סגור

הרשות להגנת הפרטיות בודקת: מדוע ביקשה שטראוס פרטים אישיים מהצרכנים במסגרת הריקול

ממידע שהעבירה הרשות להגנת הצרכן עלה כי במסגרת הליך הריקול שמבצעת החברה בעקבות פרשת הסלמונלה היא דורשת מצרכנים המעוניינים לקבל ממנה החזר בגין מוצרים האסורים לצריכה למסור לה מידע אישי, הכולל מספר תעודת זהות, וזאת כתנאי לקבלת ההחזר הכספי

הרשות להגנת הפרטיות ביצעה הבוקר (ה') פיקוח במשרדי שטראוס בעקבות הריקול שביצעה, במטרה לבחון אם אופן איסוף המידע, קבלת הסכמת הצרכנים לאיסופו ואופן אבטחתו נעשו בהתאם לחוק הגנת הפרטיות ולתקנות מכוחו.
2 צפייה בגלריה
צילום מבחוץ של מפעל עלית בנוף הגליל שטראוס
צילום מבחוץ של מפעל עלית בנוף הגליל שטראוס
מפעל עלית בנוף הגליל
(צילום: שרון צור)
ממידע שהעבירה הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן ומתלונות נוספות שהגיעו לרשות להגנת הפרטיות ובדיקות עצמאיות שערכה, עלה כי במסגרת הליך הריקול שמבצעת החברה בעקבות פרשת הסלמונלה היא דורשת מצרכנים המעוניינים לקבל ממנה החזר בגין מוצרים האסורים לצריכה למסור לה מידע אישי, הכולל מספר תעודת זהות, וזאת כתנאי לקבלת ההחזר הכספי.
כאמור, הבוקר הגיעו מפקחי הרשות אל משרדי החברה כדי לבדוק את סוג המידע אותו אוספת החברה, הסיבות לאיסופו, דרכי אבטחתו והשימושים שנעשים בו. במסגרת הפיקוח נבדק אם איסוף המידע, השימוש בו ואבטחתו נעשים בהתאם להוראות חוק הגנת הפרטיות ותקנות הגנת הפרטיות. בשטראוס שיתפו פעולה עם הבדיקה וממצאי הפיקוח הראשוניים. הנחיות מפורטות לשם הגברת עמידתה של החברה בהוראות החוק והתקנות יימסרו לה בהמשך.
ברשות מציינים כי כאשר צרכן מתבקש למסור מידע אישי על אודותיו, על מבקש המידע לציין אם חלה על אותו צרכן חובה חוקית למסור את המידע, או שמסירת המידע תלויה ברצונו ובהסכמתו. עוד צריך מבקש המידע לציין את המטרה שלשמה מבוקש המידע, למי יימסר המידע ומטרות המסירה.
2 צפייה בגלריה
עפרה שטראוס יו"ר קבוצת שטראוס
עפרה שטראוס יו"ר קבוצת שטראוס
עפרה שטראוס, יו"ר קבוצת שטראוס
(צילום: שאול גולן)
הרשות הדגישה עוד כי איסוף מידע רגיש, לרבות מספר תעודת זהות, מהווה מאגר מידע כמשמעותו בחוק, וקיימת חובה לרושמו בפנקס מאגרי המידע, ואף חלה על מאגר מסוג זה לכל הפחות רמת אבטחה בינונית בהתאם לתקנות הגנת הפרטיות.
כזכור, לפני חודש ביצעה שטראוס ריקול עצום על כל מוצרי מפעל הממתקים בנוף הגליל. בעקבות הריקול התחייבה החברה לפצות את הצרכנים שפנו אליה. אתמול (ד') דיווחה החברה כי בעקבות הריקול נחתך הרווח הנקי שלה ב-80% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.