$
חדשות נדל"ן

מעלות S&P: מחירי הדירות בסימן ירידה

חברת דירוג האשראי מעריכה שיזמיות עם "גמישות פיננסית נמוכה" עלולות לסבול מ”לחצי נזילות משמעותיים”, שעשויים לאלץ אותן להוריד מחירים

דרור מרמור 08:0807.05.20

חברת דירוג האשראי מעלות S&P העריכה במסגרת דו”ח מיוחד, שהגיע לידי כלכליסט, כי יזמיות נדל”ן למגורים עם “גמישות פיננסית נמוכה” עלולות לסבול בתקופה הקרובה מ”לחצי נזילות משמעותיים”, שעשויים לאלץ אותן להוריד את מחירי הדירות. הדו”ח סקר את השפעת משבר הקורונה על שוק המגורים בישראל.

 

 

 

בסקירה שכתב גיל אברהמי, מנהל תחום הנדל"ן היזמי והקבלנות במעלות, הוא ציין כי בתקופה האחרונה נחלשה איכות האשראי של החברות בענף הנדל"ן למגורים. התרחיש של החברה מניח כי בתקופה הקרובה יימשכו ההקלות בהגבלות ויובילו להתאוששות הדרגתית של הכלכלה וחזרה לצמיחה בשנת 2021, שיעור האבטלה בסוף 2020 יעמוד על כ־10% וירד לכ־6% עד סוף 2021.

 

דירה למכירה דירה למכירה צילום: דוד הכהן

 

על פי תרחיש זה, מניחים במעלות כי מרבית יזמיות הנדל"ן המובילות יוכלו לספוג האטה של מספר חודשים במכירות, ללא התגמשות במחירים. מנגד, "חברות קטנות או ממונפות, עם עומס חלויות אג"ח גבוה, עשויות להיקלע ללחץ תזרימי, ואם לא תחול התאוששות בהיקף המכירות, ככל הנראה יצטרכו להוריד מחירים".

 

בשורה תחתונה, במעלות לא צופים לחץ שלילי משמעותי מתמשך על מחירי הדירות, בין היתר בשל "צפי לשחיקה בהיצע עקב ההאטה הצפויה בהתחלות בנייה, הנובעת מהתארכות תהליך קבלת היתרים ותהליכי תכנון ורישוי, האטה מסוימת בקצב הבנייה וירידה בביקוש לקרקעות מצד יזמים".

 

בנוגע ל־2021 הם מניחים שנראה "ביקוש גבוה בהשוואה לגידול במספר משקי הבית, עם חזרה של רוכשים שהשהו את הרכישה בעקבות הקורונה, ואולי אף חזרה של משקיעים שיצאו משוק ההון בשל התנודתיות הגבוהה שנצפתה בחודשיים האחרונים ויעדיפו להשקיע בדירה".

 

אבל לא בטוח שכל החברות ישרדו עד אותם ימים. במעלות מציינים כי "הימשכות מחנק אשראי תוביל לקריסת חברות קבלניות קטנות ולהתארכות הביצוע ועיכובים במסירת דירות, שגם הם יפגעו ברווחיות ובתזרימים של היזמיות".

 

x