$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

תדהר תוסיף 5 קומות למגדל ברוטשילד 10 בת”א

הוועדה המקומית ת”א תדון בבקשת תדהר וחברת הביטוח מגדל להוסיף לבניין המלונאות והמגורים 3,600 מ”ר. אישור יביא את המגדל ל־42 קומות

אמיתי גזית 07:3407.05.20

הוועדה המקומית תל אביב תדון בשבוע הבא בבקשה של חברת תדהר ושותפתה חברת הביטוח מגדל להוסיף חמש קומות, בשטח כולל של 3,600 מ”ר, במגדל המלונאות והמגורים שהן בונות ברוטשילד 10 בתל אביב.

 

 

 

אישור הבקשה יביא את המגדל ל־42 קומות בסך הכל, כשארבע מהקומות החדשות ישמשו למגורים, כלומר יתווספו 10 דירות ל־62 הדירות שכבר אושרו, וקומה נוספת תתווסף למלון, שמספר חדריו יגדל מ־110 ל־170. ביולי 2019 אישרה הוועדה המקומית בניית 37 קומות, תוספת של תשע קומות לתוכנית מקורית שקיבלה תוקף ב־2007 וכוללת גם הוראות לשימור חמישה מבנים צמודים.

 

תוספת חמש הקומות מתקבלת באמצעות ניוד זכויות בנייה שרכשו החברות מחמישה מבנים אחרים, ועליהן שילמו על פי הערכות כ־90 מיליון שקל. הבניינים שמכרו את הזכויות הם מבנים לשימור מחמיר. תוכנית השימור של תל אביב מאפשרת למבנים כאלה למכור זכויות בנייה בתמורה לכסף שאמור לשמש לפחות בחלקו לשיפוץ ושימור.

 

גיל גבע מנכ"ל ויו"ר תדהר גיל גבע מנכ"ל ויו"ר תדהר צילום: נמרוד גליקמן

 

שמאי מקרקעין איציק רפאל ממשרד קמיל, טרשנסקי, רפאל: "יש ברחבי תל אביב כ־1,000 מבנים לשימור, מהם 190 מבנים בעיר המוגדרים לשימור מחמיר, שעליהם חל מנגנון ניוד זכויות למגרש אחר. ניוד זכויות הוא כלי שמאפשר לשמור על קניינו הפרטי וערכי השווי שמחזיק בידו בעל נכס המסווג לשימור".

 

בדרך כלל מבנים שהוכרזו לשימור שוכנים ברחובות שבהם מותר להוסיף קומות בהליכים של התחדשות עירונית, אבל הוראות השימור אוסרות על הוספת קומות במבנה לשימור מחמיר. את הזכויות הלא מנוצלות האלה בעלי המבנה יכולים למכור ליזמים, כאשר בדרך כלל יקבלו מהעירייה עוד זכויות בנייה כתמריץ כלכלי לשיפוץ המבנים.

x