$
חדשות נדל"ן

בקשה לתביעה ייצוגית: אפליה בתוכניות הדיור המסובסד

תושב ערד תובע את המדינה בטענה שהיא מפחיתה את סיכויו לרכוש דירה בהנחה במרכז הארץ

שלומית צור 07:1207.01.21

חמש שנים לאחר שהמדינה החלה לשווק עשרות אלפי דירות מסובסדות לזכאים, הוגשה השבוע בקשה לאישור תביעה ייצוגית לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד משרד השיכון ורשות מקרקעי ישראל.

 

בתביעה, שהגיש יוגב מודלין, באמצעות עו"ד יוסי מלצר, נטען כי משרד השיכון ורשות מקרקעי ישראל פועלים באפליה אסורה מחמת מקום מגורים במסגרת תוכנית מחיר למשתכן ותוכנית דיור במחיר מופחת שהחליפה אותה, תוך העדפת "בני מקום" בהגרלות על פני זכאים אחרים.

 

לטענת התובע, מצב זה מנוגד לחוק האוסר אפליה על רקע מקום מגורים, ומונע ניידות חברתית שכן הוא מעניק למשל יתרון משמעותי לבני מקום מערים מבוססות על פני אלה שאינם בני מקום באותן ערים, ובכך מקשה על זוגות וזכאים מהפריפריה לשפר את רווחתם האישית ולרכוש דירה בערי המרכז.

 

מודלין מבקש לאשר תביעה ייצוגית שתכלול את כל מי שהשתתף בשבע השנים האחרונות בהגרלה של מחיר למשתכן ביישוב בו לא היה בן מקום ולא זכה בהגרלה; מי שלא מוגדר בן מקום ביישוב בו נערכת הגרלה שעוד לא התקיימה; וכל אדם שזכאי להשתתף בהגרלת דיור מופחת ואינו בן מקום. מודלין דורש כי כל אלה יקבלו פיצויים מהמדינה לאור העובדה שנערכו הגרלות לדירות וניתנו הנחות לרכישת דירה תוך אפליה אסורה מחמת מקום מגורים. בנוסף הוא דורש להורות על הפסקת האפליה.

 

אחת ההגרלות למחיר למשתכן אחת ההגרלות למחיר למשתכן

 

עו"ד יוסי מלצר עו"ד יוסי מלצר צילום: ליאור גרונדמן

בעבר כבר נדרש משרד המשפטים לשאלת העדיפות לבני מקום, שאושרה כדין במועצת מקרקעי ישראל. היועמ”ש סבר שמדובר בפשרה סבירה גם בפן המשפטי, שנועדה בעיקר לתמרץ ראשי רשויות לתמוך בשיווק מואץ של דיור מוזל באותן רשויות.

 

מודלין (35) מוגדר כזכאי ובן מקום העיר ערד, ואשתו רוז מודלין היא בת מקום היישוב קדרון. כיום מתגוררים בני הזוג בהוד השרון. בני הזוג נרשמו להגרלות מחיר למשתכן באשקלון, נהריה וקריית גת, ערים שבהן הם אינם בני מקום, ומעולם לא זכו בהגרלות. הם מציינים כי בערד ובקדרון אין הגרלות מחיר למשתכן.

 

לדברי מודלין, בן מקום בערים הרצליה, רעננה, רמת גן, ראשון לציון, או מודיעין יזכה ליתרון משמעותי בהגרלות באזורי ביקוש אלה, ויקבל הנחה גדולה הרבה יותר מחברו הרשום בפריפריה. לעומתו בן מקום בדימונה, ירוחם או נתיבות יזכה ביתרון מלאכותי בערים אלו, שכן ממילא אין דורשים רבים בהן לדירות הזכאים במחיר למשתכן ודירות רבות נשארות על המדף ומוצעות לקנייה לזכאים ללא הגרלה. בנוסף לכך המדינה כלל אינה דורשת מהזוכים בני המקום להתגורר במקום שבו זכו בהגרלה, וכל שעליהם לעשות הוא רק להחזיק בדירה חמש או שבע שנים ממועד ההגרלה, ולאחר מכן הם יכולים למכור בשוק החופשי.

 

לטענת מודלין, היה מקום לשקול מתן "העדפה מתקנת והטבות לבני מעמד סוציו־אקונומי נמוך יותר או לבני עניים, אך ודאי שאין לתת הטבות בני מקום דווקא למי שגדלו במרכז הארץ ובערים המבוססות ומצבם שפיר".

 

ממשרד השיכון נמסר: "נלמד את התביעה ונגיב בהתאם בבית המשפט".

 

x