$
נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

משקיעים יוכלו לקנות דירות מחיר למשתכן שלא נמכרו

לאחר ארבע שנים, שבמהלכן ניהלו משרד האוצר ורשות מקרקעי ישראל מלחמת חורמה נגד משקיעי הנדל"ן, התקבלה החלטה המאפשרת למכור דירות מוזלות בשוק החופשי. הסיבה: 873 דירות שנותרו ללא ביקוש

אמיתי גזית 07:1303.09.19

חברות בנייה שזכו בפרויקטים במסגרת תוכנית המחיר למשתכן יורשו לראשונה למכור דירות לציבור הרחב, ובכלל זה למשקיעים שבבעלותם דירה אחת או יותר.

 

 

 

ל"כלכליסט" נודע כי ההחלטה הזו התקבלה במטה הדיור לפני שבועיים ואושרה השבוע בוועדת המכרזים של רשות מקרקעי ישראל, וזאת לאחר ארבע שנים במהלכן נלחמו משרד האוצר והרשות במשקיעים ועשו הכל כדי להוציאם משוק הנדל"ן.

 

פרויקט מחיר למשתכן. מחצית מהדירות שלא נמכרו – בקריות פרויקט מחיר למשתכן. מחצית מהדירות שלא נמכרו – בקריות

 

 

המדיניות החדשה מגלמת בתוכה פוטנציאל להטבה של מאות אלפי שקלים עבור משקיעים, וזאת משום שעל פי ההחלטה חברות הבנייה מחוייבות למכור את הדירות במחיר המוזל בו הן התחייבו למכור לזכאי מחיר למשתכן.

 

המהלך נועד לסייע לקבלנים שלא הצליחו למכור לזכאי מחיר למשתכן את כל הדירות בפרויקטים בהן זכו, על אף הנחות של מאות אלפי שקלים שמגולמות במחיר הדירה.

 

למרות שההחלטה הולכת לקראת היזמים שנתקעו עם דירות לא מכורות, היא עדין כוללת הגבלות לא מעטות. כך למשל, לפי ההחלטה היזם יוכל למכור בשוק החופשי 25% בלבד מהדירות שלא נמכרו, וזאת רק אם חלפו שנתיים מאז התקיים בפרויקט המדובר כנס שבו הדירות הוצגו לזכאי מחיר למשתכן, ובתנאי שהזוכים בהגרלה לא רצו בדירות והקבלן לא הצליח למכור אותן גם לזכאי מחיר למשתכן שלא זכו בהגרלה.

 

מכירת נתח זה כפופה לכך ש־25% הנוספים מהדירות שלא נמכרו יושכרו לתקופה של חמש שנים לפחות על פי הכללים של החוק לעידוד השקעות הון. מדובר בתיקון לחוק שנועד לעודד השכרת דירות על ידי מתן הטבות מס, כאשר גובה שכר הדירה מוצמד למחירים ממוצעים של דירות להשכרה על פי נתוני הלמ"ס. לאחר חמש שנים חברת הבנייה תוכל למכור גם את הדירות האלה.

 

שאר הדירות - כלומר, 50% מהמלאי שלא נמכר - ימכרו רק לזכאי מחיר למשתכן במחיר בו התחייבה החברה למכור אותן כאשר זכתה במכרז. היזם יוכלו למכור את כל מלאי הדירות בשוק החופשי רק כאשר יחלפו חמש שנים מהיום שהם קיבלו אישור איכלוס.

 

בשיטת מחיר למשתכן המדינה מפרסמת מכרזים לקניית קרקע למגורים, מחיר הקרקע מסובסד בחלקו וידוע מראש, חברות הבנייה מתחרות במכרז על גובה ההנחה שהן מתחייבות להעניק לזכאים. חברת הבניה שמתחייבת למכור את הדירות במחיר הזול ביותר תזכה במכרז.

 

מאז יצאה תוכנית מחיר למשתכן לדרך לפני ארבע שנים כ־140 אלף איש הוציאו תעודת זכאות, וכ־75 אלף דירות הוגרלו. מתוכן, ל־873 דירות לא נמצא להן רוכש. המשמעות היא שכ־220 דירות מוזלות יוצעו למכירה בשוק החופשי.

 

הדירות שלא נמכרו היו בעיקר בערי הפריפריה. יותר ממחצית מהדירות נבנו בקריות – 362 בקרית ביאליק, ו־113 בקרית מוצקין.

 

מוקד בולט נוסף הוא העיר דימונה, שבה לא נמצאו רוכשים לכ־113 דירות. בדימונה המחר למ"ר נע בין 6,400 ל־7,000 שקל, ובקריות נע המחיר בין 9,000 ל־9,600 שקל למ"ר. כלומר, מחיר הדירות שיוצעו למכירה כעת יעמוד על פחות ממיליון שקל.

 

ממטה הדיור נמסר בתגובה: "אחרי 4 שנים של מאמץ ממשלתי גדול מאוד, אנחנו שמחים לבשר שיש אזורים במדינה בהם היצע הדיור עולה על הביקוש. מציאות שלא הכרנו מאז שפרץ משבר הדיור. אנו מבצעים התאמות באזורים הללו ומנצלים את הגדלת ההיצע לטובת הגדלת היצע השכירות לטווח ארוך והגדלת היצע הדירות למשפרי הדיור".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x