סגור
חיפוש

בלעדי לכלכליסט
מנכ"ל קניוני עופר: "הפדיונות במרץ שברו שיאים של 30 שנה"

משה רוזנבלום אומר שהופתע מהיקף המכירות במרץ ובאפריל: “נייקי בקריון עושה פדיון של 7 ספרות בשבוע”. לדבריו, תם עידן ההקלות לשוכרים

המשק נפתח והמסחר מתאושש מהר מהצפוי. אחרי שספגו ירידה של 29% במכירות בשנת 2020, נראה כי הקניונים מתאוששים. לידי "כלכליסט" הגיעו נתוני ריס לחודשים מרץ ואפריל 2021, הכוללים בתוכם את חג פסח ויום הבחירות, המלמדים כי הפדיונות בתקופה זו עלו בממוצע ארצי ב־23.5% לעומת מרץ־אפריל 2019.
תקופת ההשוואה היא 2019 שגם היא התאפיינה בבחירות וגם בה חל פסח, בעוד ב־2020 החנויות היו סגורות בסגר הראשון.

ממדגם של 2,400 חנויות שדגמה חברת ריס בקניונים, עולה כי הפדיון הממוצע למ"ר עמד במרץ־אפריל 2021 על 63 שקל לעומת פדיון של 51 שקל למ"ר ב־2019. הנהנים העיקריים מהעלייה בפדיונות הם הפאוור סנטרים שהפדיונות בהם צמחו ב־35%, בעוד הקניונים האזוריים הציגו עלייה של 18%. הפדיון למ"ר בפאוור סנטרים עמד על 52 שקל, ובקניונים האזוריים על 82 שקל.
“החששות התבדו”
מבין קבוצות הקניונים הגדולות, ביג המפעילה פאוור סנטרים בעיקר, צמחה יותר ממליסרון ועזריאלי, והפדיונות בה עלו ב־32.6% לעומת עליה של 21% במליסרון ושל 15% בלבד שהציגה עזריאלי. אך בחינת הפדיון למ"ר חושפת שבקניוני מליסרון נרשם הפדיון הגבוה ביותר במרץ אפריל 2021, שעמד על 78 שקל למ"ר. בקניוני עזריאלי הפדיון למ"ר הסתכם ב־68 שקל ובקניוני ביג ב־61 שקל למ"ר.
3 צפייה בגלריה
קניון עזריאלי תל אביב
קניון עזריאלי תל אביב
קניון עזריאלי תל אביב
(צילום: דנה קופל)

"כל החששות שהמסחר מת והאינטרנט אוכל אותנו, התבדו", אמר ל"כלכליסט" משה רוזנבלום, מנכ"ל קניוני עופר. "התמונה בקניוני עופר מצוינת, וזה כשבתי הקולנוע לא חזרו לעבוד ויש להם השפעה גם על בתי הקפה. חששנו שאחרי הפיק הגדול במרץ תבוא נפילה באפריל. אבל גילינו שבאפריל שמרנו על קצב מכירות מאוד גבוה גם אם הוא לא גבוה כמו שהיה במרץ. אין טיסות לחו"ל, אז הישראלים קונים בארץ. בחודש מרץ שברנו את כל השיאים בפדיונות, מאז שאני בעולם הקניונים מ־1988”.
לדברי רוזנבלום, "חנות נייקי של הראל ויזל בקריון עושה פדיון של 7 ספרות בשבוע. בשיחות שלי עם נייקי העולמית הם בהלם מהמספרים של החנות הזו".
3 צפייה בגלריה
משה רוזנבלום מנכל מליסרון
משה רוזנבלום מנכל מליסרון
רוזנבלום על הקלות לשוכרים: אחרי שנתתי הנחה במשך חצי שנה אני צריך לתת עוד? אני לא בנק, אני חברה ציבורית”
(צילום: עמית שעל)
אחרי החגיגות – האטה
רוזנבלום אמנם מציג אידיליה, אך השוכרים מצננים את החגיגה. לדבריהם, מי שמוביל את העליות המרשימות בפדיונות הם בעיקר מותגי הספורט וחנויות האופנה הגדולות, בראשן זארה. "הקטר של העלייה בפדיונות אלה הוא חנויות הספורט. כל הרשתות הקטנות והבינוניות עלו ב־6% בממוצע", אומר בכיר בענף הקמעונאות, שמפעיל עשרות חנויות בקניונים בארץ. "אנחנו ירדנו בקניון הגדול בפתח תקווה, בקריון, ובעזריאלי תל אביב התרסקנו, כי הרכבת לא חזרה עדיין לפעילות מלאה. אבל קיבלנו פיצוי בכל הביגים שעלו יפה. כל העליות באות ממספר חנויות, שזארה מובילה את כולן. מי שמסתכל על הנתונים חושב שיש פה חגיגת מכירות, אבל זה ממש לא ככה. רשתות בינוניות כמו גולברי, צומת ספרים, סטימצקי, קרביץ ואחרות, עבדו בסדר, אבל לא עלו ב־23%".
השוכרים מספרים כי בשבוע האחרון של אפריל נרשמה האטה במכירות, שהגיעה עד ירידה של 10%, אך רוזנבלום מייחס את זה לחולשה המסורתית המאפיינת בסוף כל חודש. "מדינת ישראל קונה לפי חגים, ימים בשבוע, ותחילת וסוף חודש. בסוף חודש תמיד יש ירידה במכירות כי אנשים בלחץ מכרטיסי האשראי, מחכים למשכורות בתחילת החודש ואז חוזרים לקנות".

3 צפייה בגלריה
אינפו הקונים חזרו לקניונים
אינפו הקונים חזרו לקניונים
הקונים חזרו לקניונים

במשבר הקורונה נתנו הקניונים הנחות במיליוני שקלים לרשתות האופנה, שלבסוף צלחו את המשבר עם זינוק ברווחים. לשאלה האם הם ממשיכים לתת הנחות לשוכרים, עונה רוזנבלום: "אחרי שנתתי הנחה במשך חצי שנה, אני צריך לתת עוד הנחה? למה? כל צד מקיים את החוזה. כשהם היו בצרות, עזרתי להם ולא קיבלתי מהמדינה פיצוי. אני לא בנק, אני חברה ציבורית שצריכה לדאוג למשקיעים שלה".
לדבריו, "לא באו אליי שוכרים לבקש הנחות. אם יש מקרה בודד בקניון מסוים אני בודק מה הבעיה ומסייע נקודתית. בתי הקפה בקניונים עדיין פועלים תחת תו ירוק, אז הם מקבלים הנחות בשכר הדירה. בקניוני עופר יש ביקוש לשטחים, ורוב הרשתות חזרו למספרים הרגילים שלהן. גם ברשתות לכלי בית וחנויות מוצרי חשמל יש חגיגה. לא האמנתי שאחרי פסח המכירות ימשיכו להיות גבוהות, אבל הקורונה גרמה לאנשים להבין שהבית זקוק לרענון כל הזמן".
אתם חוששים מגל נוסף של נדבקים שיוביל לסגר נוסף?
"אני מרגיש מספיק חזק ולא רואה כרגע מצב של סיכון. יותר מלחיץ אותי שאין ממשלה ואין תקציב במדינה".