$
חדשות נדל"ן

נחשף בכלכליסט

קבינט הדיור אישר: אלפי דירות בשדה דב בתכנון מהיר, מענק רכישה למשפרי דיור בפריפריה

מענק הרכישה עד 60 אלף שקל יינתן כעת גם למשפרי דיור בפרויקטים של מחיר למשתכן, על רקע ביקוש נמוך לחלק מהפרויקטים בפריפריה. לראשונה הועברו תוכניות בקרקעות פרטיות לתכנון מהיר בותמ"ל בהן תוכנית שדה דב

נמרוד בוסו 13:1607.05.18

כפי שנחשף לראשונה ב"כלכליסט" בשבוע שעבר - "קבינט הדיור" בראשות שר האוצר משה כחלון, אישר היום (ב') תוכנית למתן מענקי רכישה למשפרי דיור שיבקשו לרכוש דירות בתכנית מחיר למשתכן בפריפריה. כעת יושוו תנאיהם לרוכשי הדירה הראשונה, אשר תנאי התוכנית מקנים להם מענק רכישה של 40 עד 60 אלף שקלים בעת רכישת דירה, ביישובים שבהם שווי הקרקע נמוך. עם זאת, זכות הרכישה באמצעות מענק תוקנה למשפרי הדיור רק לאחר שכלל הזכאים חסרי הדירה ברשימת הממתינים לפרויקט מיצו את זכאותם.

 

 

 

 

הסיבה למהלך היא ככל הנראה קושי גובר והולך של יזמי מחיר למשתכן בפריפריה לשווק את הדירות המוזלות לקהל הזכאים. לפי גורם בענף הבנייה ששוחח עם "כלכליסט" בשבוע שעבר, הקושי בא לידי ביטוי בכך שקבלנים טרם הצליחו למכור את כל הדירות המוזלות בפרויקטים שמצויים כבר בשלבי בנייה מתקדמים. לדבריו, במקרים מסויימים אף נותרו רבע ושליש מכלל הדירות על המדף. "השוק של הזכאים רוכשי הדירה הראשונה מוצה", אמר. "נראה שכעת הממשלה מבקשת לפתוח את רכישת הדירות לקהלים נוספים".

 

 

במהלך ישיבת קבינט הדיור אושרה שורה של החלטות נוספות. לראשונה הוכרזו מתחמים מועדפים לדיור גם על קרקעות פרטיות ובהם - 5,000 דירות ב"מתחם אשכול" בשדה דב. המדובר באחד המתחמים הכלולים בתוכנית, במסגרתה אמורים להיבנות כ-16 אלף דירות בסך הכל. המשמעות היא כי התחם שהוכרז יועבר כעת לתכנון מהיר באמצעות הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור (הוותמ"ל).

 

משה כחלון שר האוצר משה כחלון שר האוצר צילום: עומר מסינגר

 

תכנית נוספת על קרקעות פרטיות שהוכרזה כמתחם מועדף לדיור ותועבר לוותמ"ל כוללת 6,000 דירות בקרקעות בהיקף של 2,700 דונם בשכונת בית אליעזר בחדרה. כמו כן, הכריז הקבינט שלושה מתחמי פינוי בינוי כמתחמים לתכנון מהיר – בגבעת שמואל, לוד ובית שמש - בהיקף כולל של 7,500 דירות. כמו כן, אושרה הצעת חברת "דירה להשכיר" להכריז על שלושה מתחמים של קרקע פרטית מרובת בעלים באזור העיר רחובות, שבהם פוטנציאל לבניית 20 אלף דירות

בטל שלח
    לכל התגובות
    x