$
חדשות נדל"ן

תקדים: קנס בסך 4.25 מיליון שקל לחברי קבוצת הרכישה יונייטד שרונה

מבדיקה שביצע משרד השיכון עלה כי כ-450 חברי הקבוצה מכרו דירות לקונים שאינם חלק ממנה, מבלי להעמיד לכספם בטוחות בהתאם לחוק המכר. זוהי הפעם הראשונה בה חברי קבוצת רכישה מוכרים כיזמים לעניין חוק המכר. כל אחד מחברי הקבוצה ישא בממוצע בקנס של כ-9,500 שקל

נמרוד בוסו 13:0407.08.19

הממונה על חוק המכר במשרד הבינוי והשיכון הטיל קנס בסך 4.25 מיליון שקל על כ-450 חברי קבוצת הרכישה יונייטד שרונה, המקימה פרויקט בן מאות דירות במרכז תל אביב, בעקבות הליך מנהלי אשר התנהל בחודשים האחרונים. כך הודיע היום (ד') משרד הבינוי והשיכון.  כל אחד מחברי הקבוצה ישא בממוצע בקנס של כ-9,500 שקל.

 

הדמיית פרויקט יונייטד שרונה הדמיית פרויקט יונייטד שרונה

 

במסגרת ההליך המנהלי נמצא כי חברי הקבוצה מכרו דירות לרוכשים אשר מחד לא צורפו לקבוצת הרכישה, ומאידך כספם לא הובטח בהתאם להוראות חוק המכר. זוהי הפעם הראשונה בה חברי קבוצת רכישה הוכרו על ידי משרד הבינוי והשיכון כיזמים לעניין חוק המכר. עוד נמסר, כי העיצום הכספי המתואר יוכפל בכל 50 יום, כל עוד לא תוקנו ההפרות.

 

ממשרד השיכון נמסר כי "המקרה מחדד שחברים בקבוצת רכישה הינם יזמי בנייה, והדבר מטיל עליהם אחריות רבה, בהיבטים שונים, ובין היתר - במקרה של מכירת דירות בפרויקט לצד שלישי, כפי שאירע במקרה זה".

 

הסכום הגבוה ביותר שהוצע עבור קרקע בישראל

 

קבוצת יונייטד שרונה הוקמה בשנת 2016 על ידי חברת מינהל מגורים ישראל של מוטי פלד, על מנת להתמודד במכרז למגרש בשטח של 9 דונם ששימשו בעבר את רשות השידור במתחם שרונה, אותו פרסמה רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ב־2016. הצעת רכישת הקרקע שהגישה הקבוצה עמדה על 1.24 מיליארד שקל – סכום אסטרונומי, והגבוה ביותר שהוצע עבור קרקע כלשהי בישראל. המגרש כולל זכויות בנייה ל־324 דירות, 8,000 מ"ר של שטחי משרדים ו־2,300 מ"ר של מסחר.

 

עו"ד אלעזר במברגר, היועץ המשפטי של משרד הבינוי והשיכון, אמר כי "חוק המכר נועד להגן על רוכשי דירות חדשות בישראל במגוון דרכים, שעיקרן החובה להעניק לרוכש הדירה בטוחה הולמת כנגד כספים ששילם למוכר במסגרת העסקה. ניתוח משפטי של העסקאות שנעשו על ידי קבוצת הרכישה במקרה זה העלה כי מדובר בעסקאות של מכר דירה לכל דבר ועניין, אשר לגביו חלים הוראות חוק המכר. הקבוצה מכרה את הדירות מבלי להעניק לרוכשים את ההגנות הקבועות בחוק. מטעם זה הוטל העיצום הכספי".

 

בנימין דרייפוס, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון: "המשרד, באמצעות ממונה חוק המכר, יפעל להגן על כספי רוכשי דירות בישראל בכל מקום בו נדרש. חברי קבוצת רכישה נדרשים להבין כי הם יזמים לכל דבר ועניין. כך הם אחראיים להתקדמות הפרויקט על כל מרכיביו, כמו גם לעמידה בכל חוקי המדינה".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x