$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

יוצאים לדרך: CPM תפתח את רובע המגורים הענק של שדה דב

חברת הנדל"ן והתשתיות של עמיקם אורן זכתה במכרז של עיריית תל אביב לפיתוח רובע המגורים במתחם שדה דב, שיכלול כ־16 אלף דירות. עלויות הפיתוח יעמדו על כ־1.5 מיליארד שקל, והעבודות יימשכו כ־12 שנה

אמיתי גזית 08:1525.06.20

רובע המגורים החדש על חורבות שדה דב יוצא לדרך. ל"כלכליסט" נודע כי במכרז של עיריית ת"א לניהול הפיתוח של שכונת הענק שתיבנה, נבחרה קבוצת CPM. מדובר בחברת נד"לן ותשתיות שנוסדה לפני כ־30 שנה על ידי עמיקם אורן, דוד ציון, יוסי הנדלר וליאון בן דיין.

 

עמיקם אורן על רקע מתחם שדה דב, לאחר פינוי והריסת נמל התעופה הישן עמיקם אורן על רקע מתחם שדה דב, לאחר פינוי והריסת נמל התעופה הישן צילום: משרד הביטחון, יובל חן

 

עפ"י אומדן ראשוני של העירייה, פיתוח הרובע החדש יעלה כ־1.5 מיליארד שקל וימשך כ־12 שנים. אומדן מדויק יותר של עלויות הפרויקט יתקבל רק בעוד כמה חודשים לאחר שהזוכים ישלימו את עבודות תכנון התשתיות. מדובר באחד הפרויקטים למגורים הגדולים בארץ והשכונה הגדולה ביותר שמקימה CPM, שמנהלת בימים אלו כ־20 פרויקטים כאלה עבור משרד הבינוי ורשות מקרקעי ישראל.

 

ענף הבניה מקובל כי הרווח של חברות שמפתחות שכונות מגורים עומד על כ־10% מההכנסות שלהן, כך שהרווח של CPM מוערך ב־15 מיליון שקלים.

 

החברה הזוכה אחראית על הכנת תשתיות השכונה, מסירת המגרשים לחברות הבניה וחיבור הבניינים בסופו של תהליך לתשתיות החשמל, מים ביוב, לאחר שתבנה את התשתיות התת קרקעיות שלהן, כולל הכנה לגז ומערכות אשפה פנאומטית. CPM גם אמונה על חיבורם לחשמל ולתשתיות אחרות וסלילת מדרכות וכבישים קבועים.

 

במקביל לעבודות הפיתוח, רשות מקרקעי ישראל תערוך מכרזים לחברות הבניה. משום שעיריית תל אביב תתקשה לקלוט מידי שנה יותר מכמה אלפי דירות חדשות, המגרשים ישווקו בהדרגה. בנוסף צפוי כי יקח זמן לבעלי הקרקע הפרטיים להתאגד או למכור זכויות לחברות בניה ומשום כך פיתוח השוכנה יתפרס על פני שנים. 

 

רובע שדה דב חולש על כ־1,300 דונם ובו יבנו בסך הכל 16 אלף דירות חדשות בבניינים בני 16–5 קומות ברחובות פנימיים ו־35 מגדלים עם כ־40 קומות לאורך צירים מרכזיים - המשך רחוב אבן גבירול, המשך רחוב איינשטיין, ולאורך הטיילת שתקום בעתיד. לפני מספר שבועות החברה הממשלתית לשירותי איכות הסביבה החלה במאות קידוחים שנועדו לזהות זיהום בקרקע. עיריית תל אביב מתכננת לסלול בקרוב שבילים שיאפשרו גישה משכונות צפון תל אביב לרצועת החוף. עם תחילת עבודות התשתית השבילים האלה יהרסו.

 

בשנה הקרובה צפויה נת"ע להתחיל בעבודות להקמת הקו הירוק של הרכבת הקלה. CPM אמורה לתכנן את רחובות השכונה בהתאמה לקו ולכן הוא מרכיב משמעותי באומדן עלויות הפיתוח.

x