$
חדשות נדל

הממונה על חוק המכר השהה את החקירה נגד קבוצת חג'ג' בנוגע לפרויקט מגדלי הצעירים

עמית גריידי הודיע על ההשהייה, עד להכרעה בתביעה שהגישו 155 מחברי קבוצת הרכישה במגדלים בת"א, נגד קבוצת חג'ג' במאי 2018

שלומית צור 17:1526.09.19

הממונה על חוק המכר עמית גריידי, הודיע לאחרונה כי הוא משהה את החקירה כנגד קבוצת חג'ג' בנוגע לפרויקט מגדלי הצעירים בת"א, וזאת עד להכרעה בתביעה שהגישו חברי קבוצת הרכישה נגד חג'ג' בסוף מאי 2018.

 

 

מגדל הצעירים הוא פרויקט שכולל שני מגדלי מגורים ו-500 דירות, בדרך בגין בתל-אביב, המצויים בעיצומה של בנייה ושמוקם במסגרת קבוצת רכישה שהתגבשה בתחילת העשור, של האחים חג'ג' וקבוצת אור סיטי נדל"ן של ענבל אור. במהלך השנים נרשמו התייקרויות במחירי הדירות שצוינו בעת השיווק, ואף לוחות הזמנים לסיום הפרויקט התארכו משמעותית.

 

הדמיית מגדלי הצעירים הדמיית מגדלי הצעירים קרדיט: יח"צ

 

בסוף מאי 2018, הגישו 155 מחברי קבוצת הרכישה תביעה לבית המשפט המחוזי נגד קבוצת חג'ג' באמצעות עו"ד עומרי בירותי, החבר בקבוצה, במסגרתה הם מבקשים להכיר בקבוצת חג'ג' כחברה יזמית שחל עליה חוק המכר. לטענתם, החברה מכרה להם דירות מגורים ספציפיות ומוגדרות בדיוק כמו יזם, ועל כן היא כפופה לחוק מכר הדירות. קבוצת חג'ג' דחתה את הטענות וטענה כי אין לה כל קשר לפרויקט מגדל הצעירים, אותו מנהלות לאורך השנים חברות בשם יעיל ואורקם.

 

"במאי 2018 למד הח"מ לראשונה אודות הליך משפטי אשר מתנהל בין החברה לבין חברים בפרויקט שם הטענה המרכזית הא כי החברה הינה יזם הכפוף לחוק המכר" כתב הממונה על חוק המכר עמית גריידי בהודעה הנוכחית. "בתום חקירה פתח הח"מ בהליך מנהלי מול החברה. במסגרת ההליך המינהלי נפגש הח"מ עם מספר רב של גורמים המעורבים בפרויקט ולמד את ההתנהלות בו כמו גם את מערכת היחסים בין החברה לכל הגורמים המעורבים. הדבר נעשה תוך שימת דגש בקשר לחוק המכר".

 

עידו חג'ג' עידו חג'ג' צילום: עמית שעל

 

מהי חובתו של יזם המארגן קבוצת רכישה?

 

עוד הוסיף הממונה כי "ההליך המינהלי מול החברה הינו מהמורכבים אשר נוהלו ביחידת חוק המכר ומהווה תקדים בכל הקשור להטלת חבות חוק מכר על יזם הפועל כמארגן קבוצת רכישה". לסיום ציין גריידי כי בשל ספק משפטי באפשרות הח"מ למצות את ההליך המינהלי ובידיעה כי מתנהל הליך משפטי מקביל, הוא מודיע על השהיית ההליך המינהלי עד לסיום בירור ההליך המשפטי.

 

בחודש יוני האחרון, דיווחה קבוצת חג'ג' לבורסה לניירות ערך במסגרת דו"ח החברה לרבעון הראשון של 2019, כי הממונה על חוק המכר במשרד השיכון פתח נגדה בהליכים מינהליים בנוגע לפרויקט מגדלי הצעירים בתל-אביב. בנוסף ציינה החברה בדיווח כי היא פועלת לסילוק הליכים אלה, בשל העובדה כי ההליכים מתייחסים לאירועים שהתרחשו טרם תחילת פעילותה הנוכחית של החברה הציבורית.

 

יש לציין כי מדובר בסוגיה עקרונית שצפויה להפתחויותיה השלכה ניכרת על שוק קבוצות הרכישה וגבולות אחריותם של מארגני הקבוצות כלפי חברי הקבוצה.

 

את קבוצת חג'ג' הציבורית ייצגו בהליך עוה"ד עברי פיינגולד ויגאל בורוכובסקי ממשרד יגאל בורוכובסקי ושות', את קבוצת יעיל ייצגו עוה"ד יחיאל כשר ונדב לוי ממשרד תדמור לוי ושות', ואת קבוצת אורקם ייצג עו"ד ארז תן עמי ממשרד לוי תן עמי שמעוני ושות'.

 

משרד הבינוי והשיכון מסר בתגובה: "בשל קיומו של הליך משפטי מקביל המנוהל על ידי כמה מחברי קבוצת הרכישה מול קבוצת חג'ג', החליט הממונה על השהייה של ההליך הנוכחי.

 

"לציין כי ההחלטה מבוססת על קושי מנהלי ולא על ממצאים לכאן או לכאן. אין בהשהיית ההליך כדי להכשיר את הפרויקט ככזה אשר אינו כפוף לחוק המכר".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x