$
חדשות נדל"ן

למרות התנגדות העירייה: 255 דירות וחדרי מלון בדרך לשוק היווני ביפו

לכלכליסט נודע כי קבוצת משקיעים בהובלת עודד מרגלית קיבלה את אישור הוועדה המחוזית לחדש את אזור השוק היווני, בסמוך לכיכר השעון. עיריית ת"א מתנגדת בטענה שאין הצדקה להגדלת נפחי הבנייה במקום

שלומית צור 07:2609.01.20

השוק היווני ביפו, סמוך לכיכר השעון, עומד לשנות את פניו: הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז תל אביב אישרה להפקיד להתנגדויות הציבור את תוכנית מתחם השוק היווני ביפו, הכוללת 100 חדרי מלון, 155 דירות מגורים וחידוש ושיפוץ המתחם כולו. היזמית היא בעלת המתחם: קבוצת משקיעים שמוביל יזם הנדל"ן עודד מרגלית, חתנו של איתן ורטהיימר. מי שמתנגדת לתוכנית היא עיריית תל אביב, שטוענת כי אין הצדקה להגדיל את נפחי הבנייה במקום.

 

 

 

מדובר בשטח בן 7.5 דונם בצפון יפו, מול מגדל השעון, בין הרחובות דוד רזיאל, שמעון הצדיק, ויועזר איש הבירה, שכולל 13 מבנים המיועדים לשימור בדרגות שונות. השוק היווני הוא מתחם היסטורי, שנבנה בשלהי המאה ה־19 ביוזמת הכנסייה האורתודוקסית בירושלים. מאז עברה הבעלות במתחם מספר גלגולים, ולפני שנתיים רכשה אותו קבוצת משקיעים בשם פוגלר בשוק היווני, שמוביל מרגלית, בסכום של 243 מיליון שקל.

 

את התוכנית למתחם, שערך האדריכל אילן פיבקו, הוחלט להפקיד בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, למרות התנגדות עיריית תל אביב. התוכנית כוללת חידוש של אזור השוק, במקביל לשימור ושיפוץ המבנים ההיסטוריים, והפיכת המתחם למשולב מלונאות ומגורים עם חזית מסחרית על ידי הוספת זכויות בנייה וקומות לבניינים הקיימים.

 

 

השוק היווני ביפו השוק היווני ביפו צילום: עמית שעל

 

מבני המלונאות ימוקמו לאורך חזית כיכר השעון, ברחובות דוד רזיאל, ובית אשל, ומבני המגורים בשאר המגרשים במתחם. בסך הכל כוללת התוכנית 100 יחידות מלונאיות, שיוקמו לאורך כיכר השעון, עם חזית מסחרית פעילה, ו־155 דירות מגורים ברחובות הפנימיים של המתחם, שגם בהם קומת קרקע מסחרית פעילה. התוספת המשמעותית בתוכנית היא היחידות המלונאיות שלא קיימות כיום בתוכנית המאושרת כיום. בתוכנית המאושרת הקיימת המתחם יכול לכלול 149 דירות מגורים, כך שהתוכנית שהופקדה מוסיפה רק מספר קטן של דירות מגורים. הרחובות הפנימיים יהפכו למעשה למדרחוב, בו לא תתאפשר כניסת כלי רכב, אך הוא יכלול מספר מצומצם של חניות לשימוש הדיירים בלבד.

 

 

הדמיית הפרויקט הדמיית הפרויקט הדמיה: אילן פיבקו אדריכלים

 

מתוך 13 המבנים לשימור, שלושה מוגדרים לשימור מחמיר, כלומר לא תותר הריסתם ולא תותר בהם כל תוספת בנייה. מבנה נוסף לשימור לא מחמיר לא ייהרס, אך תותר בו תוספת בנייה המתחשבת באלמנטים ההיסטוריים והארכיטקטוניים, ותשעה מבנים מוגדרים לשימור קומת קרקע שלהם. בבניינים אלה לא תותר הריסת קומת הקרקע, וגם שם תותר תוספת בנייה המתחשבת באלמנטים ההיסטוריים והארכיטקטוניים של המבנים.

 

"לתוכנית חשיבות בשימור המרקם ההיסטורי והבניינים בעלי הערכים האדריכליים ההיסטוריים הקיימים בו וכן חשיבות בהגדלת ההיצע המלונאי בעיר, באזור האסטרטגי בו ממוקמת התוכנית, בין הים והעיר העתיקה, בסמוך לשוק הפשפשים ומוקדי בילוי נוספים", נמסר מהוועדה המחוזית. "שימורם ושיפוצם של המבנים ההיסטוריים והטיפול בסמטאות ההיסטוריות ושערי השוק יתרמו לפיתוח האזור והחייאתו כראוי למתחם היסטורי חשוב זה".

 

בהחלטת הוועדה המחוזית להפקיד את התוכנית צוין כי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב דנה בתוכנית ביוני האחרון, והמליצה לא להפקיד אותה בטענה שאין הצדקה להוספת נפח בנוי לתוכנית המאושרת שקבעה תוספת קומות וזכויות כתמריצים לשימור המבנים, וכן אין הצדקה תכנונית לפרוץ את תוכנית המתאר, אשר לא הוסיפה זכויות מעבר לתוכנית המאושרת.

 

מעיריית ת"א נמסר: "אין הצדקה תכנונית לפרוץ את תוכנית המתאר. השוק היווני הוא מתחם היסטורי לשימור אשר העירייה רואה בו חשיבות רבה. על מנת לאפשר למתחם להתחדש תוך שימור המבנים הקיימים ומרקם הסמטאות נקבעו לו בתכנית המאושרת תוספת קומות וזכויות בניה, עליהן נוסף תמריץ לשימור המבנים. בהתאם לכך, לא ראתה הועדה המקומית הצדקה להוסיף נפח בנוי מעבר למאושר או הצדקה תכנונית לפרוץ את תכנית המתאר. בכל מקרה, החלטת הוועדה המחוזית תובא בפני הוועדה המקומית שתחליט האם להגיד התנגדות".

x