$
נדל"ן

אכזבה לקבלנים: המדינה דוחה את מועד התשלומים עבור קרקעות בפחות מחודש

לפני שבוע סירבה רשות המקרקיעין לדחות את התשלומים עבור קרקעות ששווקו במכרזים, ואולם לאחר דיונים הוחלט כי התשלום יידחה עד לאחר הפסח; מי שייהנו מההטבה יהיו קבלנים שזכו במכרזים שהמועד האחרון לתשלום בהם הוא בין 25 במרץ ל-26 באפריל, כך שעבור חלקם מדובר בדחייה מזערית

שלומית צור 22:2324.03.20

סיוע? משרדי האוצר, השיכון ורשות מקרקעי ישראל (רמ"י) הודיעו הערב כי המדינה דוחה בעד חודש בלבד את מועדי התשלום המגיעים לה בגין קרקעות ששווקו במכרזים שפורסמו בחודשים שלפני משבר הקורונה.

 

לפני שבוע רמ"י השיבה בשלילה לפניות של קבלנים שביקשו לדחות את מועדי התשלום למדינה, בטענה כי משבר הקורונה שפרץ זמן קצר לאחר זכייתם, טרף את הקלפים ובעיקר מקשה עליהם לקבל מימון מהבנקים. במשרדי הממשלה התקיימו כמה דיונים בנושא במהלך השבוע האחרון, כאשר לבסוף הוחלט כי התשלום יידחה עד לאחרי חג הפסח ולא מעבר לכך.

 

בהודעה שהפיצה רמ"י הערב צוין כי התשלומים נדחו עד ל-27 באפריל, והדחייה תהייה פטורה מריבית והצמדה. "ההחלטה על דחיית התשלומים התקבלה על רקע משבר הקורונה ורצונה של רשות מקרקעי ישראל להיות קשובה לצרכי המשק ולמצוקת היזמים והקבלנים", צוין בהודעה. אלא שבהודעה גם צוין כי מי שייהנו מההטבה יהיו קבלנים שזכו במכרזים שהמועד האחרון לתשלום הנקוב בהם נע בין התאריכים 25 במרץ ל-26 באפריל; כלומר,הדחייה עד ל-27 באפריל נעה בין פרק זמן של חודש - ליום אחד בלבד. עוד מציינת רמ"י בהודעה כי הדחייה חלה גם על תשלום הוצאות פיתוח, ובהתאם לדחייה בתשלום ייתכן גם איחור במסירת המגרשים בהתאמה.

 

עדיאל שמרון עדיאל שמרון צילום: אוראל כהן

 

קבלן שזכה במכרז של רשות מקרקעי ישראל לפני כחודשיים הביע דאגה כי הקפאת מימון מצד הבנקים בעקבות משבר הקורונה, לא תאפשר לו לעמוד במועד התשלום האחרון שנדחה בפחות מחודש.

 

מנהל רשות מקרקעי ישראל עדיאל שמרון מסר כי "כפי שהובטח, רמ"י עוקבת כל העת אחרת ההתפתחויות במשק ומקבלת החלטות בהתאם. חובתנו להמשיך ולקיים ככל האפשר את המשך פעילותו של שוק הנדל"ן ולהיות קשובים לצרכי היזמים והקבלנים".

 

לצד זה, בוחנת רשות מקרקעי ישראל הקלות בהתנהלותה מול חוכרים, אשר פנו באמצעות עו"ד חגי שבתאי, למנהל הרשות עדיאל שמרון, בבקשה לדחות מועדים הנוגעים לתשלומים וביצוע פעולות מול הרשות. "בתקופה זו הרשות עובדת במתכונת מצומצמת ביותר, מתכונת חירום ולמעשה לא קיימת מבחינת החוכר אלא לצורך גביית חובותיו", כתב שבתאי במכתב הפנייה. "בנסיבות אלו על רמ"י לקבוע הארכת מועדים גורפת של 90 יום לכל הפעולות הנדרשות מולה בדיוק באותה מידה שבה היא האריכה בצורה גורפת מועדים לביצוע פעולות על ידה. הארכה זו נדרשת משפטית ומתבקשת מטעמים אנושיים, לא למותר לציין כי כך מצופה מרשות ציבורית שבין היתר מוטלת עליה חובת ההגינות וחובת תום לב מוגברת".

 

מרמ"י נמסר בתגובה כי הרשות עוקבת אחר ההתפתחויות נוכח נגיף הקורונה ומקבלת החלטות בהתאם, כאשר בהמשך להחלטה לדחות את מועדי התשלומים בגין מכרזים עד ל-27 באפריל, נשקלים בימים אלה צעדי הקלה נוספים.  

x