$
חדשות נדל

העליון קבע: חברות הנדל"ן יוכלו לתבוע השבת כספי היטלים מהרשויות

בתביעה שהגישה חברת ביג נגד עיריית באר שבע, להשבה של 20 מיליון שקל בגין אגרות והיטלים שלטענתה נגבו שלא לצורך, קבע בית המשפט כי ביג תוכל לתבוע את העירייה בערכאה אזרחית להשבת הכספים - וזאת בניגוד לעמדת היועמ"ש, לפיה יש לטפל בנושא רק בבג"ץ; ההחלטה תאפשר לחברות להתמודד משפטית מול הרשויות המקומיות בתביעות דומות

דותן לוי 18:2114.01.21

חברת ביג מרכזי קניות תוכל לתבוע את עיריית באר שבע בתביעה אזרחית, להשבת סכום ששילמה לה עבור אגרות והיטלי פיתוח בהיקף של כ-20 מיליון שקל; כך קבע לפני מספר ימים שופט בית המשפט העליון עופר גרוסקופף.

 

 

באוקטובר השנה תבעה ביג בבית המשפט המחוזי בבאר שבע סכום של 19.8 מיליון שקל מעיריית באר שבע, בטענה שעליה להשיב לה אגרות והיטלים שנגבו ממנה ביתר. בעירייה ביקשו לסלק את התביעה על הסף בטענה שהגבייה בוצעה בהתאם לחוק העזר העירוני, ומשום שלבית המשפט המחוזי אין את הסמכות לדון בחוק העזר - ולכן לא ניתן להתייחס לערכאה כזו כאזרחית. לאור זאת, נטען על ידם, כי במידה וביג תרצה לתבוע עליה לתקוף את הנושא בתביעה עקיפה לבג"ץ. העירייה הסתמכה בערעורה על החלטה דומה שניתנה ביוני השנה בתביעה של חברת תדהר נגד עיריית ת"א, בה קיבל בית המשפט המחוזי ת"א את טענות העירייה ודחה את תביעתה של תדהר על הסף.

 

השופט עופר גרוסקופף השופט עופר גרוסקופף צילום: אתר בתי המשפט

 

השופט כתב בהחלטתו, כי אין כוונה לשלול את האפשרות לתבוע השבת כספים בהליך אזרחי שבו לא תוקפים את תשתית חוק העזר שעל בסיסו נגבים הכספים, אלא יש טענה על האופן שבו יושם חוק העזר בעניין פרטי.

 

לדברי עו"ד מוטי איצקוביץ ממשרד כץ, גבע, איצקוביץ (KGI) שייצג את ביג יחד עם עו"ד אנה מוצ'ניק, "ההלכה החדשה שיוצאת מבית העליון משמעותית מאוד וחשובה לחברות בנייה, שכן הדבר יאפשר להן לחלוק על דרישות חיוב מופרזות ולפעול להשבת כספים אשר שולמו ביתר. העליון קבע שאין לחסום את הגישה לערכאות, ולבטח לא על הסף".

 

כאמור, בחודש יוני השנה נדחתה תביעה דומה של חברת תדהר על השבה של 4.6 מיליון שקל שנגבו לטענתם ביתר על ידי עיריית ת"א בגין אגרות והיטלים. השופט שדחה את התביעה של תדהר הסתמך על עמדת היועמ"ש, אביחי מנדלבליט, שסבר כי המקום בו יש לדון בנושא הוא בג"ץ. אל מול עיריית עומדות תביעות דומות בהיקף של 63 מיליון שקל, כך שההחלטה הנוכחית תאפשר לאותן חברות, ומן הסתם לחברות נוספות, לחדש את תביעותיהן להשבת כספים מול עיריית ת"א ורשויות נוספות.

x