סגור

שר התקשורת: הרפורמה בדואר תקודם במסגרת חוק ההסדרים

למרות שמשרד התקשורת נערך לפרסום תזכיר החוק שבמסגרתו יאומצו המלצות ועדת רוזן לשוק הדואר, ההחלטה של יועז הנדל קושרת את הרפורמה לחוק ההסדרים ולתקציב המדינה

שר התקשורת יועז הנדל הודיע היום כי בכוונתו לקדם את הרפורמה בדואר דרך חוק ההסדרים, הצמוד לתקציב המדינה. הנדל אמר את הדברים בסיום פגישה של צמרת המשרד עם מבקר המדינה מתניהו אנגלמן, שבמסגרתה הציף האחרון את התלונות הרבות על הדואר שאותן חשף בדו"ח האחרון שעוסק בדואר.
כבר באוקטובר 2020, בקדנציה הקודמת שלו במשרד, הודיע הנדל כי הוא מאמץ את המלצות ועדת רוזן לשוק הדואר, שכללו את פתיחת השוק לתחרות, קיצור משך הזמן להעברת מכתבים וחבילות, הרחבת הנגישות של מרכזי מסירת הדואר לציבור וכן קביעת תקן לזמן מענה מקסימלי במוקד הטלפוני וחובת מתן שירותי דואר בבנק הדואר בערוצים הישירים והמקוונים.
1 צפייה בגלריה
ח"כ יועז הנדל לשעבר ממפלגת כחול לבן
ח"כ יועז הנדל לשעבר ממפלגת כחול לבן
השר יועז הנדל
(צילום: אבי מועלם)
הרפורמה מציעה לפתוח את תחום משלוח הדואר לצרכנים פרטיים לתחרות, כך שכל בעל היתר ממשרד התקשורת יוכל לספק את השירותים ובכך תורחב התחרות שקיימת כבר היום בשוק החבילות, תוך ביטול הבלעדיות של דואר ישראל בשירותי הדואר הפנים ארצי.
כן מציעה הרפורמה להרחיב את סמכויות הפיקוח והאכיפה של משרד התקשורת על הפרות בתחום הדואר ולהגדיל את סכומי העיצומים הכספיים שהוא רשאי להטיל במקרים של הפרות החוק או הרישיון. מנגד מציע התיקון לחוק לאפשר לדואר ישראל להציע שירותים חדשים, למעט שירותים כספיים, ללא קבלת אישור מראש. הקלה נוספת לדואר היא בהסרת הפיקוח ממרבית התשלומים שהיא גובה על שירותי דואר, למעט שליחת מכתב בודד בשירות "דואר 24", מכתב רשום ומכתב לחו"ל.
ועדת רוזן הוקמה על ידי שר התקשורת לשעבר איוב קרא בשנת 2018 במטרה לבחון את הרגולציה בתחום הדואר ליחידים. בראשות הוועדה עמד דניאל רוזן, מנכ"ל משרד התקשורת בעבר. המלצות הוועדה הוגשו באותה שנה, אך עקב הפלונטר הפוליטי חיכו עד לכניסתו של הנדל למשרד במאי 2020 כחלק מממשלת נתניהו-גנץ, על מנת שיקדמו אותן.
לפני כחודש הודיע שר התקשורת הזמני, איתן גינזבורג, כי הנחה את הנהלת המשרד להכין את תזכיר החוק בנושא, בידיעה ברורה שהוא ימתין בכל מקרה לכינונה של ממשלה חדשה. עם זאת, ההצהרה של הנדל היום לוקחת את החוק למקום אחר כשהיא מכניסה אותו לתוך החבילה שנקראת חוק ההסדרים, כך שהוא לא יקודם בנפרד.
"מונח על שולחננו אתגר גדול. במקביל למהפכה שאנו עושים בתשתיות התקשורת, אנו מתכוונים לטפל בשירות לציבור בדואר ישראל", אמר הנדל. "בדואר יש עובדים חרוצים וטובים שנותנים שירות במסירות, אך עם זאת יש כמות גדולה של תלונות ומרביתן מוצדקות בכל הנוגע לחבילות ולשירות ואנחנו חייבים לטפל בזה. אני רואה את זה כמשימה חשובה. מצבו הפיננסי של הדואר מצריך גם כן שינוי יסודי ואני מתכוון להכניס רפורמה בדואר בחוק ההסדרים הקרוב, דבר שישפר את השירות ויהפוך את הדואר לחברה יעילה שתיתן שירות מצוין לכל אזרחי ישראל".