$
חדשות נדל"ן

העסק החדש של רשות מקרקעי ישראל: מכירת עצים

קול קורא שפירסמה רמ"י בימים האחרונים, היא מציעה לציבור להגיש הצעות לרכישת עשרות אלפי עצים שנמצאים על קרקעות מדינה בכניסה למושב כפר אז"ר הסמוך לבית החולים תל השומר. רמ"י: "הוחלט על המכירה רק לאחר חלוקה של 20 אלף עצים וכדי להימנע מהרס של עצים"

דותן לוי 07:1325.01.21
לראשונה מאז היווסדה, רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) החליטה לסחור לא רק בקרקעות אלא גם בעצים. כך עולה מקול קורא שפירסמה הרשות בימים האחרונים, ובו היא מציעה לציבור להגיש הצעות לרכישת עשרות אלפי עצים שנמצאים על קרקעות מדינה בכניסה למושב כפר אז"ר הסמוך לבית החולים תל השומר.

 

 

לפי הפרסום, על כל רוכש להגיש הצעה כספית לרכישת 100 עצים לפחות. מדובר ברשימה של כ־40 סוגי עצים, אלון וחרוב לצד דקלים ועצי נוי אחרים וכן עצי פרי כגון הדרים.

 

ההחלטה על מכירת העצים התקבלה לאור הצורך לפנות את הקרקעות המיועדות לבנייה במסגרת תוכנית תל השומר דרום (תמ"ל 1023) אשר קודמה על ידי רמ"י וכוללת תוספת של 3,050 דירות ברמת גן, 300 דירות בדיור מוגן, 360 אלף מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר, וכן שטחים ציבוריים.

 

ינקי קווינט ינקי קווינט צילום: בשמת איבי

 

 

במסגרת התוכנית הושבו אל רמ"י קרקעות ששימשו בין היתר את חקלאי מושב כפר אז"ר ובהן קרקעות המשתלה הצמודה לו. ברמ"י שקלו מה לעשות עם עשרות אלפי העצים שנותרו בקרקע ולבסוף החליטו על מכירתם.

 

בשנים האחרונות התוכנית התעכבה בעקבות עתירה של מושב כפר אז"ר והחלטה של בית המשפט המחוזי לבטל את התוכנית. רק ב־2019, בעקבות החלטה של ביהמ"ש העליון לאשר את התוכנית, התאפשר קידומה מחדש.

 

הקול קורא מיועד בעיקר לקבלני גינון גדולים ורשויות מקומיות, זאת בשל המספר הגדול של עצים שהפונים למכרז נדרשים לרכוש ובשל העלות הכרוכה בעקירת העצים מהקרקע ושינועם ליעד המבוקש.

 

המהלך של רמ"י הוא יוצא דופן, שכן היו כאלה שבחרו לנהוג באופן שונה, כמו עיריית רמת גן שרכשה מכספה עצים על מנת לחלק אותם בחינם לתושבים.

 

"כלכליסט" פנה לרמ"י, המחזיקה ב־93% מקרקעות המדינה, בשאלה מדוע לא נמצא שימוש מיטבי יותר לעצים, כמו שילובם בשטחים ציבוריים בקרקעות התוכנית או העברתם לטובת פיתוח קרקעות אחרות.

 

מרמ"י נמסר: "חלוקת העצים נועדה למנוע הרס שלהם. הנהלת רמ"י אישרה פירסומו של קול קורא למסירת העצים לרשויות מקומיות וגופים ציבוריים. 20 אלף עצים נמסרו לרשויות שונות. לאחר שלא נתקבלו פניות נוספות מרשויות הוצעו העצים למכירה. השטח מיועד לשיווק 3,000 דירות ושטחי תעסוקה ברמת גן. פינוי העצים נדרש לצורך פיתוח תשתיות ציבוריות בשטחי התוכנית".

x