סגור

מיסוי החד פעמי יאושר היום; אין הסכמות על מיסוי המשקאות

ועדת הכספים צפויה לאשר את הצו שעליו חתם שר האוצר אביגדור ליברמן, להטלת מיסוי על שימוש בכלים חד פעמיים; ההצבעה על הצו להעלאת המס על המשקאות הממותקים, שייכנס לתוקף רק ב־1 בינואר 2022, לא תיערך היום בגלל חילוקי דעות בין הח"כים מהקואליציה החברים בוועדה

ועדת הכספים צפויה לאשר היום (ג') את הצו שעליו חתם שר האוצר אביגדור ליברמן להטלת מיסוי על שימוש בכלים חד פעמיים. כפי שנחשף לאחרונה בכלכליסט, בוועדת הכספים הושגה פשרה שלפיה יופחת שיעור המס על כוסות נייר (מצופות בפלסטיק) על בסיס נוסחה שתבטא את משקל הפלסטיק בכוס הקרטון. כמו כן, המס לא יחול על קערות פלסטיק רב פעמיות גדולות (למשל קערות פירות) בעובי של 1.4–2 מ"מ.

ויכוח גם על המשקאות הממותקים

חברת פעמית השוכרת את משרד הלובינג ריפבליק פעלה מול חברי הכנסת כדי לרכך את עמדתם. יו"ר הוועדה ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו) הודיע שיפעל למנוע מצב שבו היצרנים יגדילו את העובי של הקערות החד פעמיות כדי לא לשלם מס, ויעמוד על כך שהמס יוחרג רק לגבי כלים רב פעמיים ולא חד פעמיים. הצו להעלאת המס נכנס לתוקף ב־1 בנובמבר 2021 וכעת הוא יאושר רטרואקטיבית עם שינויים על ידי הוועדה.
לעומת זאת, ההצבעה על הצו להעלאת המס על המשקאות הממותקים שייכנס לתוקף רק ב־1 בינואר 2022 – לא תיערך היום. בקרב ח"כים בוועדה ובהם בקואליציה – יש עדיין חילוקי דעות לגביו. הוועדה תמשיך היום את הדיון במס על המשקאות הממותקים, תוך שמיעת מומחים מטעם קוקה קולה, ובהם מומחה מבריטניה שיופיע בזום. הח”כים נפגשו עם גם נציגי יפאורה ויקבים. נראה שיוחרג יין תירוש.
על חברי הוועדה מופעלים לחצים כבדים להחרגת משקאות הדיאט. החברה המרכזית למשקאות שוכרת אף היא את משרד הלובינג ריפבליק. כפי שנחשף ב”כלכליסט”, מנכ"ל החברה המרכזית למשקאות ניר לוינגר נפגש עם חלק מחברי ועדת הכספים כדי לשכנעם להעניק הקלות. לחברה המרכזית למשקאות אחזקות בכמה חברות מזון ומשקאות בנוסף לזכיינות על קוקה קולה, ואחזקות בחברות נוספות בהן בערוץ 12 (קשת). לנוכח התמיכה שלה זוכה עמדת קוקה קולה בקרב חלק מחברי הוועדה, והרוב הדחוק של שני ח"כים לקואליציה על פני האופוזיציה בוועדה – מבקשים בקואליציה להכריז על "משמעת קואליציונית", שתחייב את כל חברי הקואליציה לתמוך בעמדת ליברמן. קושניר מתכוון לכנס את ראשי סיעות הקואליציה בוועדה כדי להגיע עימם להבנות. עם זאת, לא מן הנמנע שליברמן יצטרך לדרוש משמעת קואליציוניות בישיבה השבועית של ראשי המפלגות אצל רה"מ נפתלי בנט.
1 צפייה בגלריה
ח"כ אלכס קושניר יו"ר ועדת כספים
ח"כ אלכס קושניר יו"ר ועדת כספים
יו"ר ועדת הכספים אלכס קושניר
(צילום: אלכס קולומויסקי)

“עלולה להעלות את המחיר”

בעוד חלק מהח"כים בקואליציה תומכים בהחרגת המס ממשקאות הדיאט, הודיע קושניר על התנגדותו. קושניר אף לא נפגש עם נציגי קוקה קולה או עם הלוביסטים של החברה. גורמים בקואליציה אומרים שהמס על הקולה הוא מידתי וישפיע על הצריכה כשהכוונה היא להקטין את צריכת המשקאות הממותקים שעלולה לפגוע בבריאות, וכן המס נועד להסיט את הצריכה למשקאות בריאים.
לדבריהם, לקוקה קולה יש מונופול במשקאות הדיאט. לפיכך, אם יופחת המס על המשקאות הללו אזי השפעת הטלת המס על הצרכן תהיה נמוכה, והחברה תוכל אף להעלות את המחיר. כמו כן, קיים חשש שבמקרה של הקלות במס למשקאות הדיאט תהיה הסטה של צריכה ממשקאות רגילים למשקאות הדיאט – שעשויה להגדיל את רווחי החברה. באופוזיציה יש התנגדות להטלת המס על המשקאות והכלים החד פעמיים בטענה לפגיעה בשכבות החלשות ובעיקר באוכלוסיה החרדית והערבית.