$
חדשות נדל"ן

משרד השיכון הגיש תלונה למשטרה נגד אלדד פרי בגין הפרות חוק המכר

לראשונה יוזמת המדינה הליך פלילי בגין הפרות חוק המכר, וזאת בהמשך להליך מנהלי בו נקבע עיצום כספי בסך 800 מיליון שקל נגד מנהלי החברה

שלומית צור 12:5203.11.20

לראשונה, משרד השיכון יוזם הליך פלילי בגין עברות חוק המכר, כאשר הגיש מטעם המדינה תלונה למשטרה כנגד מארגן קבוצות הרכישה אלדד פרי. חוק המכר מטיל אחריות פלילית על נושאי משרה בחברה אשר גבתה כספים מרוכשי דירות מבלי להבטיח את הכספים בהתאם לחוק. משרד השיכון הבהיר למשטרה כי יסייע לחקירה בעניין ככל שיידרש, ואף העביר מסמכים רלוונטיים בעת הגשת התלונה. בהמשך לחקירה, תחליט המשטרה האם יש לפנות לפרקליטות המדינה להגשת כתב אישום כנגד מנהלי החברה.

 

בפברואר 2020 פתח הממונה על חוק המכר במשרד השיכון עמית גריידי בהליך מנהלי מול חברת פרי נדל"ן בחשד לביצוע עבירות חוק מכר. החשד נגע להיותה של החברה יזמית במסווה של מארגנת קבוצות רכישה. באוגוסט האחרון קבע הממונה כי החברה הפרה את החוק ונקבע מולה מתווה לתיקון ליקויים ביחס לתשע קבוצות אותן היא ארגנה. כמו כן, נקבע עיצום כספי בסך של 800 אלף שקל.

 

 

 

 

אלדד פרי אלדד פרי

 

בנוסף, לפני כחודש שלח הממונה לגופי המימון בפרויקטים השונים של פרי נדל"ן מכתב ובו ציין את אחריותם של הגופים בהתאם לחוק המכר להגן על הרוכשים וכספיהם. בין החברות ציין הממונה את חברת בונוס שהעניקה מימון ל-169 רוכשים בפרויקט "פרי הורייזן" בבת-ים מבלי לוודא כי ניתנה להם בטוחה, ובימים אלה נבחנת הטלת קנס כספי של עד 10 מיליון שקל על החברה.

 

במקביל, מציינים במשרד השיכון כי המשרד יסייע ברישום הקרקעות על שם חברי הקבוצות והדבר נקבע כיעד אסטרטגי בדרך להגנה על כספי הרוכשים.

 

כזכור בחודש ספטמבר הוציא בית המשפט המחוזי מרכז צו הקפאת הליכים לקבוצת אלדד פרי ומינה לה שני נאמנים, עוה"ד אהוד גינדס וגונן קסטנבאום. הצו ניתן לבקשת חברת גמי וחיים שטענה לחוב של 218 מיליון שקל של קבוצת אלדד פרי כלפיה, ואף טענה לחובות של 300 מיליון שקל נוספים כלפי נושים אחרים.

 

עו"ד בני כץ המייצג את אלדד פרי מסר, כי "נושא החקירה לא הובא לידיעתנו, אך במידת הצורך עומד מרשי לרשות כלל גורמי החקירה תוך הבטחה לשיתוף פעולה מלא בשקיפות ובהוגנות כפי שנהג כל חייו כלפי כולי עלמא, ובעיקר כלפי אלפי לקוחותיו ושותפיו עסקיים. העיסוק התקשורתי בעניינו של מרשי והיקף הפרסומים מעלה שאלות רבות, אך יחד עם זאת העובדות אינן ברות שינוי ואינן ניתנות לפרשות כזו או אחרת".

 

מקבוצת אלדד פרי נמסר בתגובה: "חבל שהממונה על חוק המכר שוב מודיע לנו על הפעולות שהוא נוקט ביחס לחברה באמצעות התקשורת. בחודש אוגוסט האחרון פרסם אותו ממונה הודעה לעיתונות שבה הוא הודיע שהוא חתם עם החברה על מתווה לתיקון ליקויים בקבוצות ושעל החברה הוטל קנס כספי בגובה של 800 אלף שקל. עכשיו ללא התראה מוקדמת הוא מחליט באופן, שלדעתנו אינו חוקי , להפוך הליך אזרחי להליך פלילי ללא שימוע. חבל לנו שכך מתנהג רגולטור בישראל מתוך רצון לפרסום אישי ומבלי לכבד את הליך השיקום שבמסגרתו ניתן לתת מענה לליקויים שנמצאו".

x