$
עסקי ספורט

הדרך חשובה מהתוצאה

נבחרת ישראל צריכה לנצח את נבחרת יוון. אבל בשביל להצליח באמת גם בעתיד, היא תצטרך למצוא שיטת משחק ישראלית

אוריאל דסקל 14:2027.03.09
האוהדים של נבחרת יוון הולכים למשחקים עם קסדה ספרטנית. הספרטנים היו הלוחמים הגדולים בהיסטוריה – מגיל ילדות ועד המוות הם היו במסגרות צבאיות שונות, שם למדו להתמקצע בלחימה.

 

הספרטנים שמו דגש על חינוך גופני, אומץ לב, הנכונות להקרבה למען חבריך וההסתפקות במועט. המושג חינוך ספרטני קשור לגישת החינוך הנוקשה והבלתי מתפשרת, הדוגלת בהקשחת החניכים באמצעות מטלות קשות ומניעת מותרות.

 

הם לא דיברו הרבה שם בספרטה (בניגוד לפלספנים מאתונה). המונח "תשובה לקונית" מקורו בלקוניה, שם החבל בו שכנה ספרטה.

 

הסרט "300" של זאק סניידר, המבוסס על הקומיקס "300" של פרנק מילר, מעביר היטב את הלך הרוח הספרטני.

 

כן, הם אולי לא היו האנשים הכי נעימים או תרבותיים בעולם (אחרי הכל זו היתה חברה דיקטטורית, ששלטה בסריסים ביד נוקשה ואכזרית) אבל בואנ'ה, הם היו יכולים להיות אחלה כדורגלנים.

אנחלוס חאריסטאס מנבחרת יוון. לוחם ספרטני אנחלוס חאריסטאס מנבחרת יוון. לוחם ספרטני צילום: איי פי אי

 

הזהות חשובה מהמשחק הקרוב

 

נבחרת יוון מגיעה מחר למשחק מול ישראל כפייבוריטית. ולא בגלל שיש לה שחקנים מוכשרים יותר, אלא בגלל שהם מצאו את הזהות שלהם כאומת כדורגל.

 

וזהות חזקה חשובה יותר מהמשחק הקרוב.

 

ברגע שהגיע, המאמן הגרמני, אוטו ריהאגל, והצליח לגרום ליוונים "להיות טובים במה שהם יכולים להיות טובים", הנבחרת, שהיתה די נמושה ברמה הבינלאומית, הפכה לסיפור הצלחה גדול.

 

כשריהאגל ביקש משחקניו "לשמור על המבצר" - כלומר, לשחק כדורגל הגנתי ונוקשה, ששם דגש על כושר גופני ועל הנכונות של כל שחקן להקריב את הכישורים האישיים שלו למען הקבוצה - הוא התחבר למשהו עמוק בתרבות היוונית - משהו שהיוונים מאוד גאים בו. וזה הוביל, באופן בלתי נמנע, גם להצלחה של הנבחרת.

 

ריהאגל בעצם דרש משחקניו להילחם מול מעצמות כדורגל גדולות יותר, באותם הכלים בהם נלחם ליאונידס ה-1, מלך ספרטה, נגד כוחותיו הגדולים והעדיפים של אחשורוש ה-1 במעבר תרמופילי. בכך הוא חיבר אותם לגאווה יוונית עתיקה והרוויח שחקנים בעלי מוטיבציה גבוהה, קהל יווני נחוש ואפילו ספונסרים (יוונים ברובם) מאושרים.

 

נכון, הזכייה של יוון ביורו 2004 לא היתה יפה - אבל היא היוותה השראה להצלחות יווניות בענפי ספורט רבים, לרבות כדורסל: גם הנבחרת היוונית בכדורסל משחקת כדורסל נוקשה, שלא לומר משעמם.

 

שר ספורט שמבין בספורט

 

כמובן שההצלחה של הספורט היווני קשורה גם בהשקעות מאסיביות של הסקטור הפרטי בקבוצות ובמועדונים היווניים וגם בהשקעות חכמות של הממשלה, שלה שר ספורט שאשכרה מבין בספורט - יאניס יואנידיס, אגדת כדורסל יוונית. אבל ההצלחה של הנבחרת הגיעה, כאמור, רק ברגע שהמאמן (הזר) מצא את דרך המשחק, שבה היוונים יכולים להרגיש בה נוח, לנצח ולגרום למדינה כולה להתלהב מהכדורגל של הנבחרת.

 

התאחדות הכדורגל הישראלית מסודרת יותר ומאורגנת יותר מזו היוונית - אופ"א אף ציינה לטובה את ההתאחדות הישראלית, בבחירתו של אבי לוזון לוועד הפועל של התאחדות הכדורגל האירופית.

 

אבל ההצלחה האמיתית של הנבחרת תגיע רק כשיהיה מאמן, שימצא דרך ישראלית לשחק בה. דרך בה השחקנים ירגישו נוח, האוהדים יחושו בזכותה גאווה בישראליות שלהם והספונסרים יהיו ישראלים.

 

למצוא את הדרך הזו - דרך אגב - זה עניין הרבה יותר חשוב מהמשחקים הקרובים נגד היוונים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x