$
חדשות נדל"ן

בדיקת כלכליסט

שיטת צימרבלוף: הפטנט שמשאיר את הצימרים בחיים

כמו עסקים רבים אחרים, מצאו בעלי הצימרים דרך יצירתית להמשיך לפעול תחת המגבלות: מודל "חלופת המגורים", שמאפשר להשכיר חדרים לטווח ארוך

דותן לוי 06:5829.10.20

כמו תעשיות רבות אחרות, הסגר השני תפס את הצימרים במקום שונה מאוד מהראשון. וכמו עסקים רבים אחרים, הם מצאו דרך יצירתית להמשיך לפעול תחת המגבלות: מודל "חלופת המגורים", שמאפשר להשכיר חדרים לטווח ארוך. הפתרון לקושי למצוא לקוחות שירצו לשכור צימר לטווח ארוך? להשכיר לטווח קצר ולקוות לטוב.

 

צימר בצפון. לצימר המצולם אין קשר לכתבה צימר בצפון. לצימר המצולם אין קשר לכתבה צילום: אנטולי מיכאלו

 

 

לדברי ר', בעל צימר ליד הכנרת, לאחר שבעל צימר סוגר מחיר ותקופה, הוא מחתים את האורחים על הסכם שכירות לחודש שבו מצוין מחיר השכירות לתקופה של שבוע - משך הזמן האמיתי שהאורחים ישהו בצימר. "עכשיו נעדיף להשכיר לתקופות ארוכות יותר, אבל גם אם יגיע זוג ללילה, נשכיר להם", מספר ר'.

 

לדבריו, בינתיים עוד לא הגיע אף פקח אליו או לבעלי צימרים אחרים ביישוב, וממילא ההסכם הוא "גמיש" - כלומר מאפשר לאורח לעזוב בכל רגע נתון. סעיפי הגמישות בהסכם עלו בשיחות עם כמה בעלי צימרים, ונראה שמדובר בשיטה לעקיפת ההנחיות, המגובה בעורכי דין ויועצים משפטיים.

 

ההתאמה למצב החדש ניכרת בחלק מהאתרים הייעודיים לענף. כך, באתר "צימרטופ" המפרסם צימרים בצפון, נפתח עמוד חדש של צימרים לטווח ארוך ובו עשרות מתחמי צימרים עם למעלה מ־100 יחידות. מי שיפנה לבעליהם יקבל "מחיר קורונה", המשקף הנחה של 30%‑70% מהמחיר הרגיל, המשקפת את עומס הפגיעה ומסמנת שההשכרה נועדה בעיקר לצמצום נזקים.

 

י' בחר לא לפתוח את הצימר שבבעלותו הודות לקיץ טוב יחסית וחשש מנזקים מהשכרה ארוכת טווח. "כשמשפחה מגיעה לחודש או אפילו לשבוע, אין לי בקרה על מה שנעשה בחדר", אמר. "רק במרץ ואפריל ספגתי כ־700 אלף שקל הפסד ואיש לא פיצה אותי. אוגוסט היה טוב, השמים היו סגורים ולאנשים היה רעב לצאת ולהתאוורר. בתשרי נאלצתי לבטל הזמנות בהיקף של כ־500 אלף שקל". לדבריו, באזור שלו היתה אכיפה, בעיקר למי שהשכירו לקבוצות חברים ולא למשפחה גרעינית.

x