שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

אושר: 60% מהדירות בפרויקט פינוי בינוי באשקלון יוקמו על קרקע משלימה שתקצה רמ"י

על פי ההחלטה שאישרה רשות מקרקעי ישראל, ניתן יהיה לבנות עד 60% מיחידות הדיור בפרויקטים של התחדשות עירונית בעיר, במגרש השלמה המצוי מחוץ למתחם המתחדש. זאת לעומת 40% שאושרו בהחלטה קודמת שנעדרה היתכנות כלכלית

שלומית צור 17:1309.12.20

רשות מקרקעי ישראל ועיריית אשקלון מגדילות את ההיתכנות הכלכלית למימוש פרויקטים בפינוי בינוי בעיר: על פי החלטה שאושרה, במסגרת פרויקט התחדשות עירונית ניתן יהיה להקים 60% מסך יחידות הדיור בפרויקט, על קרקע משלימה שרמ"י תעמיד לטובת הפרויקט (ובמקרים חריגים 67% מסך יחידות הפרויקט). זאת בשונה מההחלטה הקודמת שאפשרה בניית 40% בלבד, מסך הדירות על הקרקע המשלימה. ההחלטה מהווה תמריץ להגדיל את ההיתכנות הכלכלית ולהרחיב את האפשרויות התכנוניות למימוש פרויקטים של פינוי בינוי, שעד כה לא התממשו בעיר.

 

 

 

עד להחלטה החדשה, אשקלון היתה כפופה להוראות החלות על פרויקטים המצויים בתחום מרחב ירושלים ברשות מקרקעי ישראל שלפיהן, ניתן היה לבנות במגרשי ההשלמה, רק עד 40% מסך יחידות הדיור החדשות, ו-60% מסך יחידות הדיור החדשות היו צריכות להיבנות במתחם המפונה. הוראות אלה הגבילו באופן משמעותי את היכולת להוציא לפועל פרויקטים של התחדשות עירונית בעיר, שכן ערכי הקרקע בעיר תורגמו למכפילים גבוהים של 7-8 דירות חדשות במקום כל דירה ישנה. בנוסף לכך, תוכנית האב להתחדשות עירונית של העיר, קבעה כי צפיפות הבנייה לא תעלה על 45 יחידות דיור לדונם, מה שהגביל את כמות יחידות הדיור שניתן לאשר במתחם אחד.

 

פינוי בינוי (ארכיון) פינוי בינוי (ארכיון) צילום: אוראל כהן

 

הקרקע המשלימה עשויה להיות צמודת דופן למתחם המתחדש, או במרוחק ממנו, והיא תוקצה ליזם במכרז תמורת 20% משווי הקרקע (בהנחה של 80%). המכרז יתבצע בשלב תכנוני מתקדם של הפרויקט, ולאחר שהיזם הוכיח כי קיבל הסכמת 80% מהדיירים לביצוע הפרויקט. במינהלת ההתחדשות העירונית של אשקלון מעריכים כי שתי תוכניות שקודמו על ידי עיריית אשקלון והרשות להתחדשות עירונית, יוכלו להתממש בזכות ההחלטה, כאשר אחת מהן במתחם בנימין נשענת מראש על קרקע משלימה.

 

את ההחלטה שאישר מרחב ירושלים ברשות מקרקעי ישראל, יזמו עיריית אשקלון והמינהלת להתחדשות עירונית בעיר, בתמיכת הרשות להתחדשות עירונית. למעשה מדובר בשינוי ההוראות החלות על אשקלון, כך שיחולו על העיר ההוראות החלות על מרחבי דרום, חיפה וצפון בכל הקשור להקצאת מגרשי השלמה. "מדובר בהחלטה מאד משמעותית לעיר אשקלון ולפוטנציאל ההתחדשות העירונית בתחומיה", אמר ראש עיריית אשקלון תומר גלאם. "ההחלטה מגדילה באופן משמעותי את היתכנותם של פרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית ברחבי העיר".

 

  

x