

 

מה שבטוח שלהפועל יש אוהדים רבים שבחצי השנה האחרונה הקריבו הרבה מחייהם האישיים, כדי לקדם עניינים בהפועל.

 

אתמול הוציאו ממטה המאבק נגד אלי טביב הודעה לכל האוהדים, שמטרתה לגייס אוהדים למהלך היסטורי – שבסופו, הפועל תל אביב עשויה להיות בידי אוהדי הקבוצה.

 

"חלפו עשרה ימים מאז החלטנו להקפיא את המאבק באלי טביב, והיום אנו ניצבים בפני ההזדמנות לה ייחלנו מהרגע הראשון בו החלטנו על יציאה למאבק – הוצאתו של אלי טביב מהפועל תל אביב והעברת הקבוצה לידי ניהול ראוי ותקין. אנו נמצאים בקשר יומיומי עם עורך הדין יואב מוזר, אוהד הקבוצה, ואדם אשר הוסכם על ידנו עוד טרם מינויו למי שיהיה אחראי על ניהול הקבוצה בעונה הקרובה. אנו בוטחים בו ורואים כי בכל פעולה ושלב במשא ומתן טובת הפועל והאפשרות להובלת הקבוצה הן העומדות לנגד עיניו".

 

על פי ההודעה שפורסמה באתר www.savehapoel.com, "בימים האחרונים היו מגעים וניסיות מצד אוהדי הקבוצה לרכוש את הקבוצה ולהעבירה לידי ניהול עמותת אוהדים שמטרתה הייתה להוביל לניהול דמוקרטי ותקין אשר יבטיח את עתיד המועדון לשנים רבות". עם זאת, "למרות שקיבלנו תנאים נוחים והוגנים הרבה יותר מהמפורסם בתקשורת, כל אנשי העסקים אוהדי הקבוצה אשר הבטיחו להיות לעזרנו לא עמדו בהבטחותיהם ולכן לא יכולנו לבצע את המהלך המיוחל".

 

על פי מטה המאבק, שמורכב מאנשים שבחצי השנה האחרונה השקיעו ימים על גבי ימים במאבק על הקבוצה שלהם וללא כל תמורה, ישנן שתי אפשרויות. הראשונה: "להמשיך במאבק בגין “תמות נפשי עם פלישתים” כדי לנסות ולהוריד את המחיר המופרז אותו דורש אלי טביב ולהגיע למחיר נמוך הרבה יותר ואף לפירוק הקבוצה בסופו של יום. הליך אשר יכול להמשך שנים רבות וידרדר את המועדון לכדי תהום עמוקה שאיש לא יודע לאן נצא ממנה". והאפשרות השנייה, היא לתמוך במהלך אותו מוביל עורך הדין יואב מוזר.

 

האוהדים אז מפרטים את רשימת הדרישות, שכוללת שאלי טביב לא יהיה מעורב כלל בתפקודו של המועדון, שלאוהדי הקבוצה תשמר זכויות ראשונים לרכישת המועדון (עדיין קיימים דיונים על אופן בו יקבעו הדברים) ומינוי הנהלה ראוי שתורכב מאנשי מקצועי "אשר הינם בעלי זיקה למועדון".

 

מחינת מוזר, צריך לנהל את הקבוצה בשנה הקרוב על פי יכולות ההכנסות שלה. ככל שיהיו יותר אוהדים שירכשו מנויים, כך מצבה יהיה יותר טוב. עם זאת, האוהדים לא רוצים לרכוש מנויים כל עוד הם לא בטוחים שאלי טביב עוזב את הקבוצה.

 

בנוסף, האוהדים של הפועל, סקפטיים מטבעם, מנהלים כבר זמן רב דיון סוער ושיחות לגבי מודל הבעלות המועדף. הם רוצים להיות חלק, אבל גם רוצים מעורבות של אנשי עסקים, שיספקו גב כלכלי חזק מול היריבות הגדולות – מכבי חיפה ומכבי תל אביב. האם זה אפשרי?

 

על פי תוכנית של ניר ענבר, המנכ"ל לשעבר, זה אכן אפשרי. על פי מסמך עקרונות "האבירים האדומים" שנכתב על ידי ענבר, הקבוצה צריכה להיות בבעלות אנשי עסקים ואוהדים. שאנשי העסקים, כל אחד יעביר 1 מיליון שקל עבור קול בדירקטוריון. האוהדים, מצידם, יקבלו הזדמנות לרכוש מניות גם כן על ידי רכישת מניות אוהדים בשווי 1,000 שקל.

 

ממטה המאבק של טביב מאמינים שהם יוכלו לגייס 6 מיליון שקל מהאוהדים (בסך הכל 6,000 אוהדים שירשמו "כבעלים"). עם 6 מיליון שקל מהאוהדים, אנשי עסקים (או איש עסקים אחד) יכולים לרכוש את שאר המניות ב-6 מיליון שקלים נוספים – מה שמעלה את הסכום ל-12 מיליון שקל, הסכום הראשוני שאלי טביב רוצה. לאחר מכן, כאמור, יועברו לו 5-6 מיליון נוספים מקופת המועדון.

 

האם אוהדי הפועל יוכלו למצוא 6 אוהדי עשירים שהפועל חשובה להם ושכל אחד יוכל להשקיע ברכישתה 1 מיליון שקל? האם אוהדי הפועל יוכלו לגייס בעצמם 6 מיליון שקל? זו השאלה הגדולה של הקיץ הזה. ואולי של העונה כולה.

 

בכל מקרה, מהלך כזה יכול להצליח רק בשקיפות מלאה. האוהדים לא יסכימו אליו ללא שקיפות מלאה. הבעיה היא שבכדורגל הישראלי, הביצתי והעכור,  שקיפות היא עניין נדיר. וזו נקודת התורפה של כל המהלכים. לא ברור מי ישים את הכסף ומה יקרה איתו. ובכל מקרה, כרגע הקבוצה עדיין בבעלות טביב.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x