$
חדשות נדל

בלעדי לכלכליסט

מכרו קרקע בכיכר המדינה ב־11.4 מיליון שקל אבל לא רוצים לשלם מס

לכלכליסט נודע כי רשות המסים דורשת 405 אלף שקל מחברה בבעלות יו"ר כלל תעשיות אבי פישר ושותפו הבריטי ג'קי שימל. השניים, שרכשו את השטח ב־5.7 מיליון שקל, טוענים: לא היה רווח

תומר גנון ועמרי מילמן 08:0605.08.20

יו"ר ומנכ"ל קונצרן כלל תעשיות, אבי פישר, ואיש העסקים הבריטי ג'ק שימל מבקשים לפטור אותם מתשלום מס שבח על קרקע בסמוך לכיכר המדינה שמכרו ב־11.4 מיליון שקל, וזאת אף שהרווח התיאורטי מהעסקה (ההפרש בין סכום המכירה לסכום הקנייה) הוא 5.7 מיליון שקל. כך נודע ל"כלכליסט".

 

שימל (מימין) ופישר. טוענים שהרווח מהעסקה הוא אפס שקלים שימל (מימין) ופישר. טוענים שהרווח מהעסקה הוא אפס שקלים צילום: אוראל כהן

 

הקרקע, בשטח 774 מ"ר ברחוב חברה חדשה 7 בתל אביב, שימשה כחניון ויש בה זכויות ל־200% בנייה. ב־1989 נרכשה על ידי חברות בשליטת פישר (25%) ושימל ב־5.7 מיליון שקל. שימל ופישר, ששימשו בעבר זה לצד זה כנושאי משרה (מנהל ודירקטור) בקבוצת אי.די.בי בהיותה בשליטת נוחי דנקנר, מכרו את הקרקע ב־2019 לחברת רובע העיר החדשה בת"א.

 

לטענתה של רשות המסים, הרווח שנובע מהעסקה לחברות של שימל ופישר (אחרי קיזוזים) הוא כ־1.7 מיליון שקל ולפיכך מס השבח הוא 405 אלף שקל — 225 אלף שקל לחברה של שימל (מנטור פרופטיס), ו־180 אלף שקל לחברה של פישר (תפארת בר־און).

 

פישר היה מהשכירים המתוגמלים ביותר בארץ. עלות שכרו ב־2015 עמדה על 7.3 מיליון שקל. שימל ואחיו מרק עוסקים בנדל"ן. בין האחים לקונצרן אי.די.בי קיימת מחלוקת לגבי סכום של 100 מיליון שקל, עמלה על עסקת בניין HSBC בניו יורק.

 

פישר ושימל טוענים שהם פטורים לחלוטין ממס שבח בעסקת כיכר המדינה. הם ביקשו לנכות הוצאות שונות שהיו להם, לטענתם, במהלך השנים כמו עלויות מימון במיליוני שקלים, היטל השבחה לעירייה (1.68 מיליון שקל), שכר יועצים ועורכי דין, מסים קודמים ועוד, שהעמידו, לדבריהם, את הרווח על העסקה על אפס.

 

רשות המסים הסכימה להכיר רק בחלק מההוצאות, אולם דחתה את הדרישה המרכזית להכיר בריביות הריאליות ששולמו על ההלוואות לרכישת הקרקע. בין היתר, מפני שמדובר בחניון ובקרקע שהיו חלק ממלאי עסקי ולא נכס.

 

שימל ופישר מתכוונים לערער לבית המשפט על קביעת רשות המסים. השניים בחרו לא להגיב.

x