$
חדשות נדל"ן

המשבר בעיצומו - והישראלים ממשיכים להסתער על המשכנתאות

לפי נתוני בנק ישראל, למרות הסגר, האבטלה והעסקים הקורסים נטלו הישראלים משכנתאות בהיקף של 6.3 מיליארד שקל בחודש ספטמבר - שיא בעשור האחרון, וגבוה ב-12% מזה שנרשם בספטמבר 2019

שלומית צור 15:5222.10.20

עוד לא היה ספטמבר כמו זה של 2020: בחודש שעבר, בו היו נתונים הישראליים בסגר כללי לצד ציון חגי תשרי, נטל הציבור משכנתאות בהיקף של 6.3 מיליארד שקל - סכום המשקף עלייה של 12% לעומת היקף ההלוואות שניטלו בספטמבר 2019, והסתכמו ב- 5.6 מיליארד שקל; כך עולה מנתונים שמפרסם היום (ה') בנק ישראל.

 

 

בנייה בחריש בנייה בחריש

 

מדובר בהיקף המשכנתאות הגדול ביותר שניטל בחודש ספטמבר בעשור האחרון. כמו כן, מדובר בירידה מתונה בהיקף המשכנתאות שניטלו באוגוסט 2020 והסתכמו ב-6.6 מיליארד שקל. בין ההסברים לנתון הגבוה: הריבית הנמוכה על המשכנתאות, ששמרה על יציבות בחודש ספטמבר. במסלול השקלי הקבוע עמדה הריבית על 3% בדומה לחודש אוגוסט. סיומה של תוכנית מחיר למשתכן, לצד אי הוודאות המאפיינת בתקופת משבר הקורונה אפיקי השקעה כמו שוק ההון, ייתכן ותרמו אף הם לעלייה ברכישת דירות.

 

מתוך סך היקף המשכנתאות שניטלו בחודש ספטמברף 650 מיליון שקל ניטלו לצורך רכישת דירות להשקעה, ו-949 מיליון שקל ניטלו עבור רכישת דירות מוזלות במסלול מחיר למשתכן. כמו כן, היקף המשכנתאות שמצויות בסטטוס דחייה עומד על 46.8 מיליון שקל בחודש ספטמבר, שיעור דומה להיקף המשכנתאות הדחויות באוגוסט. המשכנתאות בהקפאה מהוות עדיין כ-12% מהסך הכולל של ההלוואות הקיימות, בדומה לחודש שעבר, שיעור נמוך יותר מההלוואות שהוקפאו במרץ והסתכמו ב-1.1 מיליארד שקל - סכום המהווה 25% מהסך הכולל של המשכנתאות נכון לחודש מרץ.
x