התחדשות עירונית

החגיגה נגמרה: עיריית ת"א מגבילה את התוספת לדיירים בפינוי-בינוי ל-12 מ"ר בלבד

הוועדה המקומית אישרה מסמך מדיניות בנושא התחדשות עירונית לפיו לשטח הדירות הקיימות יתווספו רק 12 מ"ר ובלבד שהשטח המינימלי של דירת התמורה לא יפחת מ-60 מ"ר. מדובר בתוספת נמוכה משטחים שהתווספו במסגרת פרויקטים של פינוי-בינוי שמומשו בעבר בעיר

שלומית צור 16:5704.12.19

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב יפו אישרה היום (ד') מסמך מדיניות להתחדשות עירונית בעיר, המגדיר בין היתר את התמורות בפרויקטים של פינוי-בינוי - סוגיה שהיתה עד היום כרוכה באי וודאות. מדובר רק בתוכניות גדולות של פינוי-בינוי ולא בתוכניות נקודתיות של תמ"א 38.

 

 

 

מסמך המדיניות קובע כי לשטח הדירות הקיימות, יתווספו 12 מ"ר המבטאים תוספת חדר ובלבד שהשטח המינימלי של דירת התמורה לא יפחת מ-60 מ"ר.

 

מדובר בתוספת נמוכה משטחים שהתווספו במסגרת פרויקטים של פינוי-בינוי שמומשו בעבר בעיר, דוגמת הפרויקטים בשכונת נווה שרת שם הגיעו התמורות גם ל-40 מ"ר. יחד עם זאת, במקרים אחרים נתנו יזמים הבטחות לתמורות לא ריאליות לדיירים, שבסופו של דבר נדחו בוועדה. המהלך יביא להגברת הוודאות התכנונית ליזמים ולדיירים עוד בראשית הדרך.

 

פינוי-בינוי בנווה שרת בתל אביב פינוי-בינוי בנווה שרת בתל אביב צילום: אוראל כהן

 

המסמך מציג כלים תכנוניים אפשריים להתחדשות עירונית במספר דרכים מלבד פינוי-בינוי כגון שדרוג ועיבוי מבנים, תוספת קומתו ואגפים, הריסה ובנייה מחדש ושיקום שכונות.

 

בנוסף , מתייחס המסמך להיבטים כמו חיוב עריכת נספח חברתי במימון עירוני בעת הכנת תוכנית, שיפור מערך המרחב הציבורי במרחב התכנון, שמירה ויצירה של תמהיל דירות מגוון, שטחי הציבור הנדרשים עקב התכנית והתועלות הציבוריות המצופות ממנה, תנאים לשילוב בנייה גבוהה מסביבתה, תנאים לעידוד השארת האוכלוסייה הקיימת במרחב התכנון תוך שמירה וטיפוח המרקם החברתי-הקהילתי הקיים, שילוב שימושים שאינם למגורים במסגרת השימושים המותרים על פי אזור הייעוד וכן שיפור התשתיות הציבוריות, עידוד הליכה ברגל ורכיבה על אופניים ואמצעים משלימים אחרים לרכב הפרטי.

 

רועי אלקבץ, יו"ר הוועדה להתחדשות עירונית בעיריית תל אביב: "המסמך נכתב בשיתוף גורמים רבים במנהל ההנדסה, ובשיתוף נציגי תושבים, יזמים, ומומחים בתחום - אדריכלים, עורכי דין ושמאי מקרקעין. המסמך מקדם ודאות בתחום - מרכיב קריטי בחשיבותו, המאפשר לקדם תוכניות רבות יותר ובמהירות רבה יותר.

 

"ניסיון שנצבר בעיר וכן בערים אחרות מלמד כי גידול בתמורות ללא יכולת לתת מענה בבתי ספר, בפתרונות תחבורה, חנייה ושטחים פתוחים, יצר מציאות בלתי נסבלת.

 

"אחת הבשורות במסמך היא הזכות הניתנת לבעלי דירות קטנות לקבל זכאות לדירה של 60 מ"ר לפחות, בלי קשר לאפשרות למרפסת. זהי אמירה חברתית חשובה של המנהיגות העירונית, שמטרתה ליצור סטנדרט עדכני לדירות קטנות בעיר".

 

יהודה כתב, יו"ר ארגון הקבלנים והבונים מחוז תל אביב והמרכז וסגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ: "אנחנו מברכים על אישור המדיניות בנושא התחדשות עירונית וההחלטה לקבע תמורה זהה בגודלה ובאופייה לכל הדירות המתפנות. אנו מקווים כי בנוסף יאושרו גם שני נושאים נוספים: אפשרות ערעור על תחשיב כלכלן העירייה ותקצוב קרן תחזוקה לדיירים שיחזרו להתגורר בדירתם למשך 5 שנים לפחות ממועד האכלוס היות והיזם משלם את הקרן"

 

עו"ד צבי שוב, מומחה בתחומי נדל"ן: "הצעד בו מתכוונת לנקוט ועדת התכנון המקומית בתל אביב איננו צעד נכון ועשוי להוביל לסיכול תוכניות ולכך שתופעת הסרבנות בקרב דיירים ובעלי דירות רק תגבר.  12 מ"ר בלבד תוספת לדירת תמורה אולי מייצרת עבור הצדדים אחידות אבל היא גם מעלה מספר שאלות בין השאר איך יתנהגו מעתה בעלי דירות התמורה והאם המדיניות החדשה תגביר או תפחית את המוטיבציה מצידם וכן כיצד תשפיע על תוכניות שנמצאות כבר בתהליך, במסגרתן הובטחה לדיירים תוספת של 25 מ"ר ואף יותר".

 

x