סגור
סניף של רשת ה סופרים יינות ביתן
סניף של יינות ביתן (צילום: מיכה לובטון)

הנחה במוצרים ובדמי המשלוח: יינות ביתן תפצה את לקוחותיה ב-12 מיליון שקל

הסדר הפשרה, הכפוף לאישור בית המשפט, הושג במסגרת תביעה ייצוגית שהוגשה ב-2016 במסגרתה נטען כי הרשת גבתה ביתר מלקוחותיה באונליין במספר דרכים, כמו אספקת מוצרים חליפיים יקרים מאלו שהוזמנו וחיוב בגין מוצרים שלא הוזמנו. התובע יקבל סכום של 540 אלף שקל. עורך דינו: "'שיטת מצליח' של גביית יתר מלקוחות"

יינות ביתן תפצה את לקוחותיה ב-12 מיליון שקל - כך הוסכם במסגרת הסדר פשרה בתביעה ייצוגית שהוגשה נגדה, הכפוף לאישור בית המשפט המחוזי מרכז. בתביעה, שהוגשה ב-2016 באמצעות עורכי הדין חגי קלעי ואוהד רוזן, נטען כי הרשת גבתה מלקוחותיה באונליין ביתר באופן שיטתי בדרכים שונות: חיוב בסכום העולה על הסכום שהוצג בהזמנה, חיוב בגין מוצרים חליפיים יקרים מאלו שהוזמנו, חיוב בגין מוצרים שלא הוזמנו וחיוב בגין מוצרים שסופקו במשקל העולה על המשקל שהוזמן.
הרשת טענה מנגד כי מדובר בתקלות נקודתיות שאינן תוצאה של מדיניות, כי אי ההתאמות הנטענות הן זניחות וכי עומדות לה הגנות מכוח תקנון השירות של הרשת. באפריל 2021 אישר בית המשפט את ניהול התביעה כייצוגית. הצדדים פנו להליך גישור נוסף והגיעו בסופו של יום להסדר פשרה.
במסגרת הסדר הפשרה הוסכם כי הרשת תפצה את כל לקוחותיה בסכום מצטבר של 12 מיליון שקל, שישולמו באופן הבא: 5 מיליון שקל יוחזרו באמצעות הנחות בדמי המשלוח באונליין - תינתן הנחה אוטומטית של 20 שקל למשלוח למימוש עד שלוש פעמים לכל לקוח למשך כשנתיים או עד למיצוי מלוא הסכום; 5 מיליון שקלים נוספים יוחזרו באמצעות הנחות של 10% על מוצרים שתקבע הרשת; 2 מיליון השקלים הנותרים ייתרמו לאוכלוסיות נזקקות בצורה של סלי מזון. בנוסף, התובע הייצוגי יקבל סכום של 540 אלף שקל, ושכר הטרחה לבאי כוחו יעמוד על 2.44 מיליון שקל בתוספת מע"מ.
עוד במסגרת ההסדר התחייבה יינות ביתן להסדיר את מערכותיה באופן שימנע הישנות של המקרים המתוארים בתביעה. עוד הוסכם כי הרשת תבצע פעולות מוגברות של לימוד והדרכה בנושאי התביעה והפקת הלקחים ותבצע מעת לעת בקרות של המערכות הטכנולוגיות.
מטעם החברה נמסר בתגובה: "מדובר בהליך משפטי שהוגש בשנת 2016, ולאחר גישור ממושך הצדדים הגיעו לידי הסדר פשרה, שכעת מוגש לאישורו של בית המשפט. ההסדר טרם אושר על ידי ביהמ"ש".
עו"ד חגי קלעי, מבאי כוחו של התובע הייצוגי, מסר בתגובה: "הסדר הפשרה, אם יאושר, הוא מהגדולים שגובשו בהליכים מסוג זה. הוא משקף תג מחיר על 'שיטת מצליח' של גביית יתר מלקוחות. משמח במיוחד שמוצרים בהיקף מיליוני שקלים יגיעו לאוכלוסיות נזקקות. אנו מקווים שההליך יביא להרתעה ממשית מפני התנהלות מסוג זה בעתיד".