סגור

המחסור בחלב: במחלבות מעריכים שרק בשבוע הבא יתמלאו המקררים

עקב מספר מצומצם של ימי עבודה מלאים שחלו השנה לייצור חלב ולהפצה לרשתות, וחוסר היערכות מבעוד מועד, הודיעו המחלבות כי המחסור יימשך. את מקומו של החלב במדפים מחליפים מוצרי חלב מועשרים, היקרים בהרבה

למרות שחגי תשרי הסתיימו כבר לפני כשבוע, המחסור בחלב עדיין ניכר במקררי רשתות השיווק ולא צפוי להסתיים בקרוב.

באחת מרשתות השיווק הגדולות, טענו כי אתמול לא קיבלו כלל אספקת חלב משלושת המחלבות ונותרו עם מדפים ריקים ואילו הבוקר קיבלו אספקה מצומצמת.
ברשתות אחרות טענו כי מאז תום החג קיבלו רק חלק מהכמות שהזמינו ולכן הותירו על כנה את מגבלת הכמות שקבעו במהלך החגים, המאפשרת קנייה של עד 3 ליטרים של חלב ללקוח.

2 צפייה בגלריה
מחסור בחלב ברשתות השיווק מגה בעיר הרצליה
מחסור בחלב ברשתות השיווק מגה בעיר הרצליה
מחסור בחלב ברשת השיווק מגה בעיר הרצליה
(צילום: נטע לי בינשטוק)
במחלבות מעריכים כי יחלפו עוד חמישה-שישה ימים עד לחיסול המחסור, כך שהוא לא יחלוף עד תחילת השבוע הבא.
המחלבות לא נערכו
ברקע הדברים, עיתוי חגי תשרי, שחלו השנה בימי החול, כך שבשילוב עם סופי השבוע, הותירו למחלבות מספר מצומצם של ימי עבודה מלאים לייצור ולהפצה לרשתות. במחלבות לא נערכו לתקופה בהתאם לצורך ולא צברו מלאים של חלב בקרטון, שחיי המדף שלו עומדים על 22 ימים, ויכול היה לתת מענה לימי החגים.
המחסור האמור נוגע לחלב המצוי תחת צו הפיקוח על המחירים, אשר את מקומו במקררים ברשתות מילאו מוצרי חלב מועשרים שמחירם אינו מפוקח ומגוון של תחליפי חלב, שמחירם גבוה בעשרות אחוזים.

2 צפייה בגלריה
מחסור בחלב ברשתות השיווק שופרסל גבעתיים
מחסור בחלב ברשתות השיווק שופרסל גבעתיים
מחסור בחלב בשופרסל גבעתיים
(צילום: עופר צור)

במחלבות מסבירים את הימשכות החוסרים גם בימים שאחרי החגים, במחסור שנוצר ברשתות, אשר הוביל להגדלת הזמנות בשיעור חד, בכדי למלא את המקררים, שעל פי רוב מלאים ונדרש רק להשלים בהם סחורה.
סיבה נוספת שניתנה במחלבות, נוגעת למודעות הצרכנית למחסור בחלב, אשר מובילה את הצרכנים לקנות כמות גדולה מהרגיל, בכדי לא להיקלע למצב שבו לא ימצאו חלב בחנויות. מאז תום החג וסוף השבוע, היו שלושה ימי עבודה מלאים (רביעי, חמישי וראשון. התוצרת של היום (שני) תסופק לחנויות רק מחר - נ״ק).
מדובר במחסור חריג במוצר בסיסי, שכמותו לא נרשם למעלה מעשור, מה שהוביל את הרשתות להגביל את הכמות ל-3 ליטרים ללקוח, בכדי לאפשר לכמה שיותר לקוחות לקנות חלב. זאת, למרות שמדובר בענף מתוכנן ואספקת החלב הגולמי מהרפתות למחלבות נותרה ללא שינוי.