נדל"ן

האוצר: ירידה חדה במספר הדירות שנמכרו במרץ - בשל הקורונה

על פי הנתונים שפרסמה היום הכלכלנית הראשית באוצר שירה גרינברג, במהלך פברואר נמכרו 1,900 דירות חדשות - ירידה של 11% לעומת פברואר אשתקד

ענת דניאלי 10:1322.04.20

משבר נגיף הקורונה מכה בנדל״ן: ״נתונים ראשוניים לחודש מרץ מצביעים על ירידה חדה במספר העסקאות, הן בדירות חדשות והן בדירות יד שניה״ – כך נכתב בסקירת ענף הנדל״ן למגורים שפרסמה היום (ד׳) הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, שירה גרינברג.

 

 

כאשר שיעור הירידה המסתמן הינו הגבוה ביותר מאז יולי 2015 בו נרשמה רמת שפל בעסקאות, על רקע הקדמת רכישות משקיעים בחודש יוני, טרם הכבדת המיסוי עליהם.

 

 

 

סקירת הכלכלנית עוסקת בחודש פברואר, רגע לפני שמשבר הקורונה היכה גם בישראל. אך נראה שכבר בפברואר נרשמה האטה וירידה בעסקאות הקבלנים בשוק החופשי ולא במסגרת תכנית מחיר למשתכן. סה״כ נמכרו 1,900 דירות חדשות מקבלנים בשוק החופשי – ירידה של 11% בהשוואה לפברואר אשתקד וירידה של 15% בהשוואה לחודש הקודם.

 

ירידה זו חלה לאחר עליה חדה במכירות הקבלנים בשוק החופשי בחודשיים הקודמים. זהו גם שיעור הירידה החודשי החד ביותר במכירות הקבלנים בשוק החופשי מאז אוגוסט 2018.

שירה גרינברג הכלכלנית הראשית משרד האוצר שירה גרינברג הכלכלנית הראשית משרד האוצר צילום: דוברות האוצר

 

בחודש פברואר נרכשו 9,300 אלף דירות (שוק יד שניה, שוק חופשי ומחיר למשתכן), גידול של 4% בהשוואה לפברואר אשתקד, המתרכז בפלח השוק של מחיר למשתכן. בניכוי מכירות מסובסדות אלו עמד מספר העסקאות בשוק החופשי על 7,900 אלף, ירידה של 2% בהשוואה לפברואר אשתקד וירידה של 7% בהשוואה לחודש הקודם. המכירות במסגרת "מחיר למשתכן" הסתכמו ב-1,400 דירות, עלייה של 47% בהשוואה לפברואר אשתקד.

 

המשקיעים גם כן הורידו כבר את הרכישות בפברואר עם ירידה של 10% בהשוואה לפברואר 2019 ורכשו סה״כ 1,200 יח״ד וירידה של 12% ביחס לחודש הקודם.

 

כשיעור מסך העסקאות עמד משקל המשקיעים ברמה הארצית על כ-13%, ירידה של שתי נקודות האחוז לעומת פברואר אשתקד. מבחינת המכירות מצד המשקיעים הסתכמו ב-1,800 דירות, גידול של 4% בהשוואה לפברואר אשתקד. במקביל התקצר משך זמן האחזקה בדירה ע"י המשקיעים.

 

משפרי הדיור הדיור רכשו 3,400 יח״ד בחודש פברואר עליה של 2% בהשוואה לפברואר 2019. כאשר משך זמן ההמתנה עד למכירת הדירה הקודמת של רוכשים אלה - הוסיף לעלות, כך שבהשוואה לפברואר אשתקד נדרשה חצי שנה נוספת במכירת הדירה.

 

עם זאת, צוין בסקירה כי "בקרב מי שרכשו דירה יד שניה ניכרת ירידה בשיעור מי שהמתינו קרוב לקצה תום פרק הזמן המותר (טרם שימוסו כמשקיעים במס רכישה), עובדה שעשויה ללמד על חשש שמא לא יימצא רוכש לדירתם הקודמת״.

x