$
חדשות נדל"ן

סופית: קיסריה בדרך להכפיל את אוכלוסייתה

הוועדה המחוזית דחתה את התנגדויות התושבים שהסתייגו מציפוף הבנייה ומ”פגיעה באופי היישוב”, ואישרה את התוכנית שמוסיפה 1,600 יחידות דיור ו־670 חדרי מלון

שלומית צור 07:3817.11.20

התנגדויות תושבי קיסריה נדחו: הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה, בראשות איתמר בן דוד, אישרה את תוכנית המתאר ליישוב, שצפויה להכפיל את מספר התושבים בו ל־12,500, ואשר כוללת 1,600 יחידות דיור בנוסף ל־2,500 היחידות המאושרות כבר היום. כמו כן התוכנית כוללת 670 חדרי מלון בשדרת תיירות חדשה ו־5,000 מ"ר שטחי מסחר בנוסף ל־13 אלף מ"ר הקיימים היום.

 

 

התוכנית, שיזמו החברה לפיתוח קיסריה והמועצה האזורית חוף הכרמל, חלה על שטח בן 12 אלף דונם, בין כביש 2 ממזרח עד הים ממערב, ובין ג'יסר א־זרקא מצפון עד חדרה מדרום, ומגדילה את הצפיפות ביישוב ביוקרתי וממצבת אותו כיעד תיירות ברמה בינלאומית. התוכנית נערכה בידי משרד האדריכלים נעמה מליס.  

איתמר בן דוד, ראש הוועדה מחוזית חיפה. “הצפיפות בתוכנית נמוכה יחסית” איתמר בן דוד, ראש הוועדה מחוזית חיפה. “הצפיפות בתוכנית נמוכה יחסית” צילום: תומי הרפז

 

כדי לנצל ביעילות את הקרקע נקבע שבמתחמי המגורים החדשים הצפיפות הממוצעת תהיה לפחות חמש יחידות דיור לדונם. בשטחי מגורים חדשים הנמצאים בתוך מתחמי המגורים הקיימים צפיפות יחידות דיור ממוצעת תעמוד על שלוש־ארבע יחידות דיור לדונם, גם אם בשכונות אלה היתה מקובלת צפיפות של שתי יחידות דיור בלבד לדונם.

 

ועד תושבי קיסריה היה מהמתנגדים הבולטים לתוכנית. לטענתו, התוכנית מביאה לשינוי "דרמטי" באופי היישוב, ו"מתחמי המלונאות מסכנים ופוגעים משמעותית באורח החיים התקין לילדי ותושבי היישוב". עוד נטען כי אין מקום למלונאות בהיקפים כה גדולים בקיסריה: "בקיסריה, יישוב כפרי במהותו, האטרקציות התיירותיות סגורות בשעות הערב ואין לתיירים פוטנציאליים כל עניין ביישוב כפרי קטן שעיקרו מגורים. האטרקציות הקיימות נושאות ביקור של מספר שעות ביישוב ואינן מצריכות לינה ליום ביקור נוסף".

 

לטענת ועד התושבים, "כבר כיום סובלת קיסריה מעודף ייעוד מלונאי. בפרויקט נאות גולף מצויות דירות מלונאיות רבות, שבפועל הן ריקות בחלקים גדולים של השנה או מאוכלסות רק בסופי שבוע. חלק ניכר מהדירות משמשות בפועל כמגורים שכן אין ביקוש נוסף ליחידות מלונאות". עוד נטען כי מלון דן קיסריה יכול כבר היום להוסיף 700 חדרי מלון מלבד 114 החדרים הקיימים בו, אך אינו עושה זאת מחוסר כדאיות כלכלית. לטענת הוועד, גם חברת אזורים מחזיקה במגרש בלב נאות גולף לטובת הקמת מלון ואינה מממשת אפשרות זו.

 

עוד ציין הוועד כי תושבי קיסריה ברובם אינם מתפרנסים מענף התיירות, והמשמעות היא "היקף אדיר של כוח אדם, להסעדה, תחזוקה, חדרנים והסעות אשר יבואו מבחוץ על כל המשתמע מכך ביישוב בהיקף קטן כמו קיסריה... עודף המלונאות ייצור פגיעה משמעותית באיכות החיים של תושבי היישוב ובמיוחד באזורי המגורים הגובלים במתחמי המלונאות".

 

בנוסף טען הוועד כי הצפיפות המוצעת בתוכנית תפגע מהותית באופי הישוב הקיים: "הוועד חושש כי תוספת היחידות המתוכננת תהפוך את היישוב למטרה למשקיעי נדל"ן, במקום קהילה חיה ונושמת אשר מרבית דייריה מהווים חלק מהקהילה".  

 

קיסריה. הצפיפות הממוצעת תהיה לפחות חמש יחידות דיור לדונם קיסריה. הצפיפות הממוצעת תהיה לפחות חמש יחידות דיור לדונם צילום: שאול גולן

 

הוועדה המחוזית דחתה את ההתנגדות: "הצפיפות המוצעת כיום בתוכנית נמוכה יחסית למגמות הציפוף העתידיות הנדרשות לאור הגידול באוכלוסייה הצפוי במדינה ולמדיניות מינהל התכנון".

 

קיבוץ שדות ים הצטרף גם הוא למתנגדים, ובאמצעות משרד עו"ד בלטר גוט אלוני טען כי "אחת ממטרות התוכנית היא פגיעה ברורה במשאבי הקיבוץ לטובת הרחבת שכונות קיסריה, המשך הקמת וילות רחבות ידיים, הרחבת הריאות הירוקות בתוך קיסריה, והכל על חשבון קיבוץ שדות ים וחבריו אשר מבקשים להמשיך להתפרנס בכבוד".

 

מתכננת מחוז חיפה במינהל התכנון ליאת פלד: "זו בשורה ליישוב בפרט ולמרחב קיסריה בכלל. התוכנית מאפשרת מימוש חזון היישוב ואיזון מיטבי בין צורכי היישוב ושמירה על אופיו וייחודו לצד שימור ערכי סביבה, מורשת וטבע בהם היישוב משופע. התוכנית תאפשר עתודת מגורים נרחבת ופיתוח של שטחי תיירות רבים".

x