$
עסקי ספורט

חוב של 20 מיליארד דולר? שטויות, יש גולף

אולג דריפסקה ורומן אברמוביץ' לא נותנים לחובות של מיליארדים לפגוע במשחק הגולף שלו. ברוסיה נחושים להפוך את המשחק הקפיטליסטי להצלחה מסחרית למרות המשבר

איליה קרניקוב, בלומברג 18:1509.09.09

אולג דריפסקה לא נותן לחוב של 20 מיליארד דולר לפגוע במשחק הגולף שלו. בדומה למיליארדרים רוסיים אחרים כגון רומן אברמוביץ', אוהד הגולף הנלהב בן ה-41 צבר ואז הפסיד מיליארדי דולרים על סחורות, וכעת הוא פונה לתחביבים שלו כדרך נוספת לנסות לבנות מחדש את הונו שנפגע מהמשבר הכלכלי הקשה.

 

אולג דריפסקה. בחוב של 20 מיליארד אבל עדיין משחק גולף אולג דריפסקה. בחוב של 20 מיליארד אבל עדיין משחק גולף צילום: בלומברג

 

גולף, שהקומוניסטים זלזלו בו בטענה שמדובר בספורט של קפיטליסטים, לא שוחק ברוסיה עד לדמדומי השלטון הסובייטי, ואפילו כיום יש למדינה רק מסלולים מעטים של 18 חורים - אחד מהם בבעלותו של דריפסקה, ו-40 נוספים נבנים או ממומנים על ידי משקיעים שהזרימו 500 מיליון דולר השנה לענף, כך על פי איגוד הגולף הרוסי.

 

"רוסיה היא כיום אחד המקומות העיקריים להתפתחות הגולף", אמר אנדרי סרטורי, העומד בראש מחלקות אירופה, המזה"ת ואפריקה של חברת KPMG המייעצת בענייני גולף. "גולף עדיין נתפס כספורט אליטיסטי והאספקה הנוכחית תפורה למעמד העליון הגבוה ברוסיה".

 

עוצב על ידי ג'ק ניקולאס

 

איגוד הגולף מעריך שמספר שחקני הגולף הקבועים ברוסיה יקפוץ ל-100 אלף עד 2014, מ-16 אלף כיום ולעומת 500 בלבד ב-2003, זאת בעקבות פתיחה של יותר מסלולים והוזלת עלות המשחק. בהשוואה, איגוד הגולף הלאומי של סקוטלנד, המדינה שבה הומצא המשחק בימי הביניים מכסה 630 מועדונים ו-260 אלף שחקנים, כשהאוכלוסייה של המדינה קטנה בחצי מאוכלוסיית מוסקבה.

 

דריפסקה פתח את אתר הגולף והסקי צליבו (Tseleevo) בדצמבר. המתחם נמצא 50 ק"מ צפונית למוסקבה הבירה, וגולת הכותרת - מסלול גולף של 18 חורים שעוצב על ידי ג'ק ניקולאס שזכה שש פעמים בטורנירי המאסטרס, ונבנה בעלות של 30 מיליון דולר.

 

על פי הדירוג של מגזין פורבס המיליארדר הפסיד השנה 25 מיליארד דולר מהונו, אך בכל זאת השלים את הפרויקט. עם זאת בשל ההפסדים הוא אולץ למסור מניות ב-Hochtief, חברת הבנייה הגדולה בגרמניה וביצרנית חלקי המכוניות הקנדית מגנה.

 

שלושה חודשים לאחר פתיחת האתר, חברת רוסאל, יצרנית האלומיניום הגדולה בעולם שבבעלותו של דריפסקה נאלצה להקפיא תשלומים על חוב של 7.4 מיליארד דולר ליותר מ-70 בנקים בינלאומיים במסגרת הסכם שפג תוקפו ב-18 בספטמבר. חברת האחזקות של דריפסקה, בייסיק אלמנט הודיעה באפריל שהחוב הכולל שלה עולה על 20 מיליארד דולר.

אברמוביץ'. מוצא זמן להשקיע גם בגולף אברמוביץ'. מוצא זמן להשקיע גם בגולף צילום: בלומברג

 

"אנחנו תופסים את ענף הגולף כתעשייה מבטיחה ברוסיה", אמר ואדים פרסוב המנהל את עסקי הגולף של דריפסקה. לדבריו, צליבו צפויה להחזיר את ההשקעה בה תוך 6-10 שנים.

 

זה לא אומר שהתכווצות השיא בכלכלה הרוסית שעמדה על 10.9% ברבעון השני לא השפיעה. אליפות מוסקבה הפתוחה, האירוע היחיד בסבב ה-PGA האירופי שמתקיים ברוסיה, בוטל בקיץ האחרון לאחר שנותנת החסות הראשית, חברת הקבלנות ZAO אינטקו שבבעלות ראש עיריית מוסקבה, יורי לוזקוב, ואשתו המיליארדרית ילנה בטורינה, נסוגה מההתחייבות.

 

לא מקצצים למרות המשבר

 

המשקיע הגדול במדינה בגולף הוא ככל הנראה המחוקק אנדרי קומארוב, בעל המניות העיקרי ביצרנית הצינורות, ChTPZ ואחד מ-55 הרוסים שפיארו את רשימת המיליארדרים של פורבס מ-2008, אך השנה הוא כבר לא נכלל ברשימה.

 

בן ה-42 שועט קדימה עם פרויקט בעלות 600 מיליון דולר לבניית רשת של מסלולים של 18 חורים בשלושה אזורים שונים. במקביל, ChTPZ פיטרה בשנה שעברה 5,000 עובדים שמהווים 25% מכוח העבודה שלה, בעקבות ירידה בביקוש.

 

"לא קיצצנו בהוצאות המתוכננות בשל המשבר", אף שחלה האטה בעבודה בפרויקטים לבניית מסלולי הגולף בסנט פטרבורג ויקטריבורג, אומר אולג קוסטיקוב, מנכ"ל פרוטקיון (Protcion), חברת הפיתוח של קומארוב.

 

בריאיון שהעניק קוסטיקוב ממועדון הגולף בפסטובו, מתחם הגולף של פרוטיקון הכולל גם מסלול של 18 חורים וממוקם 30 ק"מ צפונית ממוסקבה, הוא הסביר כי בניית מסלול "שאפתני" ברוסיה עולה לפחות 100 מיליון דולר, כולל נדל"ן. פסטובו נפתח ב-2007 בעלות של 120 מיליון דולר, ומאז העלה את השווי של הנכסים באזור ביותר מפי 20.

 

פרוטקיון רכשה את האדמה שמסביב לפסטובו תמורת 50 אלף דולר להקטר (10 אלף מ"ר) לפני ארבע שנים, ומתכוונת למכור חלק מהקרקע תמורת מיליון דולר להקטר לאחר סיום בניית המתחם.

 

גם רומן אברמוביץ' בונה מסלולים

 

ולדימיר פוטנין שעל פי פורבס הפסיד 20 מיליארד דולר, בונה את מסלול ה-PGA מאה ק"מ צפון מערבית ממוסקבה, שם תתאמן הנבחרת הלאומית הרוסית. הבנייה צפויה להסתיים ב-2012. אברמוביץ שהפסיד 16 מיליארד דולר על השקעותיו, בונה מתחם גולף במרחק 2 ק"מ מחוץ למוסקבה, כלומר המסלול הקרוב ביותר לבירה, כך לדברי ג'ון מאן, הדובר של מילהאוס קפיטל, חברת האחזקות של הבעלים של קבוצת הכדורגל צ'לסי.

 

בעוד שרוב הפרויקטים ברוסיה הקשורים לגולף מתחילים בבניית מסלול ואז ממשיכים לנכסים המסחריים, אראס אגלרוב, רוסי נוסף שנדחק מרשימת המיליארדרים של פורבס מתנהל בדיוק להיפך. אגלרוב, החליט בשנה שעברה לבנות מסלול באחוזת אגלרוב שבבעלותו, הממוקמת צפון מערבית למוסקבה, כאשר הבתים באזור זה עולים כ-20 מיליון דולר.

 

ספורט אולימפי

 

המהירות שבה הגולף יתפתח במוסקבה תלויה בהחלטת הועד האולימפי הבינלאומי (IOC) האם להפוך את הגולף לספורט אולימפי החל מ-2016, אומר יבגני קפלניקוב, שחקן הטניס לשעבר שנחשב כיום לאחד משחקני הגולף המובילים ברוסיה (handicap of two).

 

קפלניקוב שחבר במועדון צליבו של דריפסקה, מעריך כי הממשלה תצטרך לממן את ההתפתחות של הענף על מנת שיוכל להפוך לספורט אולימפי. הדירקטוריון של הוועד האולימפי המליץ להוסיף את ענפי הגולף והראגבי למשחקים האולימפיים. בחודש הבא תתקבל בקופנהגן החלטה סופית בעניין.

 

"אני מאד מתרגש", אמר קפלניקוב. "אני מחכה בקוצר רוח להחלטה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x