סגור

גמליאל תוקפת את זנדברג בטענה שלא נערכה להרחבת חוק הפיקדון: "נכנעת ללחצים"

השרה להגנת הסביבה לשעבר תוקפת את מחליפתה, כי נכנעה ללחצי חברות המשקאות: "המשרד להגנת הסביבה לא נערך להרחבת חוק הפיקדון שיצא לדרך עוד שבועיים. יש פה כשלון קולוסלי. ביטלו החלטה לאפשר לכלל ראשי הרשויות לרכוש מכונות להחזרת בקבוקים בפריסה ארצית". זנדברג לא נשארה חייבת והשיבה: "אולי זה שאת החלטת לממן בכספי ציבור מכונות ברשויות מקומיות, זה בגלל שהיו לחצים עליך"

גילה גמליאל, לשעבר השרה להגנת הסביבה תקפה הבוקר את מחליפתה תמר זנדברג בטענה שלא נערכה להרחבת חוק הפיקדון ונכנעה ללחצים שהפעילו חברות המשקאות.

"אני מרגישה היום יום אבל במקום יום חג. המשרד להגנת הסביבה לא נערך להרחבת חוק הפיקדון שיצא לדרך עוד שבועיים. יש פה כשלון קולוסלי וחוסר היערכות מובנה. ביטלו החלטה לאפשר לכלל ראשי הרשויות לרכוש מכונות להחזרת בקבוקים בפריסה ארצית. נתנו שנה להיערכות, כדי שיספיקו לעשות מה שצריך ועכשיו, לא מאמינה למשמע אוזני. מה שהיה פה בלחצים - מי שלא ראה מערכה של הון ושלטון בקבלת החלטות. החלטת לממן בכספי ציבור את קוקה קולה ושופרסל כי הפעילו עליך לחצים. את הולכת לממן את החברות על חשבון כספי ציבור. הציבור יממן את החברות העשירות".

2 צפייה בגלריה
גילה גמליאל שרה להגנת הסביבה
גילה גמליאל שרה להגנת הסביבה
גילה גמליאל השרה להגנת הסביבה לשעבר
(צילום: אלכס קולומויסקי)

זנדברג השיבה: "אולי זה שאת החלטת לממן בכספי ציבור מכונות ברשויות מקומיות, זה בגלל שהיו לחצים עליך". גמליאל השיבה: "תמר את משקרת לציבור במצח נחושה. זאת אחריות שלך ואת נכשלת. ועשיתם את זה עשור שהציבור הולך לסופר ולא מצליח להחזיר בקבוקים. עכשיו ילכו לסופר ויקוו שאולי יתפנו אליהם ואת משתפת פעולה בצורה מוטעית ופוגענית לציבור. אם אני עמדתי בקושי רב בלחצים מטורפים - ייתכן שעליך לא הופעל לחץ ולא פנו אליך? אני מזועזעת".
עוד אמרה זנדברג כי: "מפאת כבודם של אנשי המקצוע במשרד להגנת הסביבה, לא אתאר מה אמרו אנשי המקצוע על מה שהתרחש במשרד. לא אתאר, לא מפאת כבודך, אלא מפאת כבודם של העובדים במשרד". גמליאל טענה שפריסת המכונות תעלה לבתי העסק 400 מיליון שקל, סכום גבוה פי 10 מהקנס המקסימלי שהמשרד יכול להטיל עליהם ולכן אין להם אינרס לקדם פריסת מכונות.
לקראת הדיון בהרחבת חוק הפיקדון כך שיחול גם על הבקבוקים הגדולים, פרסם מרכז המחקר של הכנסת דוח, ממנו עולה תמונה קשה ביחס לחוסר ההיערכות של המשרד להרחבת החוק. לדברי ד"ר איילה אליהו ממרכז המחקר, "היערכות המשרד לא מספיקה. לא נעשו תיקוני חקיקה נדרשים בטענה שזה לא תנאי מקדים להרחבת החוק, לא טופל הנושא של הקמת גוף מוכר. גם נושא המכונות האוטומטיות, המשרד מצא שיש צורך ב-2,500-3,000 מכונות וכרגע יש 180 מכונות ועוד 220 בדרך, כך שאנחנו רחוקים מהמספרים הנדרשים".

2 צפייה בגלריה
תמר זנדברג
תמר זנדברג
תמר זנדברג
(טל שחר)

אליהו הוסיפה כי יש קושי לבתי עסק, כיוון שלא אוספים מהמם את הבקבוקים שהצרכנים מחזירים בקצב מהיר מספיק, אך המשרד טוען שתדירות האיסוף מבתי העסק היא עניין של שני הצדדים ולא פועל להסדרת הנושא. אליהו ציינה כי ייתכן שבתי העסק לא יהיו ערוכים לקבל בקבוקים ואז צרכנים ישליכו אותם לפחים הירוקים, כיוון שהרשויות מוציאות את המיחזוריות מהרחובות. איום נוסף יש בכך על החברות, שיתקשו לעמוד בעקבות כך ביעדי המיחזור הנדרשים מהם.