$
חדשות נדל

טירת הכרמל תשיב לחברת נצבא חיובי ארנונה בהיקף של למעלה ממיליון שקל

ביהמ"ש המחוזי בחיפה פסל חיובי ארנונה אשר עיריית טירת הכרמל השיתה על מבנים הרוסים במתחם אוטוקארס, שבבעלות חברת נצבא החזקות. עקב מאבק משפטי ארוך נאסר על העירייה לגבות ארנונה בשטח החל מ-2013, אולם היא השיתה את התשלום בכל מקרה

דותן לוי 16:2608.06.20

בית המשפט המחוזי בחיפה הורה לעיריית טירת הכרמל להשיב לחברת נצבא היטל ארנונה בגובה של למעלה ממיליון שקל, שנגבו עבור מבנים הרוסים במתחם אוטוקארס, שבבעלות החברה.

 

 

מדובר במתחם התעשייתי ישן, אשר שימש בעבר את יצרנית הרכב "סוסיתא", ונרכש על ידי חברת נצבא. עד מועד פינויו המוחלט של המתחם, בסוף שנת 2017, דרשה עיריית טירת הכרמל תשלום גם בגין המבנים ההרוסים שבו, אשר היקפם הכולל עמד על למעלה מ-20 אלף מ"ר.

 

לאחר מאבק ארוך שנים שהגיע עד לבית המשפט העליון, נאלצה עיריית טירת הכרמל להעניק פטור מארנונה למבנים ההרוסים במתחם, החל משנת 2013.

 

שטח המריבה במפעל סוסיתא לשעבר, טירת הכרמל שטח המריבה במפעל סוסיתא לשעבר, טירת הכרמל

 

לטענת חברת נצבא, עיריית טירת הכרמל החליטה לעקוף את הוראות החוק ובתקופת הפטור חייבה את המבנים ההרוסים בתעריף של "קרקע תפוסה", בטענה כי למרות הפטור שניתן למבנים, העובדה שנותרו במתחם הריסות של מבנים מהווה שימוש בקרקע ולכן יש עילה לחייב את החברה בארנונה. נצבא עתרה כנגד החלטת העירייה, באמצעות עו"ד ארז גבע ואילן שפיגלר ממשרד עו"ד כץ, גבע, איצקוביץ (KGI) המתמחה במיסוי מוניציפלי.

 

השופטת ברכה בר זיו קבעה בפסק דין, כי העירייה פעלה שלא כדין בכך שניסתה לעקוף את הוראת הפטור מארנונה באמצעות שינוי סוג הנכס ל"קרקע תפוסה".

 

עו"ד ארז גבע עו"ד ארז גבע צילום: שני נחמיאס

   

 

בית המשפט אף הדגיש, כי העירייה בעצמה לא באמת סברה שהמבנים ההרוסים הפכו לקרקע, וכראיה הצביעה על כך שכאשר חלפו שלוש שנות הפטור המוחלט מארנונה, והחלה תקופת חמש השנים בחיוב "עסקים מזערי" שהוא יקר יותר, שינתה העירייה את סוג הנכס חזרה מ"קרקע" ל"מבנה".

 

בית המשפט המחוזי קבע, כי התנהלותה של העירייה מהווה "עקיפה של תעריפי הארנונה", דבר האסור על פי דין. לפיכך, נפסק, כי העתירות יתקבלו וכי המבנים ההרוסים לא יחויבו בארנונה בתעריף של "קרקע תפוסה".

x