$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

מחיר למשתכן דחפה את חברת אזורים להתחדשות עירונית

היצע קרקעות דל מגביר את התלות של חברות הבנייה בפינוי־בינוי. אזורים תבנה בשנתיים הקרובות כ־2,000 דירות בהתחדשות עירונית, והיא מקדמת 26 פרויקטים בתחום, שיהווה כשליש מפעילותה ל־5-3 השנים הקרובות

צלי גרינברג 07:2019.02.20

חברת הנדל"ן למגורים אזורים, הנסחרת בתל אביב לפי שווי של 1.97 מיליארד שקל, מעבירה את מרכז הכובד שלה להתחדשות עירונית. השבוע אושרה תב"ע (תוכנית בניין עיר) לפרויקט פינוי־בינוי לבניית שלושה מגדלי מגורים בפינת הרחובות ויצמן וסוקולוב בנתניה, שיכללו 264 דירות. אזורים מבצעת את הפרויקט, ששוויו נאמד ב־400 מיליון שקל, עם החברה להתחדשות עירונית נתניה, חברה־בת של חברת האחזקות אלפאנומריקס טכנולוגיות. האחרונה שולטת ב־Urbanix, המפתחת מערכת ניתוח נתונים לבחינת השקעות, שסייעה לחבר את אזורים לפרויקט.

 

 

 

מנהל השיווק והמכירות באזורים גיל גורביץ אמר ל"כלכליסט": "מספר יחידות הדיור שלא במסגרת ההתחדשות העירונית נמוך יותר כיום מאשר הכמות בהתחדשות. זאת כי מרבית קרקעות המדינה משווקות באמצעות מחיר למשתכן, ובשל ההיצע הדל של הקרקעות הפרטיות בשוק. לכן יש תלות גוברת בפרויקטים מסוג זה".

עוד הוסיף: "התחדשות עירונית דורשת זמן, בעוד הייזום הרגיל מהיר יותר. בנוסף, המחיר הממוצע למכירת דירה במסגרת הייזום עתיד להשתנות; תוכנית מחיר למשתכן קיבעה מחיר נמוך, ועכשיו, כשהיא יורדת מהפרק, המחירים צפויים לעלות".

 

מימין: מנכ"ל אזורים רון אבידן והדמיית פרויקט בינוי־בינוי של החברה מימין: מנכ"ל אזורים רון אבידן והדמיית פרויקט בינוי־בינוי של החברה צילום: עמית שעל

 

הפרויקט החדש הוא אחד מבין 26 מיזמי התחדשות עירונית שמקדמת אזורים בארץ, ובהם מתוכננות להיבנות כ־10,000 יח"ד. לשישה מתוך הפרויקטים, שאמורים לכלול 4,600 דירות, יש תב"ע בתוקף. השווי של 26 הפרויקטים הללו הוא כ־12.2 מיליארד שקל - בניכוי כ־3,000 דירות שהחברה נדרשת להחזיר לדיירים. בשנתיים הקרובות צפויה אזורים לבנות כ־2,000 דירות בהתחדשות עירונית, ומתוכן תשיב כ־600. שווי הדירות שתשווק בתקופה הקרובה הוא כ־2.4 מיליארד שקל.

 

משה קורן, אחראי התחדשות עירונית באזורים, אמר כי התחום "יהווה חלק משמעותי של עתודות הקרקע ובעתיד הקרוב יגיע לכ־30% מפעילותנו. הפרויקטים שעדיין בבנייה עתידים לכלול יותר מ־2,000 דירות. התכנון בהתחדשות עירונית הוא לבניית 2,000 דירות בשנתיים הקרובות. הפרויקטים בהרצליה, עם 1,800 דירות, או בחיפה, עם 1,200, הם בהיקפים שעמם רק החברות הגדולות יצליחו להתמודד".

 

על פי דו"ח הרבעון השלישי של 2019 ומצגת מיוני, החברה בונה שלא במסגרת ההתחדשות כ־5,000 דירות, ששוויין מוערך ב־8.7 מיליארד שקל (לפי מחיר ממוצע של 1.75 מיליון שקל לדירה). מתוכן, 1,379 בביצוע ו־1,017 בשיווק.

 

x