$
חדשות נדל"ן

התוכנית לעידוד שיווק דירות בפריפריה יוצאת מהקפאה

לאחר שמכרזים ל־6,000 דירות עוכבו 15 חודשים, נמצא התקציב לסבסד עלויות פיתוח ולתמרץ רכישות

אמיתי גזית 07:0009.03.21

ועדת השרים לחקיקה אישרה את תוכנית משרד הבינוי לשיווק דירות בפריפריה, ושחררה פקק של 15 חודשים. עלות התוכנית כ־600 מיליון שקל, והיא כוללת מענקים של 40 אלף שקל לרוכשים דירה בפריפריה ו־60 אלף שקל לדירה כסבסוד חלקי של עלות פיתוח הקרקע לקבלנים שיזכו במכרזי רשות מקרקעי ישראל בפריפריה. בסך הכל התוכנית תאפשר בניית כ־6,000 דירות במחיר מופחת.

 

 

 

המנגנון הזה, שנועד לתמרץ שיווק ורכישת דירות בפריפריה, נולד במסגרת מחיר למשתכן ונשמר גם בתוכנית הדיור המופחת של שר הבינוי יעקב ליצמן. התקציב שלו הוקפא בדצמבר 2019 על רקע מחלוקת בין משרד הבינוי לאוצר על מבנה תוכנית הדיור הממשלתית, ולאחר מכן לא אושר תקציב מדינה. בינואר מנכ"ל משרד הבינוי יאיר פינס ואנשי האוצר גיבשו מתווה שיאפשר את אישורו של תקציב המענקים, והוא עבר גם את אישור משרד המשפטים, אך המחלוקת הפוליטית בין כחול לבן לליכוד עיכבה אותו. המענקים וסבסוד הפיתוח הם חלק מתנאי המכרז, ולכן מבחינה משפטית אי אפשר היה לסגור מכרזים בפריפריה עד עתה, שכן חברות הבניה הגישו הצעות ששיקללו את התקציב הזה.

 

 

ירוחם (ארכיון) ירוחם (ארכיון) צילום: אלעד מלכה

 

המענק לרוכשים בהיקף 40 שקל יינתן לזכאי משרד הבינוי שירכשו דירה בפריפריה במסגרת תוכנית דיור במחיר מופחת, והוא מותנה בכך שהם יחזיקו את הדירה בבעלותם חמש שנים לפחות. 60 אלף שקל ליחידת דיור כסבסוד עלויות הפיתוח ליזמים יינתנו באתרים שבהם מחיר הקרקע ללא הוצאות פיתוח נמוך מ־50 אלף שקל ליחידת דיור; ובאתרים שבהם מחיר הקרקע גבוה מ־50 אלף שקל אך נמוך מ־100 אלף שקל הסבסוד יהיה 40 אלף שקל לדירה. מיולי 2021 סבסוד הפיתוח יצומצם בהדרגה בשלושה שלבים.

 

x