$
חדשות נדל

הקבלן שנעצר: רמי שבירו; באתרי החברה נהרגו 6 עובדים מתחילת השנה

כ-20% מכלל תאונות הבנייה הקטלניות השנה אירעו באתרי הבנייה של החברה שבבעלותו. בעבר נחקר שבירו בגין תאונת המנוף הקטלנית באתר החברה ביבנה, ולפני כשנתיים נעצר בחשד לשוחד של בכירים בעיריית כפר סבא

דותן לוי 10:0009.09.19

הקבלן שנעצר ביום חמישי בבוקר יחד עם ארבעה מעובדי החברה שבבעלותו הוא רמי שבירו; העובדים שנעצרו יחד איתו הם: אבנר בן גיאת, עודד סלומון, וכן שני עובדים סינים. מעצרם של עובדי החברה בוצע על ידי יחידת פלס בלהב 433 של המשטרה, הפועלת בשיתוף עם פקחי משרד העבודה, וזאת בעקבות התאונה הקטלנית שהתרחשה יום לפני כן ובה נפל אל מותו פועל זר מסין באתר בנייה של שבירו בגליל ים.

 

 

רמי שבירו רמי שבירו

 

מלבד המעצרים הובאו למתן עדות ולחקירה עוד שלושה עובדים נוספים. צווי המעצר הוצאו בגין מספר סעיפים, ובהם סעיפים מקצועיים הקשורים לבטיחות, כגון בדיקת הטפסות של המבנה; הסעיף החמור מכולם הוא גרימת מוות ברשלנות. הפועל שנהרג היה ההרוג ה-32 בתאונות בענף הבנייה מאז תחילת השנה.

 

מדובר בפעם הראשונה בה נעצר יזם בעקבות תאונת בנייה. יחד עם זאת, שבירו עצמו נעצר ונחקר בעבר בעקבות תאונה קטלנית אחרת שהתרחשה באתר חברת שבירו ביבנה, בה נהרגו ארבעה עובדים בעקבות קריסה של חלקי מנוף בשדרות ז'בוטינסקי בעיר. מוקדם יותר השנה התחשמל פועל באתר של החברה ביבנה. היקפי התאונות באתרים של שבירו חריגים בכל קנה מידה: כך, מאז תחילת השנה נהרגו באתרי החברה שישה פועלים, קרוב ל-20% מכלל התאונות בענף.

 

עברו של רמי שבירו, במיוחד בשנים האחרונות, רצוף במהמורות. שבירו (51), המנהל את החברה יחד עם אשתו רונית, נעצר בפברואר 2017 לא רחוק מביתו בהרצליה פיתוח בחשד כי שיחד בכירים בעיריית כפר סבא, אך התיק נגדו נסגר מאז. שנתיים קודם לכן, ב-2015, טענו ברמ"י כי שבירו פלש לקרקעות מדינה כאשר הקים משרד מכירות ענק בסמוך לפרויקט של החברה ברמת השרון. לפי טענות רמ"י באותה העת, החברה הקימה את המשרד בקרקע שאינה מיועדת לבנייה ושכלל לא הוקצתה לה, ולפיכך היא פולשת לאדמות מדינה.

 

שבירו ואשתו מנהלים את החברה הפרטית שבבעלותם במשך למעלה מ-20 שנה, שומרים על עמימות בכל הקשור לעסקיהם וממעטים להתראיין. השניים נחשבים ליזמים משמעותיים באזור השרון, אך בשנים האחרונות עסקי היזמות שלהם נפרסו על פני ערים וישובים רבים ברחבי הארץ, ובהם יבנה, רחובות ופתח תקווה. הם אחראים לבנייתן של אלפי דירות, וכן להקמתו של קניון כפר סבא הירוקה, המשתרע על פני 18 אלף מ"ר. בשנים האחרונות השניים בונים היקף משמעותי של יח"ד במסגרת תוכנית מחיר למשתכן.

 

בראיון שנערך בעבר בכלכליסט עם רונית שבירו היא הסבירה כי האסטרטגיה העסקית של החברה היא "איתור קרקעות חדשות ומתוכננות, השתלבות בהקמת שכונות חדשות ובניית מסה קריטית של כמה מאות יחידות. הגישה הזאת מאפשרת לחסוך תקורות, למשל באמצעות ריכוז משרדי מכירות במקום אחד". כך למשל, בכפר סבא הירוקה בנו השניים כ-1,500 יחידות דיור.

 

רונית שבירו בקניון כפר סבא הירוקה רונית שבירו בקניון כפר סבא הירוקה צילום: נמרוד גליקמן

 

אלא שהטענות שעלו בנוגע לבירו אינן רק פליליות. בשנים האחרונות התלוננו רוכשים בפרויקטים של החברה, שנבנו במסגרת מחיר למשתכן, כי שבירו מנצל לטובתו פרצות בהסכמים אשר חלקן נמצאות בתחום האפור, עם רמ"י ומשרד השיכון, כדי לחסוך בעלויות.

 

כך, נטען לגביו כי בפרויקט ביבנה תוכניות הדירות שהוצגו בפני הרוכשים לא תאמו להיתר, וכי שבירו ייקר את הדירות שהפנה לרוכשי מחיר למשתכן בכך שייעד להם את אלו הגדולות. במקרה אחר ברעננה, נטען נגדו כי צמצם את מספר החדרים בדירות הגדולות וכך הוצעו לרוכשים בפרויקט דירות מעוטות חדרים במחיר מופקע. טענות דומות נשמעו נגד החברה גם לגבי פרויקטים בנתניה, ראש העין וקריית אונו.

 

ראובן בן שמעון, מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה, מסר בתגובה למעצרו של שבירו: "בפעם הראשונה בהיסטוריה מנהל בכיר הנושא באחריות כוללת משלם מחיר ונעצר. זוהי נקודת מפנה חשובה, שכן עד כה רק נושאי משרה זוטרים שילמו מחיר אישי על הרג פועלים. זהו מסר ברור לכלל הקבלנים והיזמים שמה שהיה לא יהיה, ושעליהם לדאוג לבטיחות העובדים כי חיי האדם קודמים לרווחים ולא בונים מגדלים על גופות של פועלים".

 

משבירו נמסר בתגובה: "ממהלכו של הדיון בבית המשפט ניתן לומר בוודאות שהחברה פעלה כדין, ומקפידה על בטיחות כל אתריה. החברה לא רק עומדת בכל תקני הבטיחות, אלא מחמירה והוסיפה תקנים – גם למנהלי בטיחות, וגם לעוזרי מנהלי הבטיחות בכלל אתריה ובפרט באתר זה, שעבר רק לאחרונה בדיקת מפקח של יחידת פלס, והאתר נמצא כעובד על פי הכללים המחמירים ביותר, וללא דופי. חשוב לציין, כי הפועל נכנס לאתר כשהוא היה סגור ובניגוד לכל הנהלים ולחוזה עליו חתומה החברה המעסיקה אותו. אנו מניחים שבתתום החקירה, משטרת ישראל תסגור את התיק בהיעדר אשמה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x