$
חדשות נדל"ן

דני קרוון זועם על המטרו: “איום על כיכר הבימה"

חתן פרס ישראל ומתכנן הכיכר בת”א מתנגד לתוואי העבודה של M2, ש”יפגע ביצירת האמנות שלו באופן בלתי הפיך"

שלומית צור 15:4017.12.20

חתן פרס ישראל ומתכנן כיכר הבימה בתל אביב, האמן דני קרוון, זועם על תוואי קו המטרו M2, שצפוי לפגוע ברחבת הבימה למשך כמה שנים. התוכנית ל־2M פורסמה להתנגדויות, ובימים האחרונים הגיש קרוון את התנגדותו בעקבות "חששות כבדים בנוגע לאיום שהיא מהווה על כיכר התרבות (הבימה)".

 

 

 

קו M2, שאורכו 26 ק"מ עובר בשבע רשויות מקומיות וכולל 22 תחנות. על פי התוכנית, למעלה ממחצית מרחבת הכיכר תופקע למשך כל תקופת העבודות שצפויה להימשך שנים, זאת לטובת תחנה שצפויה לקום בפינת רוטשילד הבימה. בהתנגדות ציין קרוון: "תוכנית הקו המרכזי של מטרו גוש דן עתידה להוביל להפקעה של כיכר התרבות, שעל יצירתה עמלתי במשך יותר מעשור. אני המום וכואב על פרטי התוכנית והשלכותיה, אשר ללא צל של ספק עתידים לפגוע בכיכר באופן בלתי הפיך, ולשנות לחלוטין את האיזון המיוחד שנוצר בה ומושך אליה קהל רב".

 

דני קרוון על רקע כיכר הבימה דני קרוון על רקע כיכר הבימה צילום: שאול גולן, עמית שעל

 

לדברי קרוון, קיימות לו זכויות יוצרים על הכיכר: "כיכר התרבות היא יצירת אמנות שלמה. כל שינוי בה הוא פגיעה בזכות המוסרית שלי כיוצר הכיכר ובזכות החוזית שהובטחה לי על ידי עיריית תל אביב. בשל כך אני דורש לשמור עליה בשלמותה, על כל מרכיביה השונים ומבקש למצוא חלופה לתוכנית הנוכחית".

 

קרוון דורש כי יימצא אתר אלטרנטיבי לשטח ההתארגנות, ושהכניסות לתחנה יהיו דרך שדרות רוטשילד או שדרות בן ציון או דרך מרתפי החניה שמתחת לכיכר, ולא דרך הכיכר עצמה: "יצירת כניסה לתחנה משטח הכיכר, בין אם באמצעות מדרגות, דרגנועים או מעלית, תהווה פגיעה חמורה בשלמות הכיכר ואינה מקובלת עליי”. עוד הוסיף: "לצד זאת, כבנו של אברהם קרוון, אדריכל הגנים הראשון של תל אביב, וכמי שמקדש בכל יצירותיו את השמירה על הטבע – אני מבקש לסמן את 24 עצי הברוש שבשדרת הברושים המקבילה לרחוב הוברמן כעצים לשימור, ובדומה לשאר העצים בכיכר – דורש שהם יישמרו ולא יאונה להם כל נזק במהלך העבודות".

 

כיכר הבימה, שבעבר שימשה כרחבת חניה, שופצה ונחנכה בגרסתה החדשה בשנת 2011 במסגרת מיזם דגל שיזמה עיריית תל אביב לרגל חגיגות ה־100 לעיר, בתכנונו של קרוון. הכיכר משתרעת בין היכל התרבות לבין תאטרון הבימה וגובלת בגן יעקב, שתוכנן בידי אביו של קרוון, אברהם, שהיה אדריכל הגנים של העיר, בשיתוף האדריכל יעקב רכטר.

 

בתחילת אוקטובר עורר קרוון סערה כאשר שיגר מכתב לראש עיריית תל אביב רון חולדאי בו ביקש לפנות את עמדת ערוץ 20 מהכיכר. העירייה השיבה לקרוון כי היא מאפשרת חופש ביטוי לכל כלי התקשורת, ובפרט לערוץ 20.

 

מעיריית תל אביב נמסר: "טרם הוחלט על מיקום שטח ההתארגנות והכניסות והיציאות לתחנת הבימה. ההחלטה תתקבל בעוד מספר שנים בשלב התכנון המפורט לקראת הביצוע".

 

מהוועדה לתשתיות לאומיות נמסר בתגובה: "השטח מעל חניון הבימה אינו שטח התארגנות. שטח זה נכלל בתוכנית כדי לבחון כניסה חלופית לתחנת המטרו דרך החניון במקום הכניסה בשדרות רוטשילד במטרה לצמצם את הפגיעה בעצים ובאופי השדרה. כל אדם או רשות מקומית יכולים להגיש את השגתם אשר תידון בפני חוקרת שמונתה לצורך ביצע הליך זה".

 

קרוון אמר ל“כלכליסט” כי לא יהסס לפנות גם לבית המשפט: "בשאנז אליזה בפריז יש מטרו לתפארת, ולא עקרו עץ אחד בשביל זה. אבל מה זה עצים לעומת מכוניות במדינת ישראל? אני לא אוהב ללכת לבתי משפט, אבל כדי להציל את הכיכר אני לא מפחד גם להגיע עד העליון".

x