$
חדשות נדל"ן

משבר הקורונה

רשות מקרקעי ישראל מסרבת לדחות גביית תשלומים מקבלנים: "למנוע את שיתוק שוק הנדל"ן"

הרשות אמנם הודיעה על דחיית מכרזים חדשים לרכישת קרקעות בשל משבר הקורונה, אך קבלנים שזכו במכרזים בחודשיים האחרונים נדרשים לשלם על הקרקע, כאשר שוק הנדל"ן בקיפאון והבנקים לא ממהרים לתת ליווי בנקאי. קבלן: "אפילו להגיש בג"ץ בעניין אי אפשר, כי בתי המשפט מושבתים"

שלומית צור 12:1517.03.20

משבר הקורונה ממשיך לתת את אותותיו גם על שוק הנדל"ן: שורה של יזמים שזכו בחודשיים האחרונים במכרזים שפירסמה רמ"י לרכישת קרקעות, ביקשו בימים האחרונים לדחות את התשלומים על הקרקע בשלושה חודשים בשל אי הוודאות בשוק - ונענו בסירוב. הסיבה: "למנוע שיתוק של שוק הנדל"ן ועצירת התפתחות המדינה".

 

מדובר בקבלנים שזכו לפני פרוץ המשבר במכרזים, בערים כמו אילת, עפולה, חיפה, ראשון לציון, מודיעין ונופי הגליל, חלקם במסלול מחיר למשתכן. לאחר פרוץ המשבר, הביעו הקבלנים חשש מחוסר יכולת לעמוד בלוחות הזמנים שמגדירה רמ"י להשלמת התשלום על הקרקע בתוך שלושה חודשים, בין היתר בשל קושי לקבל כיום ליווי בנקאי מהבנקים, אך גם בשל אי הוודאות בשוק הנדל"ן, שצפויה להימשך זמן רב, והיעדר נכונות של הציבור בימים אלה לרכוש דירות. על רקע זה, ביקשו מספר קבלנים לדחות את התשלומים לרמ"י בשלושה חודשים, אך נענו על ידי ועדת המכרזים כי למרות המצב הוחלט שלא לדחות את מועדי התשלומים ועל הקבלנים להקפיד על העברת התשלומים והפקדת ערבויות במועד שנקבע בתנאי המכרז. 

אתר בנייה אתר בנייה צילום: נעה קסלר

 

יש לציין כי ברמ"י התייחסו למשבר והחליטו על הקפאת מכרזים חדשים. יחד עם זאת, קבלנים שכבר זכו במכרזים בחודשים האחרונים וטרם שילמו את כלל התמורה על הקרקע, מצויים באי ודאות שעשוי להכניסם למצוקה כלכלית. במצב של שגרה, קבלנים מקבלנים מימון מהבנק על סמך מכירות מוקדמות של דירות. אלא שכעת, בבנקים לא ממהרים לתת מימון לאור הקיפאון בשוק, ומשרדי המכירות מושבתים הן בשל הקיפאון, והן בשל הנחיות משרד הבריאות. כמו כן, אין לדעת עד מתי הקיפאון יימשך לאור המשך עליה בהתפשטות הנגיף באוכלוסיה. "אפילו להגיש בג"ץ בעניין אי אפשרות כי בתי המשפט מושבתים" מסר אחד הקבלנים המודאגים לכלכליסט.

 

"המצב שיצר המאבק בקורונה הביא לקשיים בקבלת מימון מהמגזר הפיננסי בישראל עבור כלל המגזר העסקי, ובתוכו ענף הבנייה והתשתיות", מסר מנכ"ל התאחדות הקבלנים בוני הארץ, אמנון מרחב. "לאור זאת, פנינו אל רמ"י כדי לאפשר את לדחות תשלומים, התאחדות הקבלנים בוני הארץ מנהלת בעניין זה שיחות עם הרשות בתקווה להקל על היזמים והקבלנים שפועלים באי ודאות גדולה מאוד. זה הזמן הנכון לאפשר הקלות שיקדמו את הבנייה".

 

מרשות מרקעי ישראל נמסר בתגובה: "רשות מקרקעי ישראל בוחנת כל העת את ההתאמות הנדרשות על מנת להקל על הציבור ובה בעת להמשיך במלאכת השיווקים על מנת לא להביא לשיתוק שוק הנדל"ן ועצירת התפתחותה של המדינה. כך למשל הוחלט לדחות עד לאחר הפסח סגירת מכרזים שהיו צריכים להסגר בשבועיים הקרובים. נכון לעכשיו הוחלט לא לדחות תשלומי זוכים במכרזים שנסגרו כבר לפני שלושה חודשים ויותר. אם יחול שינוי תפורסם הודעה".
x