$
חדשות נדל"ן

כוכב האח הגדול, הפרויקט הכושל והמיליונים האבודים של הרוכשים

ביהמ"ש הוציא צו איסור פעולה בפרויקט My Office באשדוד לאחר שהיזמים נקלעו לחדלות פירעון ועשרות מיליוני שקלים נעלמו מחשבון הנאמנות. לדברי הרוכשים כ־150 מיליון שקל שהשקיעו יירדו לטימיון

עמיר קורץ 08:1818.10.20

"מחפשים השקעה בנדל"ן או שדרוג המשרד הקיים? הכירו את פרויקט החלומות My Office אשדוד", כך שיווקה ב־2018 קבוצת פסגות ישראל את הפרויקט היוקרתי שבנתה באשדוד: יחידות משרדים בחלל עבודה מפואר, על פני כמה קומות עם אכלוס תוך חודשים ספורים. מאז החלומות התנפצו: השותפים בחברה הסתכסכו ונפרדו, מיליונים נעלמו מחשבון הנאמנות, החברה הגיעה לכדי חדלות פירעון ו־380 רוכשי משרדים נתקעו וחוששים שאיבדו את כספם.

 

 

 

בבקשה בהולה שהגישו הרוכשים בפרויקט ביום חמישי לבית המשפט המחוזי בתל אביב נטען כי יש חשש שכ־150 מיליון שקל ששילמו ירדו לטמיון. עוד נטען כי “עשרות מיליוני שקלים מהכספים שהיו אמורים להיות בחשבון הנאמנות של הפרויקט נעלמו או שנעשה בהם שימוש פסול".

 

 

שמעון אייזנברג שמעון אייזנברג קרדיט: יח"צ

 

שופט בית המשפט המחוזי חגי ברנר הוציא במעמד צד אחד צו איסור דיספוזיציה בנכסי החברה, שמשמעותו איסור על הבעלים לעשות כל פעולה בנכסי החברה.

יותר מ־200 מרוכשי המשרדים חתומים על הבקשה שהוגשה באמצעות עוה"ד עופר צור ודניאל לסרי ממשרד גורניצקי ושות', לטענתם בשל מצבה של החברה המצויה בחדלות פירעון ואי שיתוף הפעולה מצד בעליה יש "חשש כבד להברחת נכסים וכספים מעבר להברחה שכבר נעשתה". הרוכשים ביקשו למנות את עו"ד צור ואת רו"ח יהודה ברלב כנאמנים זמניים לפרויקט או למנות נאמן אחר.

 

חברת פסגות ישראל עצמה ואחד הבעלים, שמעון אייזנברג, הגישו תגובה לבית המשפט בה הסכימו למינוי נאמן וטענו: "אייזנברג נפל קורבן לתרמית של שותפו לשעבר חזי חיים, שעזב את החברה". חיים טוען מנגד כי כאשר עזב את החברה לפני כשנה מצבה היה מצוין וההסתבכות החלה רק לאחר מכן, וכי אייזנברג מנסה לגלגל עליו את האחריות. דיון בבקשה למינוי נאמן יתקיים היום.

 

אייזנברג היה הבעלים של קבוצת "אייזנברג גרופ", שעמדה בעבר בלב טענות ותביעות של רוכשי קרקעות חקלאיות ברחבי הארץ שטענו כי הוטעו והונו ונמכרו להם חלומות באוויר. חזי חיים כיכב בעבר בתוכנית הריאליטי "האח הגדול" וגם הוא גורר אתו תביעות וטענות חריפות מהעבר.

 

לטענת הרוכשים, הם העבירו כסף בהפקדה ישירה לחשבון נאמנות, שלדבריהם "רוקן שלא בהתאם לתנאי הנאמנות". עוד נטען כי מועד מסירת המשרדים חלף והפרויקט משותק. הרוכשים צירפו דו"ח של רו"ח יהודה ברלב, על פיו יש "חשש ממשי כי בוצעו פעולות המנוגדות לדין בכספי הרוכשים".

 

 

חזי חיים חזי חיים

הבטיחו משרדי פאר וסאונה

מהבקשה עולה כי ב־2018 התקשרה חברת פסגות ישראל עם בעלי הקרקע שנמצאת באזור התעשייה הצפוני של אשדוד, ועליה בנויה מעטפת מבנה של חמש קומות, וקיבלה אופציה לרכישת שטחים בו המיועדים למשרדים ולחנויות. לאחר מכן החברה החלה לשווק את הפרויקט כייחודי ויוקרתי והציעה בו יחידות למשרדים בגודל של 25 מ"ר. היא הבטיחה כי יוקם מתחם של חללי עבודה מפוארים עם טרקלין עסקים, חדר כושר, פטיו, חדרי סאונה ומקלחות. מחיר יחידת משרדים עלתה בין 290 אלף שקל ל־350 אלף שקל, ובנוסף נדרשו הרוכשים לשלם 15 אלף שקל עבור עמלת שיווק והוצאות משפטיות.

 

הכסף ששילמו הרוכשים היה אמור לשמש את החברה לצורך רכישת הזכויות מבעלי הקרקע ולביצוע שיפוץ מקיף במבנה. אולם אף שהכסף שולם התמורה לא ניתנה, ולחלק מהרוכשים אף לא נרשמה הערת אזהרה בטאבו. בנוסף כספים שהופקדו ישירות לחשבון הנאמנות, נטען בבקשה, נעלמו, ומשרד עורכי הדין המשמש כנאמן סירב למסור להם מידע מה עלה בגורלם.

 

לטענת הרוכשים, ניסיונותיהם לברר עם בעלי החברה מה קורה בפרויקט העלו חרס, והם גלגלו את האחריות איש על רעהו. בנוסף נטען כי החברה שלחה להם הודעות עדכון על עיכוב בפרויקט בתואנות שונות, כאשר בפועל הפרויקט לא התקדם, ובספטמבר האחרון הם עודכנו על ידי עוה"ד הנאמנים ממשרד לובושיץ, פורת, מחלב, בראון ושות' כי הם אינם מייצגים עוד את החברה, וכי בחשבון נותרו רק כ־2 מיליון שקל, כאשר לטענת הרוכשים "אמור היה להיות בו באותו שלב סכום גבוה פי 10".

הדו"ח של רו"ח ברלב שצורף לבקשה מעלה חשש ל"הברחת נכסים, כספים ושוד הקופה וחשבון הנאמנות לכאורה". ברלב ציין כי בשיחות שערך עם השותפים הם האשימו זה את זה. עוד עולה כי לפני כשנה מכר חיים את חלקו בחברה לאדם אחר, פבל סיזיך, ושחיים ואייזנברג נמצאים בסכסוך משפטי ביניהם.

 

הסכסוך הזה והטענות החריפות על הנעשה בכספי הרוכשים, עולים גם בתגובה שהגישו חברת פסגות ישראל ואייזנברג לבית המשפט. "אייזנברג נתן אמון מלא בחזי חיים ואפשר לו לנהל את כל האופרציה סביב המכירות בפרויקט באשדוד", נטען, "וכיום בדיעבד מתברר כי חזי ניצל זאת לרעה, ובדרכים מתוחכמות ותרמיתיות. כדרכם של נוכלים מקצועיים משך שלא כדין סכומי עתק מכספי החברה המוערכים במיליוני שקלים, תוך שהוא משכנע את אייזנברג ואחרים אגב מצגי שווא כי מצבה הכלכלי של החברה איתן, דבר אשר בדיעבד התברר כלא נכון".

 

 

עו"ד עופר צור עו"ד עופר צור צילום: אוראל כהן

"גיליתי נוכל סדרתי"

עוד הם טוענים כי חיים הסתלק באופן מסתורי מהחברה ומכר את חזקתו (50% מהבעלות בפסגות ישראל) ל"איש קש" והשאיר את אייזנברג להתמודד לבדו עם "האדמה החרוכה ועם ההשלכות של מעשיו". אייזנברג טוען כי גילה בדיעבד שחיים הוא "נוכל סדרתי", וצירף דו"ח חוקר פרטי שלפיו חיים נתבע בעשרות תביעות ונפתחו נגדו עשרות תיקי הוצאה לפועל בעבר.

 

החברה ואייזנברג ציינו בתגובה כי מ־380 רוכשי המשרדים נגבו בפועל כ־140 מיליון שקל (מתוך התחייבות של 147 מיליון שקל). מתוכם שולמו 102 מיליון שקל לבעלי הקרקע וקבלנים וכ־20 מיליון שקל להוצאות שוטפות וקידום הפרויקט, והיתר אמור היה להישאר בחשבון הנאמנות. אולם, אייזנברג טוען שחיים "רוקן את קופת החברה ואף לקח לכיסו חלק משמעותי מכספי הנאמנות... אשר הפקידו רוכשי המשרדים (כ־11 מיליון שקל), שהתאדו כלא היו".

 

עוד נטען שזה מה שהוביל את החברה ל"סחרור כלכלי ולהפסקת פרויקט הדגל", וכי ניסיונותיו של אייזנברג להציל את החברה כשלו. לפיכך הוא מסכים להעברת החברה לניהול נאמן מטעם בית המשפט, תוך "הבנה של רוכשי המשרדים כי יהיה עליהם, לפחות בשלב הראשון, להכניס את היד לכיס לשם השלמת הפרויקט". החברה מעריכה שידרשו לכך עוד 14 מיליון שקל. עם זאת ציינה כי "ייתכן שלא כל רוכשי המשרדים יזכו לקבל משרד".

 

בשיחה עם "כלכליסט” טען חזי חיים כי שותפו לשעבר מנסה לגלול עליו את האשמה: "עזבתי את החברה לפני יותר משנה בשל חילוקי דעות עם שמעון ואין לי מושג מה קרה בה מאז. כשהייתי שם מצבה היה מעולה. אני רשאי למכור את חלקי והטענה שהמכירה היתה לאיש קש מגוחכת.

 

“אייזנברג מנסה להאשים את כל העולם בכישלונו. אין לי מושג מה רוצים ממני ומדוע הכניסו את שמי לבקשה. אם יש לרוכשים טענות על הכספים בחשבונות הנאמנות אני לא הכתובת אלא החברה. אני לא מחזיק בכספים האלה. תמיד טיפלתי רק בשיווק המשרדים, אייזנברג טיפל בכספים. אני אבקש מבית המשפט למחוק את שמי היות שאני לא קשור לחברה כבר מעל לשנה. אני לא בעל שליטה, לא מנכ"ל ולא דירקטור ואיני יודע מה עשו שם מאז עזיבתי".

 

x