$
ספורט ישראלי

רק אוהדי הפועל תל אביב יצילו את הקבוצה

שיתוף פעולה בין האוהדים של הפועל ת"א לגורמים עסקיים יציל את הקבוצה מחורבן פיננסי

אוריאל דסקל 18:5809.02.12

זה מדהים כמה שבעלי הקבוצות לא מבינים את האוהדים ועד כמה האוהדים חכמים.

 

הקהל, שנראה לבעלים כגוף אחיד, מורכב מכל כך הרבה אנשים. חלקם מאוד חכמים, חלקם פחות, חלקם עובדים במערכות אדירות, חלקם עצמאיים, חלקם בעלי כושר ניתוח מצוין, חלקם לא יודעים לקרוא עיתון. אבל מה שבטוח זה, שלקהל הזה יש הרבה יותר מוחות, וכיוצא מכך הרבה יותר שכל, מאשר כל מנהל או בעלים של קבוצה.

 

וזאת מאחר שלבעלים יש רק מוח אחד בעוד לקהל יש כמה אלפים. וזה לא משנה כמה הבעלים חכם. אפילו עם בעלי הקבוצה הוא בעל IQ של סטיבן הוקינג ובעל יכולות הסקת מסקנות של שרלוק הולמס – עדיין, לקהל יש יותר מוחות. הוא יותר חכם ממנו. 

 

בכנס שערכו אוהדי הפועל תל אביב לפני שבועיים, נכחו כ-300 אוהדים שבאו לשמוע ולהשמיע את דעתם בנוגע למצב הקבוצה. בכנס עצמו אוהדי הפועל הסביר לאוהדי הפועל אחרים מה המצב. למה אלי גוטמן לא מאמן הקבוצה יותר; למה בסיפור רימון ההלם שנזרק לעבר ביתו של אלי טביב הואשמו ישר אוהדי הפועל (למרות שהמשטרה חקרה כיוונים פליליים אנשי העולם התחתון בסיפור); למה נעשו רכישות שחקנים מפוקפקות ועוד. ההסברים של אוהדי הפועל מראים הרבה מאוד הבנה של עולם התקשורת ושל עולם הכדורגל. ייתכן שיותר מאשר אלי טביב עצמו.

 

במקביל, שמו לב אוהדי הפועל לטוקבקים שהחלו מאז כניסתו של אמיר דן לתפקיד היח"צן של אלי טביב. בין השאר גילו אוהדי הפועל השמצות ברורות של שער 5 והאולטראס מצד "אוהדים מטקבקים" ועלו על המסרים שמנסה דן להעביר דרך "אוהדים". מסרים די בנאליים שקוראים לטביב להישאר ולא להתייחס ל”קומץ” שנגדו.  

 

מחאה האוהדים. בכנס נקראו האוהדים להימנע מכל סוג של פעילות אלימה ולא חוקית, מתוך ההבנה הברורה שהיחצ”ן של טביב רק מחכה לטעות כזו בשביל לנסות ולטרפד את המחאה מחאה האוהדים. בכנס נקראו האוהדים להימנע מכל סוג של פעילות אלימה ולא חוקית, מתוך ההבנה הברורה שהיחצ”ן של טביב רק מחכה לטעות כזו בשביל לנסות ולטרפד את המחאה צילום: עוז מועלם

 

מוכנים לקרב ארוך אבל נגד אלימות  

 

בהמשך הכנס נערך דיון פתוח בו דיברו למעלה מ-25 דוברים שהציגו את דעתם על המאבק. בין הדוברים הייתה שרה מוזס, אוהדת של הקבוצה זה 50 שנה היושבת בשער 2 שהציעה התארגנות של אוהדים לרכישת הקבוצה במסגרת של המודל הגרמני, הצעה שזכתה לתמיכה ממספר אוהדים נוספים. בנוסף הציעו האוהדים לממן לאלי טביב מצלמת אבטחה בביתו - כדי להראות שאוהדי הפועל חפים מפשע. חלק מהאוהדים קבלו על היחס התקשורתי לו זוכה המאבק וההסתה כנגד אוהדי הקבוצה.

 

הצעות נוספות שהועלו היו: אפשרות לחרם מנויים בעונה הבאה עם התחייבות להגיע לכל משחקי החוץ, מחאה באימוני הקבוצה, פניה למוסדות אופ”א ודברים נוספים.

 

בכנס נקראו האוהדים להימנע מכל סוג של פעילות אלימה ולא חוקית, מתוך ההבנה הברורה שהיחצ”ן של טביב רק מחכה לטעות כזו בשביל לנסות ולטרפד את המחאה. "זה כי בוויכוח הענייני על הניהול של הקבוצה אין ליחצ”ן של טביב שום סיכוי", לפי האוהדים.

 

האוהדים מבינים הרבה יותר ממה שחושבים שהם מבינים. והם מוכנים לקרב ארוך.

 

"אנחנו נמצאים רק בשלב ראשון של המחאה", נכתב באתר SaveHapoel.com . "השלב בו חשוב לצבור עוד כוח, לאסוף עוד ועוד אנשים, למלא את רשימות התפוצה באתר כדי שנוכל להיות בקשר במיידי עם כמה שיותר אוהדים המוכנים לבוא לפעילויות שתהיינה בהמשך. בשלב השני, ברור לכולנו שלא נוכל להמשיך בפעילות של שלטים וקריאות בלבד והמאבק יצטרך להיות חריף יותר, אך במסגרת החוק -'כל מה שחוקי – לגיטימי', ויש כבר מספר מחשבות על דרכים להפעיל לחץ על טביב בהמשך הדרך. המאבק יתחלק לשני אופנים אשר אינם באים אחד על חשבון השני. יהיה מאבק שיתבצע בדרך הממסדיות – בתי המשפט, ההתאחדות לכדורגל, כנסת ישראל וכו’. ויהיה מאבק ציבורי של האוהדים שמטרתו תהיה הפעלת לחץ בלתי פוסק על טביב כדי לגרום לו לעזוב את הקבוצה."

 

לקינוח, חיברו האוהדים את "עשרת הדיברות לניהול תקין". מסמך מרשים.

 

הכסף בקופה נגמר

 

ועכשיו קצת פיננסים. קופת הפועל תל אביב היתה מלאה בכמעט 70 מיליון שקל בעקבות ההופעות בליגת האלופות ומכירת שחקני הקבוצה. כיום תקציב שכר השחקנים עומד על כ-32 מיליון שקל, בנוסף לרכישת שחקנים ועוד הוצאות, להפועל תל אביב לא יישארו הרבה רזרבות לעונה החדשה. בנוסף, יש לציין כי קיימות תביעות על סך 45 מיליון שקל נגד הפועל תל אביב.

 

אנחנו יוצאים מתוך נקודת הנחה שאלי טביב לא מתכנן להשקיע כסף מכיסו בקבוצה – זאת מתוך העובדה שעדיין לא השקיע מכיסו סכום משמעותי כדי להשתלט על הקבוצה. הקיץ, בהנחה שהפועל לא תגיע לליגת האלופות וכמות המנויים תרד משמעותית, לא יהיה להפועל תל אביב כסף כדי לעמוד בתקציב השכר שלה.

 

המצב של הפועל תל אביב בקיץ עשוי להיות קריטי. האוהדים יודעים זאת ומוכנים לקרב. הם רק צריכים עזרה מאוהדים חזקים יותר של הפועל, שיוכלו לגייס עבורם ואיתם את הכספים ואת הידע כדי להציל את הפועל מידי בעלים, שכבר החריב קבוצת כדורגל בישראל – הפועל כפר סבא.

 

קונספט "האבירים האדומים", קבוצת אוהדי הפועל תל אביב עשירים וחזקים, שיעבוד ביחד עם אוהדי הפועל – שמראים ידע, הבנה ואכפתיות אינסוף – הוא קונספט שעבד במספר קבוצות בעבר: סוונסי סיטי, למשל, ניצלה מחורבן בזכות שיתוף פעולה של אוהדים ועסקים. כך גם נוריץ' סיטי. בגרמניה אנחנו רואים מודל שעובד מצוין בזכות שיתוף פעולה בין אוהדים לגורמים עסקיים.

 

הגיע הזמן שהמודל הזה יעבוד גם ברמות הגבוהות של הכדורגל הישראלי. הפועל תל אביב כרגע בשפל, אבל יש כאן גם הזדמנות נדירה לשינוי מדהים.

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x