$
ספורט עולמי

בורסה VS ברוני הסמים

מיונאריוס הגיעה לידיו של ברון סמים אכזרי, קרסה בגלל מותו, וכעת, אחרי שנים קשות ביותר, התוכנית היא להפוך אותה למועדון הכדורגל הראשון בקולומביה שיונפק בבורסה

בלומברג 09:1415.08.11

מועדון הכדורגל הקולומביאני מיונאריוס בוגוטה, שזכה באליפות קולומביה 13 פעמים, ושבשורותיו שיחקו ענקי המשחק כגון רנה היגיטה, קרלוס ולדרמה ואפילו אלפרדו די סטפנו, מסמל, אולי יותר מכל מועדון אחר, את הסיפור הסבוך של ברוני הסמים עם הכדורגל הקולומביאני.

אדוארדו סילבה. בוגר הארוורד נכנס לנעליים של ברון סמים אדוארדו סילבה. בוגר הארוורד נכנס לנעליים של ברון סמים צילום: בלומברג

 

מיונאריוס (המיליונרים) הגיעה לידיו של ברון סמים אכזרי, קרסה בגלל מותו, וכעת, אחרי שנים קשות ביותר, התוכנית היא להפוך אותה למועדון הכדורגל הראשון באמריקה הלטינית, מחוץ לצ'ילה, שיונפק בבורסה לניירות ערך.

 

 

 

בבעלות הממשלה

 

בניסיון להביא לסיומם שני עשורים של ביצועים כושלים של הקבוצה הן על הדשא והן מחוצה לו, מינתה אשתקד הממשלה לראשות המועדון את חוסה רוברטו ארנגו הידוע ביכולתו לשקם חברות כושלות, כדי לשקם את המועדון היושב בבוגוטה. הממשלה הקולומביאנית מחזיקה בנתח של 27% במועדון מאז שעיקלה את אחזקותיו של ה"שחקן הראשי" של קרטל הסמים מדיין , גונזלו רודריגס גאצ'ה, לאחר שנהרג בקרב יריות בשנת 1989.

 

מיונאריוס מבקשת להצטרף לרשימה של חברות שהציעו השנה מספר שיא של מניות במדינת האנדים לאחר שהנשיא חואן מנואל סאנטוס חתם במאי על חוק המקל על מועדוני כדורגל להירשם כחברות עסקיות. הרשמתו של המועדון בבורסה לניירות הערך עשויה לסלול את הדרך למועדוני ספורט נוספים שמומנו במהלך שנות השמונים והתשעים מכספי סמים, אומר איוון נובלו העומד בראש דימיור - איגוד הכדורגל הממשלתי של קולומביה.

 

"כיום כבר אין כסף קל בכדורגל", אמר נובלו בראיון טלפוני. "ישנה שקיפות רבה יותר לגבי הניהול הפיננסי של המועדונים עד כדי כך שכמעט כל המועדונים עומדים כיום בפני פשיטת רגל ונאלצים להתמודד עם בריחת כישרונות".

 

דמוקרטיה נגד סמים

 

עקב פשיטת הרגל של הקבוצה, יזם ארנגו את מכירתה לחברה מבוגוטה בשם אזול אי בלאנקו, שנוסדה באפריל במטרה להציל את המועדון הכושל. על פי התשקיף שהגישה החברה במרץ לאחראי על תחום ניירות הערך, בין משקיעיה של אזול אי בלאנקו נמצא אלסנדרו קורידורי - בעל המניות העיקרי של יצרנית הטקסטיל הגדולה ביותר בקולומביה, חברת פאבריקאדו, וחואן קרלוס אורטיס, בעל מניות בחברת אינטרבולסה - החברה המובילה במדינה למסחר בניירות ערך.

 

החברה, ששילמה 24 מיליארד פסו (13 מיליון דולר) עבור הזכויות על שם הקבוצה ועל שחקניה, מתעתדת להעמיד למכירה כבר השנה מניות בשווי דומה המהוות נתח של 51% במועדון, אומר נשיא אזול אי בלקנקה, אדוארדו סילבה. ההכנסות ממכירת המניות ישמשו למימונו של מתקן אימונים. כיום עורכת הקבוצה את אימוניה במועדון טניס.

 

"הכדורגל הקולומביאני יפיק תועלת ממודל של שותפות רחבה שכן מודל זה יצמצם את המימון מכספי סמים", טען סילבה. "הרעיון המרכזי של מיונאריוס הוא ליצורמודל של בעלות דמוקרטית".

 

איכותו של הכדורגל הקולומביאני נפלה בשנים האחרונות בשל העובדה שמועדוני הכדורגל נמנעו מלאמץ את המודלים העסקיים המניעים את כלכלת המדינה, הסביר נובלו. מאז 1998 לא הצליחה קולומביה לעלות למונדיאל.

 

 

"המיליונרים". "הכדורגל הקולומביאני יפיק תועלת ממודל של שותפות רחבה שכן מודל זה יצמצם את המימון מכספי סמים", טען סילבה. "הרעיון המרכזי של מיונאריוס הוא ליצורמודל של בעלות דמוקרטית". "המיליונרים". "הכדורגל הקולומביאני יפיק תועלת ממודל של שותפות רחבה שכן מודל זה יצמצם את המימון מכספי סמים", טען סילבה. "הרעיון המרכזי של מיונאריוס הוא ליצורמודל של בעלות דמוקרטית". צילום: בלומברג

 

פעם היה כאן שמח

 

בשנות החמישים של המאה ה־20 היתה מיונאריוס, קבוצת הכדורגל המצליחה ביותר בקולומביה, בשיאה הביסה קבוצות כגון ריאל מדריד במשחקיה התכופים באירופה. בין שחקני הקבוצה בין 1949 ל־1953 נמנה החלוץ הארגנטינאי אלפרדו די סטפנו, גדול שחקני ריאל מדריד בכל הזמנים. נפילתו של המועדון החלה בשנות ה־2000 כאשר הפקיעה ממשלת קולומביה את אחזקותיו של גאצ'ה לאחר שנורה למוות בקרב יריות בינו לבין חיילים בחוותו. כדי לסבר את האוזן, בשנת 1988, צוין שמו של גאצ'ה, לצד פאבלו אסקובר, ראש קארטל מדיין, ברשימת המיליארדרים השנתית של מגזן פורבס. 

 

בעקבות מותו של גאצ'ה, הלך ותפח חובה של קבוצת מיונאריוס, עד שהחברה הכריזה על פשיטת רגל ב־2004. בשנה שעברה, עמד חובה של הקבוצה על 24 מיליארד פסו. ההנפקה של מיונאריוס תהפוך את קולומביה למדינה השנייה באמריקה הלטינית, המנפיקה מועדוני כדורגל אחרי צ'ילה, שבה חברות האחזקה מחזיקות בקבוצות כגון קולו־קולו, אוניברסיטד צ'ילה ובאוניברסיטד קתוליקה, נסחרות בבורסה לניירות ערך של סנטיאגו.

 

החברות בקולומביה מנסות לגייס כ־8 טריליון פסו באמצעות מספר שיא של שבע הנפקות השנה, בעוד שהבורסה של המדינה מתמזגת עם הבורסות של פרו וצ'ילה, ותייצר את השילוב הראשון של בורסות בינלאומיות באמריקה הלטינית, מסר בתחילת החודש חואן פבלו קורדובה.

 

על פי תחזיות הממשלה, הכלכלה תתרחב השנה ב־6%, השיעור הגבוה ביותר מאז 2007.

 

על המהפך של מיונאריוס ניצח ארנגו, שב־1995 סיים את לימודיו לתואר שני בניהול ציבורי באוניברסיטת הרווארד וכיהן כיועץ לנשיא לשעבר אלוורו אוריבה.

 

"לקבוצה היו בעיות כלכליות רבות, מכיוון שנוהלה בצורה לא רשמית", מספר ארנגו, שבעברו הציל חברות כרייה וטקסטיל קורסות, כולל יצואנית הבגדים ממדיין Coltejer. החברה יצאה מפשיטת רגל ב־2008 והשנה התחזקה ב־26%, שהופכים אותה למרוויחה השנייה במדד IGBC של בוגוטה. המדד ירד ב־2011 ב־18%, במונחים של המטבע המקומי, הביצועים השניים הטובים ביותר בקרב שש הבורסות הגדולות באזור.

 

הקוקאין עדיין כאן

 

קבוצות אחרות בקולומביה עדיין סובלות מבעיות משפטיות ופיננסיות בשל חשד לקשרים עם סחר הקוקאין במדינה, שמספק 90% מהסמים הנצרכים בארצות הברית, על פי נתוני משרד החוץ האמריקאי. ב־2003, משרד האוצר האמריקאי החרים נכסים בארצות הברית השייכים לקבוצת הכדורגל אמריקה דה קאלי, בשל קשרים לחברי המשפחה, שבעבר שלטה בסחר בסמים בעיר קאלי בדרום.

 

בשנה שעברה, הרשות המקומית בקאלי הובילה יוזמה ליצירת חברה חדשה, נובו אמריקה עם בעלי מניות שזכו לאישור בארצות הברית שתשתלט על הקבוצה ותרחיק אותה מקשרי הסמים של הבעלים הקודמים. כך לפי מאוריציו וולס, המנג'ר של נובו אמריקה. וולס לא הסכים להגיב על האשמות לקשרים עם הקרטל בקאלי.

 

התובעים חוקרים את יריבתה העירונית של מיונאריוס, אינדפנדיט סנטה פה, כמו כן, מוסיף פדרו וורדוגו, שעומד בראש חטיבת הלבנת הכספים במשרד התובע, מתכוונים לערער על פסיקה ממרץ, שזיכתה את המנהל והעובדים לשעבר של אינדפנדיט מדיין מחשד ללקיחת הרווחים מסמים.

 

חורחה אוזריו, שעומד בראש אינדפנדינט מדיי, לא הגיב.

 

סזאר פסטרנה, נשיא סנטה פה, הכחיש את הקשרים לסמים, והוסיף שלא הוגשו כתבי אישום נגד הקבוצה. עם זאת, בוואריה, החטיבה הקולומביאנית של סאבמילר, ביטלה בשנה שעברה את החסות שהעניקה למועדון, לאחר פתיחת החקירה. לדבריו, בסנטה פה מתכוונים לחקות את המודל העסקי של מיונאריוס על ידי הקמת חברה שתנפיק מניות. "לאנשים שנחקרים בחשד לקשר לסמים אין שום קשר לקבוצה והם אינם בעלי מניות או חברי דירקטוריון", הוסיף פסטרנה. "ובכל זאת איבדנו את התמיכה של בוואריה וקשה למצוא ספונסר חדש בקנה מידה כזה".

 

בעוד הרשויות פושטות על מקורות מפוקפקים של מימון, נרשמה ירידה במכירות הכרטיסים, וכתוצאה מכך חלק מהקבוצות לא יכולות לשלם משכורות בזמן.

 

ב-2010 נרשמה ירידה של 30% במכירות הכרטיסים בהשוואה לשנה הקודמת ל־2.1 מיליון כרטיסים והמועדונים שסובלים ממחסור בכסף העלו למגרש הרכבים חסרי ניסיון, והאלימות ביציעים השאירה את האוהדים בבית, ובמקביל הקבוצות שיפצו את האצטדיונים לקראת אליפות העולם לנבחרות עד גיל 20 של פיפ"א שהחל ב־29 ביולי, אומר נובלו.

 

הניקיון במקורות המימון של הכדורגל הקולומביאני עשוי להתגלות כקל יותר מאשר מחיקת הדימוי של הכדורגל כהשקעת יוהרה של הטייקונים במדינה.

 

המוניטין הזה התפתח כתוצאה ממספר אירועים כגון הלווייתו של ראש הקרטל אסקובר שבה ארון הקבורה נעטף בדגל אתלטיקו נאסיונל ממדיין ב־1993, או הריגתו בשיא האלימות הקשורה לסמים במדינה של הבלם אנדראס אסקובר לאחר שהבקיע גול עצמי במונדיאל 1994.

 

החוק החדש שעליו חתם סנטוס במאי מחייב את הקבוצות להגיש דו"חות פיננסיים פעמיים בשנה המציינים את מקורות הכספים של בעלי המניות.

 

"הספורט שלנו לא ימומן בחשאי על ידי עבריינים", הכריז סנטוס, שבעצמו אוהד של סנטה פה, בעת טקס החתימה. "לא נאפשר זאת".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x