$
חדשות נדל"ן

ניצחון בסיבוב הראשון: בעתלית נלחמים על נוף פתוח לכרמל

תושבי שכונת הגפן נחלו הצלחה ראשונית במאבקם נגד בנייה על שטח ציבורי פתוח: הוועדה המקומית דחתה את תוכנית הבנייה

דותן לוי 08:3719.12.19

תושבי שכונת הגפן בעתלית נחלו הצלחה ראשונית במאבקם נגד בעלי קרקעות שמנסים לקדם בנייה על שטח חקלאי שמיועד לשמש כשטח ציבורי פתוח ממזרח לשכונה: הוועדה המקומית לתכנון ובנייה במועצה האזורית חוף הכרמל דחתה תוכנית להקמת שכונה בהיקף של עשרות יחידות דיור. התוכנית תגיע להכרעה בוועדה המחוזית, והיא זו שככל הנראה תקבע את גורל השכונה.

 

לטענת תושבי שכונת הגפן, הכוללת כ־200 צמודי קרקע, בעת שרכשו את הבתים נאמר להם כי רצועת הקרקע שבינם ובין כביש החוף, שייעודה חקלאי, תשמש כשטח ציבורי פתוח ותוקם בה סוללה אקוסטית למניעת רעשי הכביש. הבטחות אלה גובו בתוכנית המתאר של עתלית בשנה האחרונה, שבה סומן השטח כשטח ציבורי פתוח. אלא שלאחרונה התברר לתושבי השכונה כי בעלי הקרקע, בהובלת היזם ליאור עמר וראש מינהלת הפיתוח בשכונת הגפן הקבלן עופר שטרן, החלו לקדם בשטח הזה הקמת שכונה בת 66 דירות בבנייה צפופה יותר של 8 יחידות לדונם, 11 בניינים בני שלוש קומות.

 

עמדת התושבים קיבלה חיזוק מחוות הדעת של מומחה מטעמם, המתכנן אדם קולמן, שקבע כי שטח זה כלל אינו מיועד למגורים, והתוכנית שהוגשה אינה תואמת את תוכנית המתאר והנחיותיה, בין היתר בפרטי הגובה והצפיפות. עוד ציין כי התושבים עיצבו את בתיהם בהתאם לתוכנית הבינוי, והפנו את חדרי המגורים לכיוון השטח הפתוח.

 

 

השטח הפתוח בעתלית. הרוכשים טוענים שהובטח שלא יבנו להם מול הבית השטח הפתוח בעתלית. הרוכשים טוענים שהובטח שלא יבנו להם מול הבית צילום: אלעד גרשגורן

 

עו"ד שחר לוינזון ועו"ד יוני שליו ריבה ממשרד יוסף ישורון ושות', המייצגים את תושבי שכונת הגפן: "אנו שבעי רצון כי התקבלו טענותינו כי התוכנית היא נטע זר תכנוני בעתלית, וועדת התכנון של המועצה בעתלית המליצה למחוזית לדחות את התוכנית".

 

הקבלן עופר שטרן דחה בתוקף את הטענות על כך שהבטיח לתושבים כי לא תהיה בנייה בשטח. לדבריו, כל מי שהגיע לפגישה עמו לפני רכישה של בית ידע שייתכן שתקודם על הקרקע הזו תוכנית בנייה: "כל מי שישב בפגישה איתי נאמר לו במפורש שיש כוונה שתהיה שורת בתים בינם לבין הכביש. אבל אמרתי שגם אם זה יקרה, ייקח לפחות עשור עד שיבנו את זה. מי שאומר אחרת הוא שקרן. לגבי תוכנית הבנייה שאני מקדם, זו קרקע פרטית שנעשתה בה טעות תכנונית במסגרתה סומנה כשצ"פ. אם המועצה תתעקש על כך, היא תידרש לשלם עבור ההפקעה ולהקים מכספה את הסוללה האקוסטית וגן ציבורי. אנחנו לא הבטחנו לאיש שנקים סוללה אקוסטית".

 

x