$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

פיזור הכנסת הוביל להקפאת 45 תוכניות לבניית 100 אלף דירות

הטיפול בתוכניות האלה הוקפא משום שביוני 2020 פג תוקפה של הוראת שעה שמסדירה את פעילות הוועדה ונסיונו של שר הפנים דרעי להעלות לאישור ועדת השרים לחקיקה הוראת שעה חדשה לא צלח

אמיתי גזית 16:0306.01.21
פיזור הכנסת והקדמת הבחירות גרמו להקפאת 45 תוכניות לבניית 100 אלף דירות בסך הכל. כך עולה מדברים שאמרה היום מתכננת הותמ"ל סיגי בארי בדיון מיוחד לסיכום שנת 2020 ושפרטים מהנאמר בו הגיעו לידי כלכליסט. מדובר בעשרות תוכניות שהועברו, בסדרה של החלטות ממשלה, לטיפול הותמ"ל - הוועדה הממשלתית המיוחד להאצת תוכניות הבניה למגורים.

 

 

 

 

הטיפול בתוכניות האלה הוקפא משום שביוני 2020 פג תוקפה של הוראת שעה שמסדירה את פעילות הוועדה. שר הפנים אריה דרעי, שנכח בחלק מהדיון, ניסה במהלך השנה החולפת להעלות לאישור ועדת השרים לחקיקה הוראת שעה חדשה שתאפשר את המשך פעילות הוועדה. אבל בגלל חילוקי הדעות בין יושבי ראש הוועדה - אבי ניסנקורן ודודי אמסלם, ועדת השרים לחקיקה כונסה פעמים בודדות בלבד והצעתו של דרעי לא הוצגה בה.

 

סיגי בארי מתכננת הותמ"ל סיגי בארי מתכננת הותמ"ל צילום: יח"צ

 

 

משום שהוראת השעה פגה, ולא אושרה הוראת שעה חדשה הותמ"ל יכולה לעסוק כעת רק בתוכניות שכבר הופקדו להשגות הציבור והן קרובות לאישור סופי. במחסנית של הוועדה יש 12 תוכניות כאלה שבהן פוטנציאל לבניית 44 אלף דירות. שאר התוכניות, הן שלב שלפני הפקדה ולכן כעת על פי חוק אסור לוועדה לעסוק בהן. לפיכך, אם לא תאושר הוראת שעה חדשה, לאחר שהוועדה תסיים את הטיפול ב-12 התוכניות לא תהיה הצדקה לקיומה.

 

"אלה שלא נתנו לכך יד עשו טעות גדולה"

 

עם זאת דרעי אמר בדיון היום כי הוא נחוש לאפשר את המשך פעילות הוועדה: "אני מקווה שזה יהיה החוק הראשון שאוכל לחוקק כדי שאפשר יהיה להמשיך ולתכנן. ניסיתי עד הרגע האחרון לקדם את החוק בכנסת הזו, לצערי זה לא צלח. אלה שלא נתנו לכך יד עשו טעות גדולה. זה כלי חשוב ביותר".

 

 

אריה דרעי, שר הפנים אריה דרעי, שר הפנים צילום: אוהד צויגנברג

 

דרעי הבהיר כי הוא מאמין בנחיצותה של הוועדה "בעבר היתה לי סטיגמה שאולי התכנון בותמ"ל פזיז, אבל כשראיתי את העבודה שנעשית בוועדה, הבנתי שהיא לא פחות טובה מוועדות אחרות. רק שהיא עושה את זה יותר מהר. זה מה שצריך להיות בכל הוועדות, אבל לוועדות אחרות אין את הסמכויות שיש לותמ"ל. הותמ"ל נותנת פתרונות שוועדות אחרות לא יכולות לתת. התוצאה בסוף טובה מאוד וזו ברכה למדינת ישראל".

 

הוראת השעה שדרעי שואף לאשר בהקדם משנה את אופי פעילות הוועדה. בתחילת דרכה היא טיפלה בעיקר בתוכניות לבניית שכונות ענק על שטחים פתוחים, ובשל כך זכתה לביקורת מצד אירגוני הסביבה והחקלאים. הוראת השעה החדשה תאפשר לוועדה לטפל מידי שנה רק ב-10 תוכניות בנייה על שטחים פתוחים, ורק בתנאי שאפשר לבנות לאחר אישורן לפחות 2,500 דירות.

שאר התוכניות שבהן תטפל הוועדה הן בתחום ההתחדשות העירונית, ביישובים ערבים וביישובים חרדים.

 

בדיון הראתה בארי כי כבר השנה ועוד לפני שאושרה הוראת השעה החדשה הוסטה ליבת הפעילות של הוועדה. ב-6 שנות קיומה של הוועדה כ-75% מהתוכניות שטופלו בה יועדו למגזר הכללי. לעומת זאת בשנת 2020 רק כרבע מהתוכניות הן למגזר הכללי, שאר התוכניות מחלוקות באופן די שווה בין תוכניות המיועדות לחרדים, לערבים ותוכניות לפינוי בינוי.

 

עוד עולה מהדיון כי  מהרגע שהממשלה מעבירה תוכנית לטיפול הותמ"ל ועד שהיא מאושרת סופית חולפים בממוצע 22 חודשים.

 

מאז הוקמה הוועדה ב-2014 ועד היום אושרו בה תוכניות לבניית 255 אלף דירות. 29 תוכניות לבניית 80 אלף דירות בהליכי שיווק לחברות בנייה. אך עד עתה מגרשים שבהם רק 32 אלף דירות (12%) כבר פורסמו במכרזים לחברות הבנייה.

 

x