$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

הראל ביטוח נכנסת ליזמות בשיתוף תדהר

שתי החברות מקימות חברה־בת משותפת לייזום משרדים. הראל תהיה אחראית על מימון וליווי פיננסי, ותדהר על איתור הקרקעות

שלומית צור 08:4112.03.20

הראל ביטוח נכנסת ליזמות נדל"ן. ל"כלכליסט" נודע כי חברת הביטוח מקימה שותפות עם חברת הנדל"ן תדהר וקבוצת היזמות נובארד לצורך איתור קרקעות, תכנון והשבחה והקמת פרויקטים לתעסוקה. בחברה המשותפת יחזיקו הראל (49%), תדהר (45%) ונובארד (6%). נובארד מנוהלת על ידי האלוף פולי מרדכי ושי בייטנר.

 

 

יאיר המבורגר וגיל גבע יאיר המבורגר וגיל גבע צילום: עמית שעל , אוראל כהן

 

 

הראל תהיה אחראית על נושא המימון והליווי הפיננסי של הפרויקטים ותדהר על איתור הקרקעות, התכנון והבנייה. החברה החדשה תפעל במסגרת חטיבת ההשקעות בהראל, המנוהלת על ידי סמי בבקוב. בבקוב וגיל גבע, יו"ר תדהר וחבר דירקטוריון בנובארד, ינהלו את החברה החדשה.

 

בשנים האחרונות מגדילות חברות הביטוח את אפיקי ההשקעה שלהן בנדל"ן. ב־2018 רכשה הפניקס 25% מחברת אקרו נדל"ן, שעוסקת ביזמות נדל"ן בתחום המגורים והמשרדים, ובספטמבר 2019 רכשה חברת הביטוח מגדל מגרש להקמת מגדל משרדים בצומת עלית ברמת גן ב־325 מיליון שקל, אותו תקים בעצמה. כמו כן היא הצהירה שתרחיב את היקף ההשקעה ביזמות. זאת בשונה מההשקעה המסורתית של חברות ביטוח בנדל"ן מניב קיים אשר כבר מניב הכנסה מהשכרה פעילה. המהלך מגיע על רקע היעדר היצע של פרויקטים פעילים לתעסוקה אשר עומדים למכירה, ורצון ליהנות מרווח שמגיע גם ממרכיב היזמות.

 

השקעה בתחום המשרדים, משלב היזמות ולאחר מכן כנכס שאמור להניב תשואה שוטפת של 7%-6% לפחות, גם מגלמת בחובה לא מעט סיכונים עתידיים. כיום מתוכננים ברחבי הארץ עשרות מתחמי תעסוקה שעתידים לכלול מיליוני מ"ר משרדים. אין כמובן שום ודאות שאכן יהיו ביקושים לכל אותם שטחים, אך המגמה לא נפסקת בעיקר הודות לתיאבון של הרשויות המקומיות לנכסים מניבי ארנונה שימלאו את קופתן.

 

יתרה מכך, משבר הקורונה, שמאלץ בשבועות האחרונים רבים לעבוד מהבית, עלול להחריף עוד יותר את עודפי ההיצע בשוק המשרדים, מאחר שיותר ויותר אנשים וחברות עשויים לגלות ביום שאחרי המגפה כי ניתן לוותר על שטחי תעסוקה, ולעבור (לפחות חלקית) לעבודה מהבית.

 

מהחברות לא נמסרה תגובה.

x