$
חדשות נדל"ן

מחיר למשתכן, גרסת ליצמן: כך תעבוד תוכנית הדיור החדשה

באילו ערים יימכרו דירות מוזלות, מי זכאי לקנות אותן - ומה יהיה עם מי שכבר זכו בהגרלה ב"מחיר למשתכן". שאלות ותשובות על תוכנית הדיור החדשה

אמיתי גזית 08:2401.07.20
שר הבינוי והשיכון יעקב ליצמן חשף אתמול (ג') את תוכנית הדיור החדשה שאמורה להחליף את מחיר למשתכן. על פי תוכנית ליצמן, באזורי יוקרה בהם מחיר הדירות גבוה מרף שייקבע בקרוב (כ-3-2.5 מיליון שקל), המדינה תשווק מגרשים במכרז לכל המרבה במחיר, והזוכים יוכלו למכור דירות במחירי שוק לכל אדם.

 

 

 

בשכונות במרכז הארץ שבהן מחירי הדירות נמוכים מהרף שנקבע, המדינה תקבע מראש את מחיר הדירות, שיגלם הנחה של 200 אלף שקל בהשוואה למחיר השוק. בהינתן מחיר הדירה, חברות הבנייה יתחרו במכרז על מחיר הקרקע. עלויות פיתוח הקרקע ייקבעו לפי מחירון של רשות מקרקעי ישראל.

 

בפריפריה יופעל מנגנון דומה, אך התחרות במכרז תהיה על מחיר הקרקע כולל פיתוח, כך שהמדינה לוקחת על עצמה סיכון שהיא תצטרך לממן חלק מעלויות הפיתוח.

 

 

 

תוכנית זו מעוררת לא מעט תהיות, הנה תשובות לשאלות נפוצות:

 

באילו ערים יימכרו דירות מוזלות על פי השיטה החדשה?

בכל שכונה בארץ שבה מחירי הדירות נמוכים מהרף שעליו תחליט הממשלה, כאמור ככל הנראה בין 2.5  ל-3 מיליון שקל. בשכונות אלה, במגרשים המיועדים לבנייה רוויה, המדינה תקבע את מחיר הדירה, וחברות הבנייה יתחרו במכרז על מחיר הקרקע.

 

לעומת זאת, בשכונות שבהן מחירי הדירות גבוהים מהרף הזה, המדינה תשווק מגרשים בשיטת המכרז רגילה, לכל המרבה במחיר, והזוכים ימכרו את הדירות במחירי שוק לכל קונה.

 

מי זכאי לקנות דירה בשיטה החדשה?

בדיוק כמו בשיטת מחיר למשתכן, זכאים הם משקי בית שאין בבעלותם דירה. במקרים בודדים, במיוחד בפריפירה, משרד הבינוי יאשר לחברות הבנייה למכור דירות גם למשפרי דיור

 

מה מעמדו של אדם שהוציא תעודת זכאות במחיר למשתכן?

הזכאות נשמרת, הוא יוכל לרכוש דירה בשיטה החדשה.

 

(ארכיון) (ארכיון) צילום: דנה קופל

 

 

זכיתי בהגרלה לבחירת דירה במחיר למשתכן, האם אוכל לקנות את הדירה?

מצבם של הזוכים בהגרלות לא משתנה, הפרויקטים יימשכו כרגיל. גם מכרזי מקרקעין שכבר פורסמו במתכונת מחיר למשתכן לא ישתנו. השינוי יחל רק לאחר אישור הממשלה ורק במכרזים שעוד לא פורסמו.

 

איך ייקבע מחיר הדירות בשיטה החדשה?

על פי הערכת שווי של השמאי הממשלתי והנחה של 200 אלף שקל ביחס למחיר השוק.

 

האם ההנחות בתוכנית החדשה דומות להנחות מחיר למשתכן?

ברוב המקרים. באזור המרכז גובה ההנחה יהיה נמוך יותר בהשוואה להנחות שניתנו בתוכנית מחיר למשתכן.

x