$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

יצומצמו אזורי ההנחה לרכישת דירות במסגרת "דיור במחיר מופחת"

מועצת מקרקעי ישראל צפויה לאשר בשבוע הבא כי הרף המגדיר אזורי יוקרה שבהם ישווקו קרקעות במחירי שוק יירד מ-22 אלף שקל למ"ר שווי דירה, ל-20 אלף שקל למ"ר. לפיכך, הדירות שייבנו בשכונות שבהן מחיר הדירות למ"ר גבוה מ-20 אלף שקל יימכרו במחירי השוק, ללא הנחה

אמיתי גזית 17:5210.12.20

המדינה מצמצת את האזורים שבהם יינתנו הנחות לרכישת דירות במסגרת תוכניתו של שר הבינוי יעקב ליצמן, "דיור במחיר מופחת".

 

 

 

מועצת מקרקעי ישראל צפויה לאשר ביום שלישי הקרוב הצעת החלטה לפיה הרף המגדיר אזורי יוקרה שבהם ישווקו קרקעות במחירי שוק יירד מ-22 אלף שקל למ"ר שווי דירה, כפי שהיה בהחלטה מקורית מספטמבר, ל-20 אלף שקל למ"ר. פירוש הדבר - שבשכונות שבהן מחיר הדירות למ"ר (לפני מע"מ), גבוה מ-20 אלף שקל למ"ר - דירות חדשות שייבנו על קרקעות מדינה יימכרו במחירי השוק, ללא הנחה.

 

יעקב ליצמן, שר השיכון יעקב ליצמן, שר השיכון צילום: יואב דודקביץ

 

כלומר, בתוספת מע"מ בשכונות שבהן מחיר הדירות בערך 2.5 מיליון שקל ומעלה לא יימכרו עוד דירות מוזלות. על פי תוכנית השיווקים הנוכחית של רשות מקרקעי ישראל הערכות הן כי מדובר בצמצום הנחות במכרזים לכמה מאות דירות בלבד.

 

התוכנית שמקדם ליצמן ומחליפה את "מחיר למשתכן" מחלקת את הארץ לאזורי יוקרה שבהם לא יהיו הנחות, ולאזורים שבהם מחירי הדירות זולים יחסית ובהם יישארו הנחות במתכונת הדומה למחיר למשתכן.

 

באזורים שהוגדרו יקרים, המדינה תציע קרקעות לבנייה ילמגורים בשיטת מכרז רגילה לכל המרבה במחיר. הזוכים יוכלו למכור את הדירות בשוק החופשי ללא מגבלה. לעומת זאת באזורים שלא הוגדרו יקרים המדינה תקבע מראש בעזרת השמאי הממשלתי את מחיר הקרקע. בנוסף,  בכל פרויקט כזה יוגדר שיעור מסוים של עד 50% של דירות שימכרו בהנחה, יתר הדירות ימכרו במחיר השוק. על סמך המידע הזה חברות הבנייה יתחרו על הצעת המחיר הנמוכה לאותן דירות שימכרו בהנחה לזכאים.

 

כאמור, בספטמבר אישרה מועצת מקרקעי ישראל החלטה ראשונה המסדירה את הכללים האלה ובה נקבע רף ה-22 אלף שקל למ"ר. אלא שעד השבוע שעבר שר האוצר ישראל כץ לא חתם על ההחלטה. מאז, בסדרת דיונים בין אנשי משרד האוצר למשרד הבינוי, סוכם כי הסף שמאפשר לשווק דירות ללא הנחה יונמך ל-20 אלף שקל.

 

על פי ההחלטה שתעלה למועצת מקרקעי ישראל הגוף שיחליט כמה דירות במכל מכרז ישווקו בהנחה הוא הות"פ - ועדה שבראשה מנכ"ל משרד הבינוי יאיר פינס, וחברים בה נציג החשב הכללי במשרד האוצר, נציג רשות מקרקעי ישראל ונציג נוסף ממשרד הבינוי.

x