$
חדשות נדל"ן

עיריית ת”א תוציא מכרז לבניית שני מגדלים בגבעת עמל; התושבים זועמים

מדובר בשני בניינים בני 160 דירות, בשכונה בצפון תל אביב, בה יש לעירייה זכויות. בשטח מתגוררות 48 משפחות שטרם פונו ופוצו, והן חוששות כעת ממכירת הקרקע לגורם שלישי, יזמים שיפעלו למיקסום רווחים

דותן לוי 08:2128.10.20

עיריית תל אביב תוציא למכרז קרקעות בגבעת עמל, שבהן יש לה זכויות לשני מגדלים בני 160 דירות, כך נודע ל”כלכליסט”. בשטח עדיין מתגוררות 48 משפחות, שטרם פונו ופוצו, והן חוששות כעת ממכירת הקרקע לגורם שלישי, יזמים שפועלים למיקסום רווחים.

 

 

על פי ההסכם בין העירייה ליצחק תשובה שנחתם ב־2013, מי שמחויב בפיצוי התושבים הוא תשובה באמצעות אלעד מגורים, ותנאי להקמת ארבעה מגדלים, מתוך שבעה מגדלים בשכונה, הוא פיצוי התושבים. אלא שבשנה האחרונה תשובה מכר את אלעד מגורים לקרן JTLV, ולאחר מכן מכר בנפרד את המגרשים לחברות חג'ג' ודמרי.

 

 

שכונת עמל בצפון ת”א. המשפחות חוששות ממכירת השטח ליזמים שכונת עמל בצפון ת”א. המשפחות חוששות ממכירת השטח ליזמים צילום: תומי הרפז

 

מלבד סוגיית הפיצוי, ביקורת מרכזית נגד העירייה היא בחירתה למכור את הקרקעות לכל המרבה במחיר, במקום לקדם על הקרקע דיור בר השגה למשפחות המתגוררות בשטח או לחייב את הרוכש לפצות את התושבים כבר במעמד המכירה.

 

תושבי גבעת עמל זועמים: “לפני כחצי שנה קבע ביהמ”ש המחוזי שכל התושבים המתגוררים בשכונה כיום הם בעלי זכויות חוקיות בקרקע. במקום לחתור לפתרון מוסכם ומכבד עם תושביה, העירייה בחרה לצאת למכרז ולברוח עם השלל. לאחרונה הגישו תושבי גבעת עמל תביעות נזיקין נגד המדינה והעירייה”.

 

מהעירייה נמסר בתגובה: "העירייה היא בעלת זכויות חלקיות במגרשים יחד עם זכויות של בעלים פרטיים, ואין אפשרות להפריד את הזכויות. התמורה המתקבלת ממכירת הזכויות תשמש את העירייה לצרכים ציבוריים. האחריות לפיצויים ולפינויים של המחזיקים בקרקע חלה על קבוצת אלעד".

x