$
חדשות נדל

סופרין ו-ווייס לא מימשו אופציה, ואשדר קנתה קרקע באפקה בת"א ב-155 מיליון שקל

התוכנית למתחם תאפשר הקמת פרויקט הכולל כ-70 דירות גדולות, כך שמחיר הרכישה משקף עלות קרקע ליח"ד של 2.2 מיליון שקל

דותן לוי 16:3112.11.20

חברת אשדר מקבוצת אשטרום דווחה היום (ה') כי חתמה על הסכם לרכישת קרקע בשכונת אפקה בתל אביב תמורת 155 מיליון שקל.

 

 

 

מדובר בשטח של כ-3.5 דונם בפינת הרחובות קהילת סלוניקי ומבצע קדש, בסמוך למתחם ששימש בעבר את כיתן סנטר. זה החלק האחרון של מתחם "קאנטרי נאות אפקה", שעומד ריק כבר הרבה שנים. הקרקע נמצאת בבעלות של מספר בעלי קרקע פרטיים.

 

על פי התב"ע למגרש, ניתן להקים פרויקט מגורים של כ- 70 יחידות דיור בשטח ממוצע של כ- 130 מ"ר לדירה, בבניין בגובה של עד 18 קומות, כך שמחיר רכישת הקרקע משקף עלות קרקע ליח"ד של 2.2 מיליון שקל.

 

בדיקת העסקאות האחרונות ברחוב מעלה, כי המחירים נעים סביב ה-40 אלף שקל למ"ר, וכן כי יזמים בפרויקט סמוכים אף מוכרים במחירים גבוהים יותר, כך שהערכות הן שמחיר דירת 130 מ"ר יעמוד על כ-5.2 מיליון שקל.

 

 

הקרקע בשכונת אפקה בת"א הקרקע בשכונת אפקה בת"א צילום: באדיבות אשדר

 

הקרקע עומדת כאמור ריקה שנים רבות והיו נסיון קודם למכור אותה. בתחילת 2019 דיווחו הקבוצות סופרין ו-ווייס כי קיבלו אופציה לארגון קבוצת רכישה על אותה הקרקע תמורת 152 מיליון שקל אך לא מימשו אותה בסופו של דבר.

 

בשל המחסור בשיווקי רשות מקרקעי ישראל, ניתן לזהות בתקופה האחרונה עסקאות של יזמים עם בעלי קרקעות פרטיים, ובמקרים מסוימים מדובר במחירים גבוהים המשקפים את המחסור בקרקעות לבנייה.

 

כך למשל פורסם לאחרונה בכלכליסט כי קרקע בהרצליה המיועדת למגורים נרכשה במחיר הגבוה ב-75% ממחירה לפני 5 שנים. במקרה אחר יזמים "התנפלו" על אחת הקרקעות הבודדות שהוצעו במכרז על ידי רמ"י במתכונת שבה היא נמכרת לכל המרבה במחיר. לקרקע ששווקה במודיעין הוגשו 43 הצעות והיא נמכרה בתמורה ל-147 מיליון שקל

 

תמר הרציג פלד, סמנכ"ל פיתוח עסקי של חברת אשדר אמרה על הרכישה: "נאות אפקה היא שכונה שהחברה רואה בה פוטנציאל גבוה להשבחת מחירים שכן אין בסביבה בנייה חדשה מרובה".

 

את אשדר ייצגו בעסקה עו"ד רונן מאור ועו"ד עמית יוחה פז ממשרד מ. פירון ושות'. את המוכרים ייצגו עו"ד שלומי הלר ממשרד פירט וילנסקי מזרחי וכנעני.

 

x